Ніжинська громада зібралась, аби обговорити, яким має бути місто у 2027 році

 

 

За багато років правління бездіяльної влади ми всі звикли помічати проблеми, обговорювати їх не завжди у конструктивній формі, та зовсім не робити все можливе для їх вирішення. Обираючи президента, депутатів, мерів, дії більшості закінчуються на галочці у виборчому бюлетені та сварки у соціальних мережах. Та є в Ніжині люди, котрі здатні на дії та мають натхнення і бажання об’єднувати людей на шляху до покращення нашого міста. Саме задля цього 8 жовтня у стінах міськвиконкому обласним депутатом від ВО «Батьківщина» Сергієм Охонько був зібраний форум «Яким ти бачиш Ніжин у 2027 році?». 


Головною метою даного заходу було формування робочих груп для аналізу проблем різних галузей. На початку Сергій Охонько зазначив: «Сьогодні ми всі зібралися тут, аби представити своє бачення міста, яким воно повинно бути через 10 років та разом з усіма присутніми, разом з місцевими органами влади, які повинні це затвердити, привести до законності. Ми пліч-о-пліч, крок за кроком, пройдемо цей шлях з міським головою, з депутатами та активом громади нашого міста. Маю надію, що наша зустріч і подальша робота пройде на позитиві, на синергії, аби результат був корисний для Ніжина».

Також у своєму звернені до присутніх Сергій Миколайович зауважив, що на цьому зібрані треба на деякий час забути, що було до цього і почати малювати у свідомості нові ідеї, працюючи на позитиві і з надією та вірою в майбутнє. Наголосив він і на тому, що дана ідея не має жодного політичного підтексту. Сергій Миколайович підкреслив, що теперішня влада міста багато робить задля розвитку Ніжина і запевнив, що у співпраці досягне ще більшого результату.
У заході взяли участь такі почесні гості, як експерт Британської ради з питань громадського суспільства та розвитку, експерт Європейського  Банку Реконструкції та Розвитку Тетяна Бойко, яка займала розробкою стратегії міста Чернігова і зараз є членом виконкому Чернігова та Дмитро Лунін, координатор програми «Публічна політика» з ГО “Нова Країна”. Саме вони розробляють стратегічні програми для міст по всій Україні. На форум також завітав перший заступник міського голови Григорій Олійник, котрий відзначив, що подібних заходів у місті ще не проводилося, і що це дуже гарний досвід співпраці з громадою,  хоча з свого боку міська влада теж розробляла стратегію розвитку міста, в підтвердження своїх слів він показав документ, на якому була надпис “Стратегія розвитку м.Ніжина 2015_2025”. Також постійно ведуться форуми й обговорення по напрямкам теплозабезпечення, енергозбереження та по іншим.

Також на обговоренні були присутні секретар міської ради Валерій Салогуб, заступник міського голови Сергій Осадчий, обласні депутати Алла Ковтун та Валерій Гавриленко, депутати міської ради Іван Коробка, Андрій Деркач, Вікторія Паскевич, Анатолій Сліпак, Микола Косенко, Анатолій Мазун, Олександр Ігнатюк.
Із великим задоволенням присутні вислухати слова ректора Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександр Самойленко, який відзначив покращення співпраці міської влади з університетом,  що дає гарний результат для обох сторін.  І заявив про готовність колективу університету допомогти у спільній стратегії розвитку громади міста.

На зустрічі були присутні також лідери громадських організацій та активні містяни.
«Те, що сьогодні відбувається у вашому місті – це є надзвичайно важливою подією. Тому що всі ці люди, котрі сьогодні прийшли, у свій вихідний день дарують свій дорогоцінний час місту, аби забезпечити йому краще майбутнє і сталий розвиток, який призведе до кращого життя наступних поколінь», – зазначила Тетяна Бойко, та додала: «Ми провели досить багато сесій, розробляючи стратегії, збираючи жителів різних міст, із приводу того, яким вони бачать своє місто. Одеса, Дніпро, Миколаїв… від Києва до Калуша, тобто від великих міст до маленьких. Основною метою завжди було зібрати жителів населених пунктів і почути їхнє бачення розвитку, адже кому як не їм знати, що необхідно місту для кращого існування».

До висловлювань приєднався і Дмитро Лунін: «Головне завдання проекту «Публічна політика» – знаходити порозуміння між владою міста, бізнесом, місцевими жителями. Адже тільки так можна отримати позитивний результат».

Усім присутнім було запропоновано поділитися на 5 груп для розгляду питань у таких напрямках:

 – соціально-економічний розвиток міста та підприємницької діяльності;

– земельні відносини, будівництво, архітектура та інвестиційний розвиток;

 – майнові та житлово-комунальні питання, транспорт, зв’язок та охорона навколишнього середовища; 

– культура, туризм, молодь і спорт;

– освіта, охорона здоров’я та соціальний захист населення 

 

Кожна з груп окремий конкретний напрямок розглядала у таких трьох аспектах:

  1. Бачення напрямку розвитку за період десяти років.
  2. Проблеми сьогодення.
  3. Шляхи та ідеї, як досягти запланованого майбутнього. 

 Після години обговорень у групах усі бажаючі мали можливість представити вирішення найнагальніших проблем міста, своє бачення розбудови Ніжина.

Так, наприклад, Володимир Дорохін, директор Ніжинського училища культури і мистецтв ім. М. Заньковецької, як ідею, запропонував створення культурно-мистецького комплексу, а також звернув увагу на велику роль заходів по збереженню культурної спадщини та пріоритетність фінансування культури.

Юрій Філоненко, доцент кафедри географії Ніжинського державного університету, додав такі ідеї стосовно розвитку туризму у місті: започаткування 2-3 пішохідних маршрутів, відкриття туристичних закладів, розробка тур-сайту, та найголовніше – розвиток готельно-ресторанного бізнесу та інфраструктури, аби турист не просто проїздом ознайомлювався з Ніжином, а залишався тут. У цьому Юрія Миколайовича  підтримали багато присутніх та розвели жваву дискусію з приводу недоліків інфраструктури міста та як їх усунути.

До цієї ж категорії додав своє бачення розвитку спорту в Ніжині начальник спорту Павло Глушко, котрий зауважив про необхідність будування у місті різних спортивних комплексів, таких як, наприклад, запланований басейн. Ніжинський рекордсмен Костянтин Мухомодєєв, у свою чергу додав, що молодь необхідно заохочувати робити спортивні звершення та надавати їм всіляку підтримку, аби ніжинські спортсмени прославляли наше місто. Також запропонував побудувати реабілітаційний центр по відновленню спортсменів та простих людей після травм.

У напрямку освіти головні аспекти висвітлив Олександр Самойленко, ректор Ніжинського державного університету. Олександр Григорович запропонував визначення опорних шкіл для розвитку профільної освіти, створення навчально-виховних комплексів, новаторською ідеєю була організація центрів освіти для дорослих із цікавими прикладами досвіду інших країн, а також йшла мова про досить болючу для Ніжина проблему – відтік кваліфікованих кадрів (студенти не повертаються з навчання в інших містах шукати собі роботу тут).
Завершив виступ своєї команди Сергій Ступак, голова Ніжинської міськрайонної спілки ветеранів Афганістану, ідеями про забезпечення сімей ветеранів житлом та усім необхідним, а також створення соціального житла для безхатьків.

Щодо медицини, котра також потребує змін, лікар ендоскопіст НМЦЛ Григорій Разнован запропонував такі ідеї, як: створення комплексів оздоровлення, використати на максимум потенціал пологового будинку, взяти під контроль вакцинацію людей після укусів собак, та, власне, у ветеринарії – активна стерилізація собак. Також відзначив він і те, що у Ніжині поряд існує районна та міська лікарні – це досить незвичайний випадок, адже зазвичай такі лікарні не залишаються рівнозначними. Тому запропонували й надалі зберігати такий баланс і шляхом фінансування виводити лікарні на новий рівень обслуговування.

Про найбільш близькі населенню питання, а саме комунальні, та шляхи їх вирішення, говорив підприємець Володимир. Основними його тезами були: переведення житлових комплексів на індивідуальне опалення, облаштування в кожному житловому масиві зелених зон відпочинку з антивандальними дитячими та спортивними майданчиками, використання на території громади екологічно чистого транспорту, реконструкція якісного дорожнього покриття та інші ідеї.

Володимир Хоменко, від напрямку «Земельні відносини, будівництво, архітектура та інвестиційний розвиток», запропонував таке вирішення існуючих проблем у місті: інвентаризація всіх земельних ділянок міста, створення прозорого інституту для продажу та оренди земельних ділянок. Найбільше обговорень спричинила пропозиція створити «обличчя міста», тобто повна реставрація історичної частини Ніжина, а також розробка та затвердження бренду міста.

Комфортні, рівні та прозорі умови ведення бізнесу, створення дієвого партнерства між бізнесом і місцевою владою, соціально відповідальний бізнес – запорука стабільної економіки. Ось таке бачення соціально-економічного розвитку міста та підприємництва представила голова Ради підприємців Олена Борисівна.

Тож, як бачимо, тут були й активні обговорення, і конкретні пропозиції та ідеї, котрі обов’язково ввійдуть до стратегії розвитку міста, а в майбутньому – будуть втілені!
Цей захід матиме продовження 18 жовтня, на якому напрацьовані ідеї будуть об’єднуватися у стратегію розвитку, створену жителями Ніжина, для покращення рідного міста. 
‌Це тільки перші кроки, на меті яких, виявити насправді бажаючих і патріотично налаштованих активних громадян,  які б сформували чітку проблематику громади, бачення майбутнього міста та шляхи досягнення бажаного, які б увійшли в стратегію розвитку міста.  Попереду створення робочої групи, в яку повинні ввійти представники громади, депутати, члени виконкому та його апарату. Розробка дерева цілей і завдань, довгі тижні та місяці кропіткої роботи, на виході якої повинен бути якісний продукт – стратегія розвитку Ніжина.

Тетяна Хороших

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *