Твори старшокласників та анкетування дорослих впливатимуть на те, яким Ніжин буде через десятиліття

 

 

Стратегія розвитку міста Ніжина зараз мабуть найглобальніше питання, яке обговорюється в стінах міської ради. 9 січня було продовжено роботу у даному напрямку. У великому залі міськвиконкому відбулося засідання оргкомітету, де якраз таки вирішували, яким шляхом йти у формуванні стратегії. Та щодо організації зібрання виникає питання, чому не був запрошений ініціатор проекту Сергій Охонько. Була це випадковість, чи демонстрація ревного відношення міської влади до проекту, залишається гадати…

Ще на початку перший заступник міського голови Григорій Олійник зауважив, що вивчаючи досвід міст, котрі мають позитивний результат у розробці і втіленню своєї стратегії, вони чітко дотримувались декількох напрямків по яким йшли, виокремивши аспекти, які виділяють їх міста серед інших, а отже забезпечують їх сталий розвиток. В таких містах стратегія формувалась на основі  саме людського потенціалу.

Світлана Рожок змогла більш детально пояснити, яку практику краще за все було б застосувати до міста у Ніжина. Вона зазначила, що є практика розробки стратегій муніципалітетів і ОТГ, де чітко прослідковується тенденція написання від конкурентоспроможної стратегії до стратегії сталого розвитку. Та якщо брати конкретно місто Ніжин, дуже малі шанси, що сюди переїдуть жити багато людей з інших міст, а отже при написання такого стратегічного документу треба звертати увагу саме на корінних жителів.

Таким чином у пріоритеті розробки стратегії потрібно ставити саме людський потенціал. У цьому напрямку не обійтись без досліджень, в ході яких з’ясуємо, у чому перевага ніжинців перед жителями інших міст. Найголовніше створити таку стратегію, щоб через 10 років місто було комфортним та перспективним, щоб його населення не зменшувалось, а навпаки приїжджали до нього інші люди. До прикладу було представлено місто Львів, де зрозуміли, що це місто не заводів, а місто креативних людей і почали просувати цю особливість. У результаті там процвітає туризм та інформаційні технології. Коли ж серед ніжинців будуть проведені дослідження, щодо пошуку та визначення потенціалу громади, тоді вже має почати діяти робоча група по розробці стратегії розвитку.

Тож на основі чого і як проводитимуться соціологічні дослідження у Ніжині?

Сектор з питань інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності при Ніжинські міській раді пропонує це робити на основі карти капіталів.

Добробут кожної громади залежить від кількості та якості суспільного капіталу, що створюється на даній території. Поняття суспільний капітал включає в себе 4 основні капітали, що беруть безпосередню участь у створенні економічної вартості: фінансовий, природній, людський та промисловий, а також додаткові нематеріальні капітали, що не мають прямого стосунку до створення вартості, але суттєво впливають на якість життя території – це соціальний капітал та рівень інноваційності.

 

 

За визначенням Міжнародної ради з інтегрованої звітності усі 6 капіталів лежать в основі створення економічної та неекономічної вартості та є фундаментом взаємодії державних інституцій, бізнесу та суспільства:

  • Фінансовий капітал – це усі фінансові засоби, що є в розпорядженні громади. Йдеться про наявні оборотні кошти, резервні кошти, боргові зобов’язання, рівень доходів населення, обсяг інвестицій, тощо.
  • Промисловий та технологічний капітал – це уся фізична інфраструктура, що збудована на території, а також виробничі об’єкти та великі технологічні установки.
  • Людський капітал – це люди, що проживають на території, а також гості міста. Якість людського капіталу оцінюється за параметрами освіти, стану здоров’я, сукупного професійного досвіду, кількістю талантів та якістю навичок.
  • Природній капітал – це природні ресурси території, географічні чинники, корисні копалини, ландшафтні особливості, тощо.
  • Соціальний капітал окреслює стосунки між людьми, рівень суспільної довіри, вагомість звичаєвих норм, поведінкової культури, наявність спільних цінностей, тощо.
  • Інноваційний та творчий капітал демонструє, те, як часто з’являються та втілюються свіжі ідеї, винаходи, творчі проекти, чи громада створює можливості для талановитих людей, тощо.

Суспільні капітали зростають, руйнуються, або трансформуються залежно від дій ключових заінтересованих сторін території або внаслідок реагування на зовнішні чинники. Карта суспільних капіталів допомагає оцінити стан кожного з капіталів на певній території, та окреслити пріоритетні напрями розвитку території.

 

Соціологічні дослідження базуватимуться у Ніжині саме на основі вищевказаних капіталів. Населення матиме дати відповідь, який на їхню думку капітал є ключовим для Ніжина. На основі тисячі опитаних, робоча група робитиме аналіз і формуватиме роботу. Опираючись на певний капітал при розробці стратегії міста, обиратиметься та «родзинка», яку місто може запропонувати не лише регіону, а й усій країні.

На даному засіданні оргкомітету було сказано і про те, що потенціал Ніжина був сформований ще 1000 років тому і є на генному рівні у ніжинців –  торгівля. Цей напрямок скоріш за все і буде виокремлений серед інших. А це передбачає створенню у Ніжині умов для сполучення торгових шляхів як дорожнього так і наземного.

Громада має розуміти, що всі напрямки: освіта, медицина, промисловість, культура, інфраструктура – всі вони важливі, але не всі ці напрямки Ніжин може реалізувати своїми силами. Та якщо навіть два з цих напрямків громада і влада зможуть вивести на максимально успішний рівень, інші теж підтягуватимуться. Потрібно починати з того, в чому ми кращі.

Рішенням оргкомітету була пропозиція залучити до досліджень НПУ ім. М. П. Драгоманова.

Слушну пропозицію представив і секретар міської ради Валерій Салогуб. Він зазначив, що оскільки стратегія втілюватиметься в більшості молоддю Ніжина, то їх неодмінно потрібно залучити до розробки стратегії міста. Тож було б добре, аби ніжинські учні 10-12 класів написали твір «Яким ми бачимо Ніжин через 10 років». Це дасть змогу проаналізувати бачення молоді. До процесу також можна долучити і студентів Ніжинського університету. Коли вже буде зібрана інформація соціологічного дослідження і дані учнівські твори, проаналізувавши, можна буде порівняти бачення розвитку міста молоді та дорослих.

Марина Волинець

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *