Бачити вас усміхненими – найбільше щастя для ніжинських зуботехніків

Професія зубного техніка дуже давня. Достовірно відомо, що прототипи зубних протезів знаходили ще при розкопках поселень древнього Єгипту. «Перші протези виготовлялися з каменю та слонової кістки, були й з дерева. Звичайно були люди, які займалися виготовленням цих протезів»,- розповів редакції нашого видання головний лікар Ніжинської стоматологічної поліклініки Віталій Ярошенко.

А ось вставні зубні протези у тому вигляді, який нам всім відомий, придумав французький придворний дантист П’єр Фошар. У далекому XVIII столітті знать та придворні Людовіка XV користувалися послугами першого зубного техніка. Фошару, зокрема, належить ідея застосування фіксуючих протезних пружин з потовщеною золотого дроту або з спіралі: відбитків в той час ще не було, а пружини дозволяли встановлювати зубний протез гнучко, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта. Він же винайшов штифтові зуби, і придумав зміцнювати на одному або двох штифтах кілька сполучених зубів, що стало прототипом сучасних мостів. Саме Фошар почав підбирати колір штучних зубів, і навіть намагався надати зубам зі слонової кістки більш природний вигляд, покриваючи їх ковпачками із золота, на які наносився шар обпаленої порцелянової емалі різних кольорів. Для особливо важливих клієнтів він робив вставні зуби власноруч. Відомо, що для маркізи де Помпадур він зробив кілька штифтових зубів за особливою технологією виключно з дорогоцінних матеріалів, і кожен такий зуб коштував французькій казні 100 луидоров (вартість діамантового персня на той час).

25 липня всі зуботехніки України відзначають своє професійне свято. Важлива та прихована від людського ока професія сьогодні відкрила нам свої таємниці. Журналісти нашого видання завітали до Ніжинської міської стоматологічної поліклініки та поспілкувалися з майстрами своєї справи віч-на-віч.

«Робота дуже кропітка та ювелірна, станки, бормашини, напилки, болгарки – це невеликий перелік всіх інструментів, які використовує зубний технік. У нас працює яскрава та талановита плеяда із 9 спеціалістів, якими ми пишаємося», – розповідає головний лікар.

Не дивлячись на ремонтні роботи, що зараз проходять в Ніжинській стоматклініці, протезисти продовжують виконувати свою роботу на першому поверсі медзакладу. Головний лікар провів нас у три невеличкі кабінети, де знаходилось приладдя для виготовлення зубних протезів. Тут техніки з різноманітних матеріалів виготовляють майбутні білосніжні посмішки для ніжинців.

Галина Шуст, стаж 30 років: «Я дарую посмішку людям, і це мене надихає. Сенс життя – це робити добро людям».

Галина Іванівна 30 років пропрацювала зубним техніком та зізнається, що заради красивої посмішки ніжинців весь жіночий колектив стоматполіклініки навіть відмовився від гарних манікюрів, адже щаслива посмішка пацієнта варта того.

«Чула безліч слів вдячності за ті роки, що віддала стоматології, а після доброго слова будь-які труднощі долаються легше», – розповідає жінка та зазначає, що робота потребує безліч часу та сильної концентрації, адже кожен протез індивідуальний.

Ніжинська стоматологія об’єднує серця. Нікого не здивуєш тим, що в медицині, і стоматологія не виключення, існують цілі родові династії, де професія передається, як реліквія. Але ніжинська стоматологія пішла ще далі – вона об’єднує людей у спільній справі, а потім з’єднує в одну люблячу та міцну сім’ю.

Володимир Іващенко, стаж 35 років: «З коханою дружиною ми постійно разом. Це мене мотивує на успіх.”

Також Володимир Федорович згадує: “Тридцять п’ять років тому до нашого колективу прийшла молода та чарівна дівчина. Моє серце розплавилося, як метал під впливом вогню. Деякі кажуть, що від своєї сім’ї треба відпочивати, а моє щастя бачити улюблену жінку кожного дня вдома та на роботі».

Спеціалісти в один голос зазначають, що бачити ніжинців красивими та усміхненими – це найкращий подарунок для них.

Лілія Журко

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *