Ветерани «НіжинПромЖитлоБуду» – Віват!

На початку березня 1972 року з наказом тодішнього Міністра промислового будівництва України В.Д. Арешковича я приїхав у старовинне місто над тихоплинною річкою Остер із завданням створити будівельно-монтажний трест «Ніжинпромжитлобуд». А вже 6 березня мною був підписаний наказ №1 про його створення, вступ на посаду та відзначено також, що цей день вважається днем створення «Ніжинпромжитлобуду». 
Головним завданням тресту було побудова філіалу в Ніжині від заводу «Арсенал», будівництво та реконструкція промислових підприємств в Ніжині, Прилуках, Бахмачі, Ладані, Батурині, а також об‘єктів соціальної, інженерної інфраструктури в цих та інших містах південної Чернігівщини.
До Ніжина я споруджував об‘єкти хімічної промисловості в м. Сєвєродонецьк, індустріальний інститут і аеродром там же. А також на Полтавщині : установка каталітичного риформінгу по випуску високооктанового бензину А-95, А-98 на Кременчуцькому НПЗ, установка ПМ-70 по виробництву сажі на заводі технічного вуглецю, перша черга гірничо-збагачувального комбінату.
Досвід будівництва об‘єктів промисловості був не малий, тому пропозиція Мінпромбуду України організувати будівництво на Чернігівщині прийшлася мені по душі.
Не було ніяких вагань, сумнівів. Була віра в досягнення мети та бажання спорудження машинобудівних комплексів., велика підтримка тодішнього керівництва Ніжина. Воно та жителі міста з нетерпінням чекали великого будівництва.
За допомогою влади у надзвичайно короткий термін був укомплектований апарат тресту з досвідчених спеціалістів, як місцевих, так і запрошених з Донбасу та інших будов країни. Через місяць на виконання нового наказу Мінпромбуду було створено ще одне будівельно-монтажне управління «Промжитлобуд-1» крім діючого на тоді БМУ «Промбуд-3», яке і було головним підрядником по спорудженню філіалу заводу «Арсенал» (нині НВК «Прогрес»).Будівництво заводу,Ьпромислової бази тресту в Ніжині з кожним днем набирало темпи, роботи велись у 2-3 зміни. Вже через тиждень після створення тресту на будівельному майданчику заводу було організовано гаряче харчування, а через місяць – автобусне сполучення з мікрорайонами міста по маршрутам №2 та №4.
Це були надзвичайно важливі віхи в історії будівництва Ніжина. Люди в нас вірили, йшла молодь на будівництво. Була реальна робота, реальна заробітна плата, а в перспективі – отримання житлової площі. Адже розпочалося масштабне будівництво житла в мікрорайоні №1, і вже перший 160-квартирний житловий будинок готельного типу по вулиці Корчагіна був побудований і зданий в експлуатацію в кінці грудня 1972 року.
У цей період також було здано в експлуатацію їдальню для заводу «Ніжинсільмаш», вантажна автобаза, тимчасові міські очисні споруди. А на промисловому майданчику заводу – підстанцію 110/35/10, Асфальтний завод і бетонно-розчинний вузол на промбазі, водозабірні споруди, тимчасове заводоуправління, їдальню та пожежне депо.Для виконання всіх робіт на будовах Ніжина було створено ряд організацій:
– БМУ «Опорядбуд». 
– БУ «Спецбуд».
– Госпрозрахункова дільниця малої механізації. 
– Управління виробничо-технологічної комплектації. 
А також – різних субпідрядних організацій, із яких власне в Ніжині й сформувалася нова галузь – будівельна.
Але, яке колосальне пожвавлення принесла вона в життя території! А яку перспективу в розвитку міста! Яку радість від новобудов, що стали виростати в Ніжині. 
На будовах міста в ті далекі але пам‘ятні роки працювало до 2-х тисяч будівельників і працівників спеціалізованих організацій.
Крім заводу, який будували і здавали в експлуатацію по комплексам, йшло будівництво і здавали в експлуатацію житлові будинки (для цього була створена дільниця Чернігівського домобудівного комбінату), дитячі садочки, школи (№3, №15, №16),гуртожитки, професійно-технічні училища №2 та №11, автовокзал, очисні споруди потужністю 15,3 тисяч м3 стоків на добу, реконструйовано водозабір на Червоній Греблі (збудовано резервуари для запасу води на 1000 та 3000 кубічних метри), промислову базу по випуску будівельних матеріалів та конструкцій на обсяг будівельно-монтажних робіт 25,0 млн рублів (тодішніх) – а це обсяг тресту І-ї категорії.
Також було побудовано інші об‘єкти соціальної та інженерної інфраструктури, основне – це житло в мікрорайонах №1, №3.
Одночасно з Ніжином потужний імпульс розвитку отримало промислово-цивільне будівництво в сусідніх Прилуках, де крім діючого БМУ «Промжитлобуд-2» пізніше було створено «Промбуд-4» та «Промбуд-5».
Крім будівництва нового заводу «Прогрес» виконано повну масштабну реконструкцію заводу «Ніжинсільмаш» (виробничі площі збільшено із 28 тисяч квадратних метрів до 155 тисяч), механічного заводу, консервного комбінату.
А ще збудовано новий хлібозавод, пологовий будинок на 130 ліжок, травматологічний корпус ЦМЛ, систему каналізування в місті та зливову каналізацію по вул.. Шевченка.
Та найголовніше – новозведені житлові масиви, у яких комфортно зажили сім‘ї людей найрізноманітніших професій. Завдяки такому трудовому піднесенню, за допомогою якого, по суті, виріс новий Ніжин. Хотілося б, щоб ним пройнялися й молоді покоління, адже так можна досягти нових вершин.
«Усі люди працювали на совість» – так відзначало керівництво міста тоді і значно пізніше.
Слова ніби й прості, загальні, але хто був безпосереднім учасником будівництва, обов‘язково зігріється теплом найприємніших споминів.
Певен, що теж саме говорили і тепер скажуть і в сусідніх Бахмачі та Прилуках, Ладані та Батурині (було збудовано Льнозавод), де ударно працювали підрозділи тресту, йшло планове будівництво, виконувались графіки здачі об‘єктів в експлуатацію.
Змінювались лише керуючі трестом. У різні роки на цій посаді працювали: Михайло Харчук, Анатолій Лаврик, Михайло Штиков, Віктор Жданов, Віталій Короцинський. 
Після спорудження заводу (НВК «Прогрес») Міністерство промислового будівництва України ліквідувало будівельно-монтажний трест, хоча потреба в його діяльності та необхідність ще тоді існувала. Було багато проектів, замовників, яким виділялись міністерствами кошти на спорудження різноманітних об‘єктів.
Від створення тресту промайнуло більше 45 років і за 11 років його діяльності збудовано багато об‘єктів промислово-цивільного призначення. Дивлюсь у минуле, як на екран, на якому пропливають кінокадри чудового документального фільму.
Будівничий – звучить гордо і славно. Ось вони – славетні будівничі нашого міста.
Великий вклад у промисловий розвиток Ніжина та його соціальної, інженерної інфраструктури зробили ветерани «Ніжинпромжитлобуду», зокрема: Олександр Лисенко, Віктор Григоров, Володимир Дмитрашков, Володимир Стельмащук, Володимир Пузиренко, Діана та Володимир Зубатіни, Володимир Литовченко, Валентин Каракалпак, Віталій Антоненко (м. Прилуки), Марія Голуб, Віктор Іванов, Віктор Передній, Євдокія Юрченко, Микола Осипенко, Роман Штанкер, Павло Котіль, Дмитро Юрченко, Людмила та Олександр Войцехович, Петро Олійник, Петро Савченко, Юрій Іваненко, Галина Лут, Михайло Сидоренко, Микола Вастюк, Євгеній Сурін, Іван Охтіменко, Василь Іценко, Григорій Закревський, Анатолій Новак, Володимир Миколаєнко та багато-багато інших.
Відійшли у вічність славетні будівельники, що надзвичайно багато зробили у розвитку тисячолітнього Ніжина, а саме: Дмитро Колодко, Олексій Павлюченко, Федір Омельченко, Георгій Колязін, Валерій Ципорін, Сергій Кривошапка, Петро Мельниченко, Іван Ільков, Олексій Лут, Василь Беленький, Володимир Бельський, Віктор Маєвський, Володимир Голуб, Святослав Дедков, Борис та Світлана Доміканови, Володимир Булах, Микола Коваль, Анатолій Бруй, Олександр Марченко (м. Бахмач) та інші будівельники. Вічна їм пам‘ять. 
За кожним із них багато конкретних справ, які стали реальністю завдяки самовідданості та величезного бажання зробити наше місто ще прекраснішим.
Там, де колись 45-35 років тому, день і ніч, вирували будівельні роботи – постав новітній Ніжин. Це все історія створення промисловості міста, його розвиток. Історія, яку всі ми повинні знати, не забувати і шанувати.
Необхідно пам ‘ятати: якщо місто не будується – воно не розвивається . Тому найголовніше завдання на сьогоднішній день – відновлення будівельної галузі.
Дорогі друзі – будівничі – ветерани «Ніжинпромжитлобуду»! Щиро вітаю вас, а також всіх будівельників Ніжина, із професійним святом – Днем будівельника!
Міцного здоров‘я Вам, довгих років життя, щастя, благополуччя та злагоди в родинах!

Обєкти побудовані
З повагою, Михайло Харчук – екс-керуючий будівельно-монтажним трестом «Ніжинпромжитлобуд», Почесний Громадянин м. Ніжина.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *