Ніжинські активісти викрили нещадну вирубку 27-ми дубів.

 

 

Давня українська мудрість учить: «Коли диявол хоче віддячити, то робить людину жадібною, а коли бог хоче покарати, то дурною».

Яскравою ілюстрацією цього прислів’я стали події, що розгорталися в ніч з тридцятого червня на перше липня.

Десь біля дев’ятої години вечора біля села Вершинова Муравійка Куликівського району місцеві почули як працює бензопила, а далі тріск падаючого дерева. Дана процедура повторилася ще декілька разів, після чого людьми було вирішено зателефонувати лісникам. Ті, в свою чергу, повідомили, що після 20:00 взагалі будь-які дії в зоні, як штучних так і природних лісових насаджень, категорично заборонені.

Зрозумівши, що відбувається, люди почали дзвонити хто кому.  На місце пригоди, де вже чатувала Державна лісова охорона Ніжинського лісгоспу прибули громадські інспектори екології з Ніжина. Але дорогоцінний час було втрачено і на місці злочину залишилися лише 12 спиляних дубів, та сліди автомобіля який їх вивозив. Побачивши, що запізнилися на хвилин двадцять, екологи спробували наздогнати лісокрадів, як то кажуть, по гарячим слідам. Відбитки шин транспорту, яким вивозили крадену деревину, вказували на те, що дуби транспортують в бік села. Та сподівання рейдовиків були марними, адже вантажівка, звернувши з ґрунтової дороги, поїхала просто по засіяному пшеницею полю. Гнатися за нею технічних можливостей не було.

Хлопці спробували її перейняти, але доки поверталися до свого авто втратили злочинців з поля зору. Для перехоплення було задіяно дві поліцейські машини з м. Куликівки та майже весь особовий склад Дроздівського лісництва ДП “Ніжинське лісове господарство”. Комплекс злагоджених оперативно пошукових дій не заставив себе чекати. Так, біля повороту на с. Піски Чернігівського району в лісовій смузі одним з екіпажів було почуто знову звук працюючої бензопили.

Громадські інспектори з охорони довкілля доводили, що треба негайно припинити вчинення злочину, адже кожну хвилину гинуло дерево, так як ревіння мотору не припинялося. У свою чергу, лісівники говорили, що тут справа не проста, бо дерева вже повалені і потрібно дочекатися доки їх завантажать, адже таким чином транспорт буде їхати повільніше, а отже і втікти браконьєрам буде складніше. В одночас спиляні дерева на автомобілі будуть являтись доказом причетності до злочину. Можливо в словах бувалих лісівників і був сенс, зважаючи на наше ну дуже «специфічне законодавство». Але терпець урвався після звуку падіння чергового дерева, і вони пішки кинулися до лісокрадів через поле навпростець, розраховуючи на несподіваність, темряву та стан поля, де тільки-но зійшла соя, що забезпечувало  безшумне наближення до браконьєрів. Але операція почала давати тріщини: у одного з активістів засвітився телефон – це відразу видало його серед поля. У результаті нескоординованості дій відбулося непорозуміння в рядах природоохорнців.

Лісокради, зрозумівши, що це по їхні жадібні душі, почали, хто тікати по полю в бік с. Піски, а хто ховатися в лісополосі. Це дало змогу втекти тим недоумкуватим злочинцям, котрі красти дерево приїхали в «шльопанцях», які й погубили, повзаючи кущами.

 Та все ж удача тієї ночі була на боці природозахисників.

Коли прибули працівники поліції, почалася рутинна робота: огляд і опис місця злочину. Чесно кажучи, ніхто не надіявся на успіх, але, як от, раптово засвітилися фари. З боку села, до траси почало їхати звичайне таксі. Та ніжинським екологам воно видалося досить підозрілим в такій глушині в дві години ночі. І вони вирішили перевірити, хто це так довго загулявся… Коли таксиста попросили зупинитися він спробував тікати, але його швидко наздогнали і заблокували. У салоні білого «Ланосу», окрім водія, сиділи ще четверо переляканих хлопців, одяг яких весь був в тирсі та багнюці. Це навело на думку про те, що це і є ті самі біглі лісокради.

 

На прохання вийти вони відмовилися, але відразу почали вести діалог, в ході якого завуальовано промайнула сума в 50 тис. гр. Це розвіяло будь-які сумніви. Коли під’їхали поліцейські, то пасажири авто значно посмілішали і навіть почали нахабно віджартовуватись. На накази працівника правоохоронних органів пред’явити документи, вийти з авто, та показати що в багажнику, відверто  проігнорували ці слова та стали корчити з себе дурнуватих блазнів, мовляв: «А шо такое, ми с речки едем. А шо, незя? А Вы наверно папа Оли? Так ми её там оставили. Хихихи, ой-ой, у него пестик, я боюсь, закрой окно, он на меня смотрит». Та після педагогічної бесіди та профілактичних заходів від активістів відразу стали чемними та чесними. Швидко вийшли з авто і все стало ясно: двоє були босі та обдерті, а в багажнику лежала бензопила вся в дубовій тирсі.

Далі всіх пасажирів таксі доставили в райвідділ м. Куликівки. Там уже відкритим текстом прозвучала пропозиція в два рази більша за попередню і вже не за «сиє минутноє освобождениє», а за хоча б змогу заховати пилку.   

Та все пішло так, як має  йти по закону: головний доказ вилучено, з нього знято відбитки пальців і опечатано. Нічними багатіями виявилися троє мешканців Борзнянського району, один Ріпкінського, і смт. Семенівка. По трьом зараз відкрито кримінальне провадження за подібні злочини. Один раніше судимий за крадіжки. Любителі швидких грошей віком від 20 до 23 років.

На ранок прибули обласні експерти з охорони довкілля і почали фіксацію та опис того, що за ніч наробили юні рецидивісти.

Екологи були вражені такою нахабністю та цинічністю, з якою пилялися  дуби. Дерево валялося прямо на поле де росла пшениця, від стовбура відрізали лише 2-3 метри, а решту залишали. Далі кодоли викочували на просторе місце і вивозили. Ці «виродки», засліплені жагою швидкої наживи, валяючи дерева, топчучись по пшениці підчас вантаження, та катаючись по полям, витолочили стільки хліба, скільки б не з’їли в п’ятьох за все своє життя.

За ніч вони спиляли 27 дубів діаметром від 50 до 80 см., і це не рахуючи тих дерев, які були зрізані, бо заважали витягувати колоди та дерева, котрі зламали падаючі велетені. По приблизним оцінкам збиток, який вони нанесли державі, лише по деревині, сягає четверті мільйона, і це не рахуючи пшениці…

Та всі ми розуміємо, затримані лише виконавці, яким заплатили максимум 100 доларів. Біда, що таких, як вони по нашій області набрати можна  сотні. А головне, що зло – це той, хто возить та приймає крадене дерево. Своїми діями ці люди, заради власної непомірної жадоби, спричиняють без мін і снарядів непоправної шкоти тому, що важко, а на даному етапі просто  не можливо відновити – природі. Адже лісосмуга – це не просто насадження дерев – це захисна стіна, користь від якої, особливо в нашому регіоні, з сірими та піщаними ґрунтами важко переоцінити. А основу цієї стіни несущі стовпи – це є саме дуб. Бо тільки це дерево може протистояти шаленим весняним вітрам. Без нього інші дерева за декілька років просто зламаються і помруть. Трава без його могутньої крони вигорить на сонці і за 5-7 років від захисної лісової смуги не залишиться і сліду. Ми можемо повторити історію Полтавської та Сумської областей, де вітер  просто поздував весь родючий  верхній шар землі і «бальність» землі впала з 5 на 2. А виною цьому самі селяни, які безконтрольно вирубували лісосмуги.

Зазначимо, що браконьєри настільки дістали вже своєю зухвалістю природоохоронців, що вони готові за власні кошти надати винагороду тим, хто допоможе викрити їх. 

 Інформацію сайту “Нежатин” надав активіст Олександр Максимець

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *