Брифінг розставив крапки над «і» у питанні санітарної вирубки на Ніжинщині

 

Цього місяця нашим ЗМІ була опублікована стаття “Тотальна вирубка дерев у ландшафтному парку, що на Ніжинщині”. Дана стаття, що не дивно, викликала велике зацікавлення та бурхливе обговорення. Нас звинувачували у неправдивості викладеної  інформації та “фейкових” фотографій. Аби, як то кажуть, розставити всі крапки над “і”, 20 березня в Ніжинській районній раді відбувся брифінг стосовно проведення санітарних заходів у РЛП “Ніжинський” за участю голови Ніжинської районної ради Олега Бузуна, першого заступника голови Ніжинської РДА Сергія Батрака, директора ДП “Ніжинське лісове господарство” Юрія Болоховця та директора КЗ “РЛП “Ніжинський” Ніжинської районної ради Сергія Мельниковича. У обговоренні взяли участь представники ЗМІ та зацікавлені й небайдужі особи.

Обговорення почалось з надання фахових пояснень директором лісового господарства Юрієм Болоховцем:

«На сьогоднішній день лісова галузь є дуже проблемною, адже з нею пов’язано дуже багато проблемних питань таких як  крадіжки деревини та браконьєрство.  Тож нами робляться кроки в напрямку охорони лісового фонду. Прийняті досить безпрецендентні кроки в напрямку охорони лісів від самовільних рубок: на нашому підприємстві є потужна рейдова група і технічні засоби – безпілотні літальні апарати. Протягом минулого року проведено сотні рейдів по попередженню і виявленню порушень в лісовому господарстві. Багато з них притягнуто до відповідальності, а багато, нажаль – ні. Що стосується конкретно даного випадку, про який йдеться у статті,  то дійсно  була проведена рубка. Але давайте розглянемо, як проводяться рубки в природо-заповідному фонді на сьогоднішній день.

Для того, щоб їх провести потрібно залучити спеціалістів “Київлісозахисту”, спеціалістів з обласного департаменту екології та природних ресурсів. Також, по ініціативі парку, провести додаткове обстеження за участі науковців. Кожна ділянка обстежена і кожному дереву присвоєний номер, у якому вказана причина по якій дерево береться в рубку.

Треба зазначити, що живі дерева теж потрібно рубати, якщо є на то причина: зламана вершина, якщо вершина або гілля дерева обламані сніголамом, дерево вражене смоляним раком, і на сьогодні найбільша проблема – верхівковий короїд, що вражає найкращі дерева. Тож буває так, що вершина дерева втрачена, а знизу буде ще жива деревина.

Нещодавно вийшов так званий Закон тиші, який  забороняє три місяці проводити будь-які вирубки і він випадає на найінтенсивнішу фазу розмноження цих шкідників. Я не хочу бути песимістом, але може все трапитись по «білоруському» сценарію – через 2-3 роки соснові насадження будуть суттєво втрачені. Даний Закон правильний і потрібний, але має дуже негативні наслідки.

Та повертаючись до санітарної вирубки в межах ландшафтного парку, є документи і я готовий обґрунтувати кожне дерево».

Слідом за фаховим роз’ясненням пішли запитання від журналістів, одне з яких стосувалось обстеження – чи є воно суто візуальним? На що керівник відповів, що комісія котра визначає необхідність рубки, приїжджає у відповідний квартал на відповідну ділянку лісу, де запланована рубка. Обстежуються насадження візуально згідно присвоєного дереву номеру. У відомості вказується причина рубки дерева. Відповідно складається загальний акт обстеження.  

У ході обговорення йшла мова і про недовіру до представників лісгоспу, адже неодноразово в ЗМІ висвітлюється інформація щодо самовільної вирубки насаджень. На це Юрій Болоховець заявив, що дійсно є випадки, коли на таких діях ловляться працівники лісової служби, але поряд з ними затримуються правоохоронці, лікарі вчителі, священики. Тобто громада в таких діях має бути також свідомою.  На офіційних сайтах оприлюднюється дата санітарної рубки, кількість насаджень і причина вирубки. Журналіст міської газети «Вісті» Наталія Сокол підняла питання стосовно залучення до такої інспекції представників громади на чиїх землях розташований ландшафтний парк, аби люди на власні очі могли побачити дерева, що планують зрубати, зрозуміли причини і в них не виникало в подальшому питання, що рубають не ті насадження.

Юрій Болоховець пояснив, що раніше така практика була. Надходили звернення до голів сільрад, щоб прислали представника громади та зацікавленості не проявляли. Тож у подальшому таку практику не використовували, але відновити її по Ніжинському району лісове господарство готове, аби «не народжувались» плітки.

Депутат районної ради Інна Музиченко звернулась до керівника з іншою ситуацією: «Я виросла біля цього парку, і те, що робиться там зараз – безлад: скільки валяється сухостою, які не можна чіпати й котрі люди могли б використовувати як дрова. Натомість ми проводимо санітарні рубки. Чи не можна було виділити після таких рубок безкоштовно дров з неділової деревини для сільських шкіл».

Юрій Болоховець пояснив, що 25-30 відсотків лісових насаджень – природно заповідні фонди, а отже там  обмежені всі види рубок. Абсолютно нормально, що на цих зонах лежить деревина, котра гниє, адже це притаманно для природи. Якщо говорити про безкоштовні дрова, то держава не надала право розпоряджатись цим ресурсом безкоштовно. І якщо було б інакше, то виникало б більше питань. «Нами ж лісівниками був створений фонд, до якого ми вкладаємо власні кошти і використовуємо їх на благодійність, аби атошники платили не повну ціну за дрова і малозабезпечені за рахунок коштів цього фонду теж мали б дрова», – розповідає директор.

Звернувся до лісничого і депутат районної ради Віктор Радченко, вказавши на порушення закону: «У межах Малої Кошелівки зараз йде вирубка. По населеному пункту їдуть багатотонажники, які завантажені деревиною  вагою більше десятка тонн. Цього не має бути відповідно до законодавства, адже дорога вузька. Окрім того псується дорожнє покриття. Можна змінити маршрут і об’їжджати  населений пункт, але цього ніхто не робить.  Хто за це відповідатиме?»

До слів Віктора Радченка приєдналась і Інна Музиченко, зауваживши, що від завантажених деревиною автомобілів страждають і інші населені пункти: «На нижній склад села Яблуневе на станцію Липів Ріг йдуть багатотонні причепи – частина в об’їзд, частина через село, де стоять двоповерхові будинки, фундамент яких руйнується. Відповідно розбиваються дороги. Люди піднімають питання перекриття дороги».

Не спростовуючи дані факти, Юрій Болоховець зауважив, що підприємство сплачує податки, що називаються «втрати від лісогосподарського виробництва». Дані кошти сільська рада може використати, в тому числі  й на ремонт лісових доріг. Що ж до багатотонажників, які проїжджають Малою Кошелівкою, це питання вирішиться. Що ж до села Яблуневе, то й там ситуація поступово змінюється. Якщо 2-3 роки тому на станцію Липів Ріг відвантажували по 20-25 вагонів деревини, то на сьогоднішній день – це 5 вагонів.

На свої запитання отримали відповідь і бджолярі присутні на брифінгу. Так голова спілки «Бджолярі Ніжинщини» Петро Балаш задав питання стосовно медоносів: «У Законі про бджільництво написано, що в радіусі трьох кілометрів не мається проводитись вирубка медоносних дерев, таких як акація, клен та липа. Натомість, акації вже практично немає, і бджоли залишаються голодними. Цікавить питання і щодо розміщення пасік в лісах. Лісничі робити це забороняють і причин не пояснюють».

Юрій Болоховець пояснив, що Закон стосовно медоносних дерев на Ніжинщині не порушується А от щодо акації, то дійсно, колись вона була в пріоритеті, але на сьогоднішній день акація є бур’яновою рослиною, яка не дає можливості виростити основні культури – дуб та сосну. Тому з акацією «йде боротьба». Що ж до розміщення пасік в лісі, то все, що для цього потрібно зробити пасічнику – придбати лісовий квиток, вартість якого складає 15 грн. Пасічники подякували за роз’яснення, адже про лісовий квиток їм раніше ніхто не говорив.

Було піднято питання і щодо незаконного знищення полезахисних лісосмуг. Та, як зазначив керівник, це є прикладом того, коли ліс нічийний і що було б з лісами, якби не було лісівників, оскільки лісосмуги не мають «власника».

Було поставлено питання і до нас, як до авторів публікації, наслідком якої став брифінг: “Чому не був викладений коментар лісгоспу в даній публікації?” Ми пояснили, що світлини, на яких було видно зрубану здорову деревину стало інформаційним приводом для публікації. В пропозиції ж щодо зустрічі, яка нам поступила від представників лісгоспу в телефонному режимі після розміщення публікації, ми не відмовили.  Але зустрілись вже всі на брифінгу, що як вияснилось було й краще. Коментар лісгоспу по даній ситуації є дуже важливим, що й показав результат брифінгу, коли не тільки журналісти отримали відповіді на запитання, а й депутати, пасічники та активісти.

Що ж до звернення щодо коментарів до керівництва ландшафтного парку з приводу санітарної рубки, то депутат районної ради Віктор Радченко зауважив,  що особисто він звертався до Сергія Мельниковича аби отримати документи по кількості дерев, які вражені короїдом, адже населення бажало отримати роз’яснення. Директор пояснив, що у нього їх немає і за ними має звернутись до лісівників. Пройшов тиждень, але їх так і не було надано. Хоча у директора вони мають бути в наявності. Голова районної ради Олег Бузун зауважив, що дійсно, не надання документів це не припустимо і повторно такої ситуації не трапиться. Окрім того, директор парку порядна людина, яка працює на ентузіазмі і переймається за долю парку.

«Дуже добре, що відбувся цей брифінг, і громада в першу чергу зрозуміє, що дрова – це лісгосп, а метелики та рекреація – це парк, і він жодного відношення до рубок не має, але в зв’язку з тим, що нас доля “переплела”, то ми узгоджуємо свої дії», –  зауважив директор лісового господарства.

Наостанок обговорили співпрацю голова районної ради Олег Бузун та присутній на брифінгу секретар Ніжинської міської ради Валерій Салогуб, аби учні шкіл Ніжина, під час оздоровчої компанії змогли побувати на екологічно-пізнавальних стежках в РЛП «Ніжинський».

Марина Волинець

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *