Ніжинців чекає рекордно дорогий опалювальний сезон: що потрібно зробити влітку, щоб не платити взимку більше

 

 

Українська церква, появу якої провістив апостол Андрій Первозваний, що проповідував на берегах Дніпра, має більш як тисячолітню історію. До того ж за кількістю православних парафій — найчисленніша у світі. За статистикою, релігійних громад тут більше, ніж, скажімо, в Росії з її 140-мільйонним населенням чи в інших країнах. Більшість українців є вірянами Української православної церкви Київського патріархату, що відновила свою діяльність у червні 1992 року згідно з канонами перших Вселенських соборів та внаслідок об’єднання двох церковних груп — вірних та

В Україні кілька днів тому прийняли закон «Про Фонд енергоефективності». Гроші з фонду дозволять фінансувати роботи з утеплення житла. Однак, незважаючи на заяви уряду, багато експертів упевнені: Фонд в цьому році, швидше за все, так і не запрацює. Нацкомісія в травні вже підвищила тарифи на гарячу воду в деяких містах, з урахуванням зростання заробітних плат і подорожчання енергоресурсів, незабаром для українців може подорожчати і опалення. Крім того, Кабмін скоротив субсидії на опалення. В результаті опалювальний сезон 2017/2018 може виявитися для українців рекордно дорогим. Сайт «Сегодня» з’ясував, як правильно підготуватися до опалювального сезону.

Як платити менше

До 70% від суми в комунальних платіжках взимку – вартість опалення. У планах уряду – встановити теплові лічильники у всіх багатоповерхівках в найближчі кілька років. Уже зараз в Києві, у Львові, Запоріжжі та в інших обласних центрах в більшості багатоповерхових будинків стоять теплолічильники. Мешканці таких будинків платять тільки за використані Гкал тепла. У невтепленому будинку з високими тепловтратами і лічильником платіжки за опалення можуть виявитися навіть вище, ніж в будинках без лічильників. Однак, як кажуть експерти, після установки теплового пункту та утеплення свого будинку платити за тепло можна на 70% менше. Як розповідає експерт в сфері ЖКГ Тетяна Бойко, серед її знайомих є кілька людей, які в опалювальний сезон платили всього одну гривню за опалення квадратного метра. «Це добре термомодернізованние будинку. Є будинки ОСББ, які отримали 4-6 гривень за квадратний метр опалення. І є люди, які отримали платіжки за 33 гривні за квадратний метр, а є і ті, хто більше », – розповідає експерт.

За словами голови одного з київських ОСББ Василя Рудницького, в його будинку опалення одного квадратного метра коштувало 6,85 гривні. Так, за тепло в квартирі площею 50 квадратів мешканці цього будинку платили всього 342,5 гривні. У той же час кіелвяне, які живуть в такій же квартирі, але, наприклад, в будинку без теплового лічильника, платили 1648,5 гривні.

Оптимальний час для утеплення будинку, розповідає менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин, – літо. Влітку можна повністю утеплити стіни будівлі, замінити вікна на енергоефективні, безпечно утеплити цоколь на глибину промерзання грунту, підвал, горище, технічний поверх і дах будівлі. «У якісно утепленому будинку влітку буде не так жарко, а потреба в роботі кондиціонерів буде менше», – зазначає експерт в сфері енергоефективності.

 

Влітку роботи і матеріали дешевше, ніж напередодні або під час опалювального сезону. Для тих, хто задумався про енергоефективність зараз, план підготовки до зими може виглядати приблизно таким чином:

червень – проведення енергоаудиту;
липень – підготовка техзавдання для енергоефективних заходів;
серпень, вересень – роботи з утеплення, монтаж обладнання, наприклад, індивідуального теплового пункту;
вересень, початок жовтня – налагодження устаткування, підготовка інженерних комунікацій будівлі до опалювального сезону;
середина жовтня – введення обладнання в експлуатацію, входження в опалювальний сезон.
«Частий питання, яке задають представники ОСББ, які задумалися про енергоефективність, чи можна проводити енергоаудит влітку. Адже тепловізором в спеку користуватися безглуздо. Енергоаудит влітку проводити можна. Тому що 90% енергоаудиту – це робота з документами, даними по споживанню тепла, розрахунки та розробка плану енергоефективних робіт », – розповідає Антон Ковалишин.

Де брати гроші на утеплення будинку

Тепломодернізація багатоповерхівки на 500 квартир в середньому може обійтися в п’ять мільйонів гривень. Щоб оплатити роботи і матеріали, кожній квартирі довелося б «виділити» по 10 тисяч гривень. Другий варіант – залучати кошти з боку.

«Теплі кредити» і міські програми. Будь-який українець може придбати негазовий котел, нові вікна, матеріали для утеплення житла і отримати від держави компенсацію в розмірі від 30 до 70% від витрачених коштів. Гроші на покупку матеріалів видає державний банк ( «Ощадбанк», «Укрексімбанк» або «Укргазбанк»). Як відзначають в Державному агентстві енергоефеектівності, ця програма користується великою популярністю серед українців. Тільки в 2016 році уряд витратив 884 мільйони гривень на компенсацію кредитів. Правда, великого ефекту це не дало – найчастіше українці купують нові вікна (на них видали 67% кредитів). Однак, без установки індивідуального теплового пункту в будинку, теплового лічильника, утеплення стін і швів – заощаджуватимуть енергоресурси не вийде. Крім того, сума «теплого» кредиту обмежена.

У деяких містах термомодернізацію фінансують за рахунок міських бюджетів. Наприклад, в Києві за програмою «70/30» можна заплатити за термомодернізацію всього 30% від її вартості, решту оплатить місто.

Приватні інвестори та гранти. Залучити кошти можна за рахунок гранту на утеплення від однієї з міжнародних організацій (наприклад, ЄБРР, USAID, IFC та ін.)

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *