У Ніжині відзначили 163-річницю з Дня народження Марії Заньковецької

«У плеяді корифеїв української сцени Ваш талант сяяв таким яскравим сяйвом і так із сцени освітлював глядачам правду і кривду життя, що захоплював їх до найвищого екстазу, а ті утиски і пригнічення українського театру, культури і письменництва, які чинились царським режимом, блякли в промінні Вашого генія.

Нелегко було Вам добувати дозвіл царської влади показати дійсне українське театральнее мистецтво в такому центрі, як Петербург. І тоді передова критика і корифеї критики і літератури схилили голови перед Вашим генієм і визнали в пресі, що Ваш талант сяє яскравіше, ніж талант всесвітньої Сари Бернар…»

З такими словами ніжинці вручили подарунки Марії Костянтинівні Заньковецькій в 1922 році на честь святкування 40-річчя діяльності. Першій уряд в Україні присвоїв їй високе звання Народної артистки республіки.

4 серпня 1854 р. на яскравому небосхилі талантів  засяяла нова, яскрава та неповторна зірка.

Сьогодні, в честь дня народження Марії Костянтинівни ніжинський міський голова Анатолій Лінник та секретар міської ради Валерій салогуб урочисто поклали квіти до пам’ятника видатної театральної діячки. До них приєднались начальник управління культури Валерій Примаченко, директор Будинку культури Олег Драчук, начальник УЖКГ та Б Анатолій Кушніренко.

Своє вагоме слово сказав директор Ніжинського училища культури і мистецтв ім. Марії Заньковецької Володимир Дорохін. Він відмітив, що великою жертвою Заньковецької для українського мистецтва було  те, що не зважаючи на заманливі пропозиції Московського та Петербурзького театрів Марія залишилася вірна саме Українському театру.»

До висловлювань долучилась також Лілія Руденко, зберігач фондів Ніжинського Краєзнавчого музею відділу Поштова станція. Вона розповіла про листівку, яка була виготовлена в Стокгольмі в 911 році. На ній була зображена Марія Костянтинівна в образі простої української дівчини. Також на базі Поштової станції  в 2004 році був ініційований благодійний випуск листівок до експозиції, яка була присвячена 150-річчу від дня народження Заньковецької М.К..Ще й досі дана експозиція функціонує і її може відвідати кожен бажаючий .

Треба зазначити, що актриса створювала образи, проникнуті справжнім драматизмом і запальною комедійністю. Вона управляла своєю грою звичайних простих людей, розкриваючи безмежність їхніх душ.

До кінця свого життя не поривала зв’язків з театральним колом Ніжина, де вона мешкала постійно протягом 19021924 та з перервами, повертаючись після гастролей, до 1932. У Ніжині вона мала свій будинок, який зберігся дотепер.

Однією з її мрій було створення театру в місті Ніжині. Мрії Марії здійснилися…

Лілія Журко

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *