Результати масштабного мітингу у Ніжині: винні у смерті 2-річної дитини нестимуть відповідальність

 

Трагедія, що сталась в селі Мильники Ніжинського району підняла небайдужих українців. Смерть 2-річної дитини та тяжкий стан її 5-річної сестри стали причиною масштабного мітингу в Ніжині. Активісти зібралися на площі міста з конкретними вимогами. Участь в мітингу взяли українські націоналісти з організації С14, «Правий сектор», представники батальйону Кульчицького, представники нацкорпусу «Азов», журналісти українських телеканалів та громадськість.

«На лаві підсудних сидить лише один вбивця, але мати такий же вбивця, а не співучасник чи постраждала сторона. Має бути чітка адекватна експертиза, а саме  ексгумація тіла, оскільки у висновку судмедексперта не описані всі численні травми, які були на тілі дитини і відповідно це може вплинути на ту статтю, яка інкримінується вбивці. І якщо на тілі були травми, які застаріли, то питання до соцслужб, чому вони проігнорували і власне продовжували дозволяти виплати матері, яка їх використовувала не на дітей», – розповідає активістка Наталія Нос.

Взявши до рук рупора, голова організації С14 Олександр Максимець звернувся до присутніх: «Мітинг має бути знаковим для нашого міста та всієї України, адже ситуація є кричущою, бо це не рядове вбивство, а факт катування та знущання над дітьми.

Мова йде про жінку з неблагополучної родини, у якої були певні складні життєві обставини. Після народження двох дітей, за дивних обставин помер її чоловік. Офіційна причина смерті смерті – цироз печінки, хоча при розтину тіла було виявлено безліч переломів та гематом.

Вона переїздить жити до Ніжина, де оформила собі соцвиплати. Перейшла на опіку і отримавши всі документи, переїхала до села Мильники. Потім починаються жахіття…

Жінка потрапляє в компанію невідомих людей, серед яких був Назар Красуля – двічі судимий за крадіжки і є паталогічним садистом. Люди в селі його боялись. Він займався систематичним грабунком, і люди звертались до районних слідчих, але його не перевіряли. Вже після смерті 2-річної дитини, коли селяни прийшли в будинок чоловіка на слідчий експеримент,  виявили безліч своїх речей. Не виконували своїх функцій і соцслужби.

4 місяці селяни не бачили дітей. І якщо старша донька хоч іноді виходила в двір, то 2-річної дитини взагалі не бачили. Сільський голова намагався зайти в двір та перевірити ситуацію, але господар будинку кидався на нього з бензопилою. Тоді голова села писав заяви в соцслужбу та поліцію, а отримував у відповідь папірці.  Фінансування матері продовжувалось і знущання над дітьми ніхто не фіксував.

Офіційною причиною смерті, як встановила судмедекспертиза, став епілептичнй напад. А от щодо численних гематом, рубців і порваного ротику мова не йшла. Хоча це було неможливо приховати, як би не формалінили дитину. Неозброєним оком, навіть через одежку було видно скручені руки. Тож чим дивились соцслужби?»

Після опису ситуації, Олександр Максимець закликав активістів направитись до будівлі місцевої прокуратури.

Саме там активісти мали висловити вимогу щодо проведення ексгумації тіла померлої дитини. Також провести і службове розслідування щодо дільничого, який ігнорував всі звернення селян та не проводив розслідування крадіжок.

Керівник місцевої прокуратури Павло Герасименко вийшов до громади і був готовий відповісти на запитання. Оскільки є таємниця досудового розслідування він надав інформацію в рамках можливого розголошення.

Павло Герасименко зазначив, що винну особу 20 березня було затримано і відкрито кримінальну справу за ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України, умисне спричинення тяжких тілесних ушкоджень, що спричинило смерть потерпілої неповнолітньої дитини. Також було обрано найжорстокіший запобіжний захід – тримання під вартою протягом 2 місяців, і у разі необхідності термін буде продовжено. Кримінальна справа по другій дитині зареєстрована 21 березня за фактом нанесення тілесних ушкоджень. Призначена судово медична експертиза, дитина оглянута, і на даний час очікуються висновки. Крім того зареєстроване кримінальне провадження щодо матері, яка виконувала свої обов’язки по догляду за дитиною. Кваліфікація її діям також буде надана. Журналістами було задано питання і щодо надання кваліфікації діям соцслужб. Керівник прокуратури повідомив, що перевірка проводиться і зібрано ряд матеріалів, але на даний час кваліфікувати не можна. Він зауважив, що діям усіх посадових осіб причетних до ситуації, після проведення розслідування буде надана оцінка. Що ж до ексгумації тіла 2-річної дитини, Павло Герасименко зауважив, що при необхідності вона буде проведена. Наразі затриманому загрожує 10 років ув’язнення. Тож журналісти поцікавились, якщо після ексгумації буде виявлено факт насильства, окрім того 5-річна дитина також говорила про вчинення таких дій проти неї, чи буде перекваліфікована справа, а отже і збільшення терміну тримання під вартою. Керівник прокуратури зауважив, що експертизи, що можуть довести цей факт, або ж спростують його, вже призначені.

На питання, що ж загрожує чиновникам, які причетні до ситуації, тільки звільнення чи й кримінальне переслідування, керівник прокуратури відповів: «На даний час кримінальне впровадження розпочате, і якщо буде встановлено ознаки злочину, загрожуватиме кримінальне переслідування», – відповів Павло Герасименко.

Після отримання відповідей від керівника прокуратури, активісти направились до Ніжинської районної державної адміністрації вимагати звільнення директора соцслужб Олени Подпоріної.

У розмові з активістами Олена Віталіївна зауважила, що родина була у неї під супроводом з 15 травня до 1 серпня 2017 року. З 21 липня сім’я змінила місце прописки і переїхала в Ніжин, про що повідомили міську службу. «Чому не позбавили батьківських прав – це питання не до нас, адже наша служба цим не займається, а лише підготовкою документів для суду, що ми і зробили після останнього візиту до будинку родини 4 грудня. Тоді нас не пустили до будинку, і ми не змогли його оглянути. До того часу слідів насильства на дітях ми не бачили». Проте на запитання журналістів, хто ж відповідальний за позбавлення батьківських прав, Олена не відповіла. Відповідальність на себе не взяв і начальник служби у справах дітей РДА Олег Жадько. Активісти ж кричали про відставку директора соцслужб. Вона ж у відповідь наголосила, якщо йде мова про її вину, тоді про відповідальність у цій ситуації треба говорити з директором міського центру соцслужб. Активісти наголосили, що розмова з нею буде, але після того, як директор вийде з відпустки.

 Результатом же мітингу стало підписане головою РДА Вячеславом Івашиним розпорядження про проведення службового розслідування щодо невиконання чи не достатнього виконання посадових обов’язків директором соцслужб і на час розслідування відсторонення Олени Подпоріної від виконання обов’язків. Пунктом розпорядження було створення комісії щодо службового розслідування.

Наступним кроком активістів стане візит 27 березня до Ніжинської місцевої прокуратури писати заяву на повторну незалежну судмедекспертизу тіла 2-річної дитини.

Марина Волинець для сайту НЕЖАТИН

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *