Сьогодні вшановуємо святих апостолів Петра і Павла

У цей день закінчується Петрів піст, якщо свято святих апостолів Петра і Павла не випадає на середу або п’ятницю.

12 липня церква відзначає День славних і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла.

Апостол Петро — уродженець міста Віфсаїди, брат апостола Андрія, жив зі своєю сім’єю у Капернаумі і займався рибальством. Звали його Симоном, а ім’я Петро (що означає камінь) він отримав від Ісуса Христа. Життя Петра висвітлено в євангельському оповіданні більше за інших апостолів тому, що він весь час був поряд з Христом, особливо сильно був прив’язаний до Нього, перший беззастережно вірить в Божественне посланництво Господа. За це він був удостоєний особливої близькості до Господа. Христос, затвердивши Петра в апостольському званні, тричі повторив: «Паси овець Моїх». І Петро став одним з найбільш сміливих проповідників Євангелія. Вже в день П’ятидесятниці він звернув у Христову віру спочатку 5000, а потім ще 3000 людей. Петро прославився багатьма зціленнями, а в Іоппії воскресив з мертвих Тавіфу, безтрепетно свідчив про Христа перед начальниками іудейськими і судом синедріону, був двічі ув’язнений в темниці, прирікався на смерть, але після чудесних звільнень ангелом не залишав свого проповідницького подвигу. Він побував у різних країнах Сходу і Заходу. Петро мученицьки помер у Римі приблизно в 57 році. Засуджений до хреста він попросив розіп’яти його вниз головою, вважаючи себе недостойним померти, як Господь.

Апостол Павло носив ім’я Савл, що означає «випрошений», «вимоений», і лише через деякий час після звернення до Христа став називатися Павлом. Він був родом із Тарса, жителі якого користувалися правами римських громадян, і виховувався при Гамалііле, найвідомішому іудейському законоучителе того часу. Євангельська проповідь апостолів викликала його гаряче обурення, і він став одним з головних їхніх гонителів. У Книзі Діянь розповідається про раптову сліпоту Савла під час ходи в Дамаск: «І три дні невидющий він був, і не їв, і не пив» (9:9). А далі сталося чудесне зцілення Савла одним з учнів Христа, після чого Савл прозрів, увірував у Христа і став проповідником Його вчення: «І він зараз зачав у синагогах…» (9:20). Апостол Павло, як і апостол Петро, багато потрудився у поширенні Христової віри і справедливо вшановується разом з ним «стовпом» Церкви Христової і первоверховним апостолом. Вони обидва мученицьки померли в Римі при імператорі Нероні, і їх пам’ять святкується в один день.

Римсько-католицька церква відзначає День святих апостолів Петра і Павла 29 червня.

Свято Петра дуже шановане серед українців. До цього дня білили і ошатно вбирали хати, образи прикрашали свіжими рушниками, підмазували долівку, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі, дівчата плели вінки з волошок і маків, Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастушків обов’язково пекли мандрики (мандриґи) із сиру.

В народі вважають, що апостолам потрібно молитися для зцілення від безумства та лихоманки. У це свято рибалки моляться про успіх в рибній ловлі святому Петру, який вважається покровителем рибалок. Апостолу Павлу моляться про процвітання бізнесу, а апостолу Петру – про благополуччя, заступництво в справах і про здоров’я.

Вважають, хто в ніч на Петра-Павла не спатиме, той щасливим і здоровим весь рік буде.

Джерело: ukr.media

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *