“Камінь спотикання” у розвитку ніжинської комунальної сфери

Енергозбереження стало «каменем спотикання» у розвитку комунальної сфери міста Ніжина. Саме від впровадження енергоефективних заходів залежить перспектива та вирішення проблем ніжинських комунальних підприємств та організацій.

Саме тому у Ніжині стартували Дні сталої енергії. Хоч і проводяться вони вперше, але за словами міського голови Анатолія Лінника, в місті розвиток енергоефективності міська влада підтримує вже декілька років… У співпраці з Регіональним екологічним центром Центральної та Східної Європи, за фінансової підтримки Міністерства клімату та довкілля Норвегії вдалося впровадити низку енергоефективних заходів, одним з таких є Ніжинський ДНЗ №25 «Зірочка».

Заходи у Ніжині почались з регіональної конференції «Енергоефективність – шлях до сталого розвитку», яка відбулась в стінах Ніжинської міської ради. Участь в ній взяли представники міської влади на чолі з міським головою Анатолієм Лінником, міські депутати, депутати міської ради, голови ОСББ та запрошені гості міста: перший заступник голови Чернігівської обласної ради Валентин Мельничук, виконавчий директор  Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк, перший заступник міського голови м. Миргород Сергій Швайка, національний експерт проекту ЕУ «Угода мерів- Схід» в Україні Оксана Кисіль, співробітник проекту в Посольстві Норвегії в Києві Лієна Абрама, радник голови Держенергофективності України Олексій Корчміт, представники сільських рад.

Метою конференції, як і всіх інших заходів, було привернути увагу широкої громадськості до проблеми ефективного використання енергоресурсів, необхідності йти в ногу з часом в контексті застосування новітніх технологій та відновлюваних джерел енергії задля дбайливого ставлення до довкілля.

Цікавою частиною стала презентація, котру представив заступник міського голови Григорій Олійник щодо стану в якому зараз знаходяться комунальні господарства міста, які вони мають загрози, виклики, досягнення та перспективи.

Він вкотре наголосив, що основна доля видатків міста полягає у сплаті за ті комунальні послуги, борг за які залишився з попередніх років. Дуже багато непорозумінь виникає тоді, коли мова йде про затвердження тарифів. «У зв’язку з тим, що рішення щодо  затвердження тарифів на тепло- та водопостачання були покладені на міськвиконком, це призвело до того, що, можливо, ми займаємось популізмом при їх затверджені, але якраз у таких суперечках, у вирішенні ціни питання надання послуг виникає питання: «А за що ми платимо?» Ми маємо зробити нашу комунальну сферу енергоощадною, щоб ми сплачували дійсно за ті послуги, які отримуємо», – зауважив він та почав характеризувати проблеми та перспективи комунальних підприємств.

Стан теплопостачання. Місто Ніжин у процентному співвідношенні 50х50 відсотків ділиться на тих жителів, котрі проживають у приватному секторі і тих, хто мешкає в багатоповерхових будинках. Ми маємо 14 газових котелень, одна з їх основних проблем – недостатній технічний рівень енергоефективності. Хоч їх ККД складає 85%, але мережі, котрі залишились нам у спадок, потребують не те що покращення, а повної заміни, для того, щоб втрати були мінімізовані.  Ще одна проблема – це те, що всі котельні на газовому паливі, а вартість газу в тарифі складає 78%. Незадовільна і теплоізоляція протяжності мереж, адже в Ніжині багато таких місць, де громада нарікає на оголені труби.

Перспектива даної сфери полягає у розробці фахової схеми теплопостачання з аналітикою, щодо аналізу місцевого ресурсу реформування системи, збалансування систем теплопостачання, зменшення витрат тепла, зменшення споживання енергоресурсів, а як результат – зменшення в атмосферу викидів вуглекислого газу.

На сьогоднішній день розпорядженням міського голови сформована робоча група щодо вивчення даного питання і розробки схеми теплопостачання з вивченням питання застосування альтернативних видів палива, а також відновлювальних джерел з залученням відповідного експертного середовища.

 

Щодо сфери водопостачання та водовідведення, то система водопостачання побудована ще в 70-х роках. На сьогоднішній день майже 70% мереж водовідведення потребують капітальної заміни і біля 60% мереж водопостачання. Окрім того, не всі вулиці міста каналізовні. Наразі розроблені відповідні стратегічні напрямки реформування даних мереж і їх відновлення. Проте тариф, який приймає міськвиконком, як зазначив заступник міського голови, не дає можливості закладати інвестиційну складову, що розвивала б ці мережі. Тож ведеться пошук інших шляхів фінансування.

 

Значна частина водоочисних споруд водопровідної мережі і насосних станцій та агрегатів відпрацювали нормативний строк експлуатації. На сьогоднішній день вдалось встановити частотне регулювання електродвигунів, що значно покращило ситуацію по енергозбереженню, але все одно на сьогоднішній день 30% вартості тарифів складає електроенергія – суттєва складова, яку потрібно регулювати.

Що ж до досягнень в цій сфері, то за останні 3 роки вдалось залучити  3 мільйони інвестиційних коштів та провести відповідну модернізацію. Є перспективи щодо модернізації систем водовідведення та очищення, а також впровадження частотнокерованих пристроїв насосних станцій та повна реконструкція очисних споруд.

Електропостачання в Ніжині також має свій прогрес. У минулому році було проведено ряд перемовин і Ніжинський район електричних мереж заклав у перспективу реконструкції систем електропостачання по місту Ніжину перехід на зовсім інші трансформаторні підстанції і повну заміну кабельних мереж. Ще одна була пропозиція, яка також була закладена в перспективи розвитку електромереж – це можливість використання електроенергії для опалення житлових будинків.

На сьогодні були зроблені реальні кроки щодо енергоефективності вуличного освітлення. За 2017 рік було замінено 1 414 світильників на енергозберігаючі. Всього таких 3785 по Ніжина, у це 60 % від загальної кількості. Робота в даному напрямку не зупиняється.

В перспективі також впровадити автоматизоване управління системи вуличного освітлення і контролю по вулицям, а також облаштування околиць міста ліхтарями.

Що ж до постачання електроенергією бюджетної сфери, на це йде значна сума з міського бюджету. Тож міською владою було прийнято рішення проводити моніторинг споживання енергоносіїв по всій бюджетній та комунальній сферах міста. Оцінюючи показники, чітко видно використання електроенергії підприємствами, і якщо було явне перебільшення, керівник мав надати пояснення щодо збільшення споживання ресурсів.

Наостанок обговорення даного питання Григорій Олійник зауважив, що однією з основних проблем, яка існує не лише по Ніжину, а й по всій Україні є факт недостатнього усвідомлення економії електроенергії, тепла, газу, води кожним споживачем. «Виходить так, що ми енергію не економимо, а звертаємо увагу на їх вартість. Тому, такими заходами щодо популяризації енергозбереження та енергоефективності ми доводимо до кожного громадянина та керівника підприємства чи організації  важливість економії ресурсів», – зазначив заступник міського голови.

 

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *