До дня води: як рятуватимуть у Ніжині річку Остер

 

22 березня, кожного року,світове співтовариство, разом з Україною відзначає День Води. Прогресивна світова громадськість ще раз нагадує людству про вразливість, обмеженість і вичерпність природного ресурсу від якого залежить життя на землі.

Серед 17 Цілей розвитку людства вода визнана Спеціальною водною Ціллю третього тисячоліття. Вода є ключовою складовою, що обмежує потенціал для досягнення інших Цілей в усіх сферах суспільного життя.

Україна, підтвердила свою участь у міжнародних процесах по охороні, збереженню і відновленню водних ресурсів, шляхом підписання Угоди про Асоціацію  між Україною і ЄС.

Базою для врегулювання євро-інтеграційного процесу стала Водна Рамкова Директива та Протокол про воду та здоров’я.

Основною метою досягнення Водної Цілі є збереження водних ресурсів для наступних поколінь, без обмеження доступу до них нинішніх, що є головною умовою сталого розвитку.

Ніжинська екологічна громадськість активно приймає участь у процесах, пов’язаних із збереження водних ресурсів на прикладі екологічного оздоровлення головної водної артерії міста річки Остер.

Соціологічні дослідження громадської думки  мешканців міста засвідчують  про визнання стану річки Остер екологічною проблемою. Підтвердження цьому  дає моніторинг стану річки  за хімічним, гідротехнічним і бактеріологічними показниками.

 

У 2016 році на річці сталася небезпечна ситуація, що призвела до масового мору риби. Причиною, як стверджують екологи, стало поєднання антропогенних факторів антропогенної дії промислового, сільськогосподарського та житлово-комунального плану.

Через надмірну господарську діяльність та зарегульованість, річка придбала  статус каналу меліоративної осушувальної системи. Система давно деградувала, але річка не повернула свій втрачений статус, хоч за природною ознакою це середня річка, яка виконує не малу роль у врегулюванні екосистеми  басейну Десна-Дніпро-Чорне море.

Ніжинці прагнуть  бачити річку і її береги, безпечними, комфортними і екологічно здоровими. Статус каналу перешкоджає впровадженню водоохоронного законодавства відносно річки та земель водного фонду. На сьогоднішній день європейські екологічні орієнтири не дозволяють знищення річок шляхом штучної зони їх природного функціонування. Повернення до життя істотно змінених водних об’єктів, як наш Остер,  можливий через інтегрований підхід за басейновим принципом. Даний принцип передбачає збереження басейнових масивів  з поверхневими  та підземними водами і водозабірними територіями. Успіх буде досягнуто при широкому залученні громадськості до вирішення водних проблем.

Небайдужими  до проблем річки ніжинцями у 2010 році  в судовому порядку було опротестовано рішення міськради з порушенням  природоохоронного законодавства щодо визначення прибережної захисної смуги річки.

У червні 2017 року з ініціативи екологічної громадськості було проведено  круглий стіл «Діалог зацікавлених сторін щодо проблем  річки Остер та шляхів її вирішення». Пропозиції КС щодо екологічного оздоровлення річки були підтримані. Після чого була  створена робоча група із представників зацікавлених сторін і розроблені першочергові заходи. Та діяльність Групи була призупинена. Через наполягання громадськості, робота групи відновилась через 9 місяців. Відповідальність за бездіяльність групи взяв на себе заступник міського голови Ніжина Григорій Олійник.

Протягом  цього часу тема річки неодноразово піднімалась як на міському так і обласному рівнях. Захисники річки  взяли активну участь  у роботі погоджувальної  ради під час  громадського обговорення генерального плану міста.

 

На запрошення громадської ради при Чернігівській ОДА, представник Громадської ради міста Ніжина Валентина Щокіна прийняла участь у двох круглих столах, де презентувала проблеми річки, що набули обласного значення. Керівники господарських і екологічних структур підтримали  пріоритетність проблеми.

У червні 2017 року за дорученням Чернігівської ОДА відбулось дослідження  екологічного і гідротехнічного стану річки. Дослідження проводились  екологами Чернігівського національного технологічного  університету за темою «Дослідження антропогенного впливу на гідрологічний та екологічний режим р. Остер Чернігівської області».

Серед першочергових завдань щодо оздоровлення басейну річки заявлено про необхідність ліквідації різного роду джерел забруднення річки: стоків із сільськогосподарських угідь, промислових та господарсько-побутових з винесенням в натурі прибережної захисної смуги. Та відновлення основних природних чинників річкової системи. Тільки в партнерстві влади громадськості і бізнесу за активної підтримки ніжинців  ми збережемо нашу річку.

Валентина Щокіна для сайту НЕЖАТИН

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *