Ніжинська церква Іоана Богослова: реконструкція чи ремонт?

 

 

В самісінькому центрі Ніжина, біля площі Івана Франка стоїть храм, що є унікальною архітектурною пам’яткою.

Церква Іоанна Богослова, яка була збудована у 1752, поєднує риси пізнього українського Бароко та раннього класицизму. Як і більшість унікальних пам’яток Ніжина вона потребує уваги інвесторів та меценатів аби отримати гідний вигляд, що достойний міста – одного з семи чудес України.

Хвилює ця тема не лише міську владу, а й громадськість, яка кожного дня проходить повз цю споруду. Звичайно на фоні доглянутих церков Ніжина: Миколаївського собору та Всіхсвятської церкви, храм Іоанна Богослова виглядає занедбаним та пошарпаним. Хоч в ньому і збереглася автентичність є ризик того що найближчі десятиліття храм буде доведений до повного занепаду та руйнування. Саме тоді ми втратимо набагато більше ніж мільйони гривень, адже це зразок цінної культурної пам’ятки та живий свідок нашого історичного минулого.

 

Зовнішній вигляд міста безсумнівно зачіпає кожного, але одного бажання замало, наразі постала необхідність вирішення питання стосовно реконструкції подібних об’єктів в Ніжині, адже місто набуває значення важливого туристичного центру Чернігівщини. Саме завдяки наявності великої кількості церков Ніжин є відомим та значущим далеко за межі нашої області.

Наразі церква Іоана Богослова використовується, як архівне приміщення і є закритою для ніжинської громади територією тому потрапити всередину та оцінити масштаб величі храму неможливо, а це не робить Ніжин популярним туристичним маршрутом . Ми можемо лише зовні оцінити весь масштаб занепаду деяких ніжинських храмів.

Більше про церкву Іоанна Богослова та ситуацію, яка склалася навколо неї розказав директор Ніжинського краєзнавчого музею імені І. Спаського Геннадій Дудченко. Геннадій Миколайович зазначив, що питання реставрації церкви Іоанна Богослова не просте: «По-перше, поки розпорядником приміщення є Державний архів у Чернігівській області вплинути на вирішення цієї проблему ніжинська громада та міська влада не може в принципі. Передача цього храму одній з релігійних громад теоретично може допомогти. З’явиться незалежний від бюджету суб’єкт, який буде більше піклуватися про цей храм, активно шукаючи кошти та можливості привести його в порядок. Приклади ефективності цього шляху в Україні є. Однак церква та релігійна громада напевне будуть зацікавлені в проведенні швидкого та найдешевшого ремонту. Завдання нового розпорядника полягатиме не стільки у збереженні автентичного вигляду пам’ятки, скільки в забезпеченні функціонального призначення будівлі. У нас достатньо прикладів, коли скороспілі ремонти більше шкодять архітектурним пам’яткам. А храм потребує у першу чергу реставрації. І це у десятки разів дорожче за просту штукатурку та побілку стін. Можу навести приклад. Минулого року місто замовило проект реставрації та прилаштування пам’ятки архітектури комплексу Ніжинської поштової станції. Це невелика двоповерхова будівля з флігелем. Кошторис робіт складає 17 з лишком мільйонів, а приміщення в чотири рази менше за церкву Іоанна Богослова. Можна лише гадати про можливу вартість реставраційних робіт храму… Ви думаєте чому Чернігівській архів, будучи розпорядником цього майна не проводить ремонтних робіт? Закон жорстко регламентує їх проведення для пам’ятки архітектури. Це обов’язково реставрація, це дороговартісна проектно-кошторисна документація, це виконавці, що мають відповідну ліцензію. Думаю, там ще купа проблем з цільовим використанням коштів, технічними аспектами і т.п. Чиновники порушувати закон як правило не наважуються. Релігійні громади та церковні організації, як показує практика, керуються у цих питаннях більше прагматизмом аніж законом. Ми маємо усвідомлювати, що після того як храм буде переданий релігійній громаді, він стане заручником сумлінності нового розпорядника. Знайти кошти для проведення аби-якого ремонту можливо й вийде. Знайти благодійника чи благодійників, котрі допоможуть профінансувати реставрацію буде вкрай складно.» Дуже хотілося щоб на цей храм звернули увагу інвестори та меценати, яким не байдуже минуле та майбутнє України та Ніжинські храми стали прикрасою нашого міста зберігши його унікальність.

Лілія Журко

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *