Службове розслідування на Ніжинщині: у центрі уваги райдержадміністрація, соцслужби, поліція

 

Резонансну подію, що відбулась у родині  на Ніжинщині не перестають обговорювати на Чернігівщині. У селі Мильники від насильства страждало четверо дітей, а дворічна дівчинка загинула.

Аби розібратись у тому, чиї дії або бездіяльність призвели до такого наслідку, до Ніжинської РДА 29 березня завітала заступник голови Чернігівської ОДА Наталія Романова. По даному факту в області була створена робоча група і наразі проводиться службове розслідування. На робочій нараді були присутні керівництво РДА. а також керівники та працівники соцслужб Ніжина та районної адміністрації.

Ще на початку своєї розмови Наталія Романова наголосила: «Якщо бачите дітей під загрозою, не можна їх залишати у тій обстановці, адже мова йде про безпеку життя. Не лінуйтесь, а робіть всюди, куди тільки  можна запити: до правоохоронних органів, по лікарнях… Збирайте координаційну раду, щоб залучити профільні служби, служби у справах дітей, центр соціального супроводу, департамент, лікарів, правоохоронні органи і вирішуйте, не гаючи часу, що можна зробити у такій ситуації».

Звертаючись до присутніх, заступник голови Чернігівської ОДА, зазначила, що смерть 2-річної дитинки стала наслідком «провисання» роботи соцслужб. На сьогодні 96 сімей по Ніжинському району потребують особливої уваги. Загалом соцслужби показують гарні фото на підтвердження їх діяльності, департамент влаштовує акції проти насильства, але по факту ми бачимо, що відбувається. Звичайно, при такій кількості неблагополучних сімей, дуже мала кількість соцпрацівників. Мало хто хоче йти на маленьку зарплату, адже ця робота потребує великої відповідальності до своєї справи. Розповіла Наталія Романова і про необхідність створювати в області патронажні сім’ї, але на це також не відгукуються громадськість. Зараз в області існує лише одна така сім’я, і в цьому році з’явиться ще 5. Але цього замало, враховуючи кількість дітей, котрі потребують серйозної реабілітації і сімейного середовища. Перейшовши ж до головної теми зібрання, Наталія Романова звернулась до соціальних служб:

«Для мене не зрозуміла одна річ, чому коли у вересні місяці, коли координаційна рада прийняла рішення, щоб зняти супровід, а мама не захотіла отримувати послуги, соцслужби не реагували на тривожні «дзвіночки». Матір неодноразово ставала учасником сутичок з братом та розпиття алкогольних напоїв. Соцслужби займались листуванням і ставили питання про позбавлення прав мами, і лише в березні були зібрані всі необхідні документи і передані до суду».

Та одна з діток не дожила до цього часу, окрім того ще троє дітей проживали в зоні насильства, стаючи його жертвами.  Керівники соцслужб, зокрема Олена Пдпоріна та Наталія Кучеровська, відповідаючи на запитання Анни Романової стверджували, що робили все необхідне зважаючи на законодавство. Все та не все…

Коли активіст Олександр Максимець поставив запитання до начальника служби у справах дітей РДА Олега Жадько щодо хронології його дій. Він також наголосив, що дотримувався процедури.

Та був один нюанс, приводом ставити питання про позбавлення батьківських прав є загроза життю дітей. Ще осінню, в жовтні місяці цей привід був, коли діти без нагляду матері гуляли селом і ходили на кладовище, як вони пояснювали до батьківської могили. Окрім того, як стверджував сільський голова Анатолій Рибка, діти були одягнуті не по осінньому і він їх доставив в районну лікарню. Це вже був той гучний «дзвінок». Але соцслужби райдержадміністрації в цьому не вбачали небезпеку. Заступник начальника Ніжинського відділу поліції Олександр Чепурний, присутній на засіданні зауважив, що мати дітей Галина неодноразово викликала поліцію за фактом побиття і була помічена в стані алкогольного сп’яніння. Проте в протоколі, працівники правоохоронних органів не вказували, що у неї було двоє неповнолітніх дітей. До того ж і працівники районної соцслужби, знаючи про пропажі матері час від часу з території села, і про її недобросовісне відношення до умов, у яких проживають діти, не звертались до працівників поліції. А мали б, адже при такій співпраці всіх служб, летальних наслідків можна було б уникнути, адже приводів позбавити батьківських прав матір було чимало. Був факт і того, що мати ховала своїх дітей, після того як першого разу її дівчаток брудних і холодно одягнутих забрали з вулиці і доставили в району лікарню. Соцслужби Ніжина та району не могли знайти дівчаток. Дехто казав про те, що вона, як кішка ховала своїх кошенят, боячись, що їх у неї заберуть назавжди. Та це і недивно, беручи до уваги, що матір практично жодної копійки, з тих коштів, що їй держава виділяла на дітей, не витрачала за призначенням. Натомість кошти, скоріш за все, йшли на алкоголь для неї та її співмешканців. Як вияснилось в Ніжинській райдержадміністрації про таку ситуацію в родині знали всі, але свої дії затягували в часі, а може просто думали, що обійдеться… Наталія Романова зазначила, що недопустимим є те, що при всіх цих обставинах у райдержадміністрації не було скликано координаційну раду і не прийнято жодних мір.

Наприкінці обговорень Наталія Романова резюмувала, що робоча група не має права звільняти когось з посади і писати догани, але висновки робочої групи будуть враховані на рівні облдержадміністрації, і наслідки безвідповідальності, причетні до цієї ситуації, відчують.

Громадський активіст, котрий приклав зусиль, аби ця ситуація набула розголосу, і причетні понесли відповідальність у розмові з нами коментує: «У діях Наталії Романової видно фаховий підхід до ситуації. Завдяки тому, що вона влаштувавши так звану «очну ставку» та допитала керівників соцслужб, вималювалась повна картина того, що відбувалось. Проте у її звернені до громадських активістів містилась інформація, що краще б громадськість займалась пошуком патронажних сімей, а не розкручували цю ситуацію. Ми ж у свою чергу розуміємо, що робимо, підтверджуючи це не лише словами, а й ділом. Окрім того, ми дійсно не довіряємо результатам медичної експертизи, адже зі слів місцевоі фельдшерки, яка на власні очі бачила тіло померлої дівчинки, дитина була дуже закатована: задавнені опіки в зоні статевих органів та сідниць, гематоми, розрив ротика. Все це судмедексперт спростовував. Що ж до дій керівництва РДА, то в їх роботі є не те що, як сказала Наталія Романова, «провисання», а більше того – злочинна недбалість. Діти пропадали на три місяці і їх ніхто не шукав, хоча всі місцеві знали, що діти живуть у Красуль і неодноразово бачили там їх п’яну матір. Але ніхто зі служб не звертався до поліції. Натомість велось лише листування між керівництвом соцслужб та сільським головою. Під час встановлення хронології дій Олени Подпоріни, на думку приходить роль «цапа відбувайла». Та більшу вину має Олег Жадько, який у свою чергу, замість того, щоб звернути на сигнал, який йому дала Олена Подпоріна і почати займатись негайним розшуком та вилученням дітей, що перебували в одному домі з неодноразово судимим садистом, його «кодлом» та матір’ю що пиячила, нападаючи на сільського голову з молотком, займався відпискою та неспішним збором документів на позбавлення батьківства маму Галину. Він чогось чекав, а час йшов. Заступник голови РДА Оксана Мелашенко, мала забезпечити контроль роботи, комунікацію між соцслужбами, а натомість, не займалась цим питанням. І поки департамент сім’ї та молоді при РДА влаштовував акцію «100 днів без насилля» з гарними картинками та лозунгами, катували двох неповнолітніх дітей. Відповідальні особи просто не вбачали ніякої небезпеки для життя дітей, в одному домі з маніяком. А Ціна такої бездіяльності – втрачене життя… Натомість всю вину працівники РДА перекладають на цитую «недолугі проплачені телеканали та газети жовтої преси, а це Прямий телеканал, СИБ, 1+1, трк Україна та всі інтернет-пабліки України, що надавали розголосу цій трагедії. Ще більшу провину мають проплачені громадські активісти та небайдужі громадяни, що зібралися на мітинг з вимогами покарати винних та причетних до цієї трагедії. Вони, мабуть, мислили власними шаблонами, де будь-які громадські рухи, які спрямовані не на підтримку і восхваляння влади є купленими і проплаченими».

Марина Волинець для сайту НЕЖАТИН

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *