Ситуація з «пропащими» кооперативами Ніжинщини «набирає обертів»

Не так давно редакція нашого видання висвітлювала інформацію стосовно ситуації з реалізацією проектів “Clima East: Збереження та стале використання торфовищ” та створення двох сільськогосподарських кооперативів «Калина» та «Вертіївський» на території Ніжинського району. Після чотирьох років зусиль, котрі в результаті призвели до запуску виробництв маємо результат швидкого зупинення роботи кооперативів. Здається, нікому до того в Ніжинському районі немає справи. Точніше, не було, поки справою не зайнялися небайдужі люди, адже на кону інвестиційний імідж всієї Ніжинщини, яка виявляється не готова отримувати та реалізовувати грантові кошти. А відповідно до європейського проекту було виділено більше 2 млн. євро. Також залучили додаткове фінансування від Фонду Кока-Кола, в розмірі 100 000 доларів США. До депутата Чернігівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Сергія Охонька звернулись жителі сіл Вертіївка та Кукшин щодо занепокоєння по даній ситуації. Депутат у свою чергу направив депутатське звернення до влади району та керівників кооперативів, але змістовної відповіді нажаль не отримав.

Читати по темі: Ніжинщина: 2 млн євро розікрали?

Тому його наступник кроком було звернення до обласної прокуратури, Чернігівської обласної держадміністрації та ради. Досить оперативно відреагувала прокуратура Чернігівської області і наразі розпочато кримінальне провадження № 4201271180000179 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 191 КК України. Здійснення ж досудового розслідування доручено слідчому відділенню Ніжинського відділу поліції.

Державна облдержадміністрація, у свою чергу у листі-відповіді зазначила, що за наявною інформацією, робота сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в СОК «Вертіївський» та СОК «Калина» була призупинена. Виробничі потужності створені на території Вертіївської сільської ради за рішенням зборів ОСОК «Чернігівщина екологічна» були переміщені на територію села Бобрик Ніжинського району, а в подальшому до Ріпкінського району. Нині готуються перевірки поточного стану реалізації проекту. Чернігівська обласна державна адміністрація гарантувала і надалі тримати порушене питання депутатом обласної ради Сергієм Охоньком на контролі з метою збереження та забезпечення функціонування у належному стані створених у рамках проекту об’єктів.

Тож виходить, районна влада звітує, говорячи, що все йде найкращим чином, замовчує факт переміщення кооперативів з одного місця на інше і, навіть, на територію іншого району. Хоча є ймовірність того, що і це фікція, адже багато чого не співпадає з реальністю. Виникає питання: чому стосовно даної ситуації Ніжинська райрада та Ніжинська РДА першими не забили на сполох і не звернулись за допомогою у вирішенні проблеми до Чернігівської ОДА. Більше того, не було прийнято жодних заходів задля недопущення цієї ситуації. Натомість, після опублікованої нами інформації, на сторінці Ніжинської районної ради у мережі Фейсбук з’явилась виправдовуюча інформація. Дехто з керівництва району прийняв це розслідування за власну образу. В опублікованому повідомленні вказано, що оскільки міжнародна технічна допомога у вигляді фінансових ресурсів (грантів) виділялася безпосередньо сільськогосподарським кооперативам, то Ніжинська районна рада не вела облік використаних коштів, які надавалися у рамках реалізації проекту. Крім того, зазначені кооперативи не є комунальною власністю районної ради, тому контролювати їх роботу не має права. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України нагляд за цільовим використанням міжнародної технічної допомоги здійснює бенефіціар, яким у даному випадку є Державне агентство водних ресурсів України, Чернігівська обласна державна адміністрація та Міністерство екології та природних ресурсів України. Ніжинська районна рада активно сприяла залученню європейських коштів саме на Ніжинщину, але не контролювала їх.

Тож виходить звітувати про реалізацію проектів і контролювати їх реалізацію – несумісні між собою дії. Виправдання дану ситуацію не змінять, потрібно діяти. Зазначимо, що найближчим часом Ніжинська районна рада організує брифінг, де усі бажаючі зможуть отримати відповіді на запитання, переглянути фото і відеоматеріали, що показують роботу вищезгаданих кооперативів, заслухати звіт голови ОСОК «Чернігівщина екологічна» тощо. Але факт залишається фактом: кооперативи, в які вкладені досить великі європейські кошти не працюють і більшість майна невідомо де…

Аби вивчити ситуацію з кооперативом «Калина» більш детально, журналісти нашого видання вирішили відвідати Кукшин та поспілкуватися з місцевими мешканцями.

Самі люди в шоці від того, як з ними вчинили, і не на камеру розповідають: «Створювалось для людей. Ми думали, що будуть приймати наше молоко, робити з нього масло, робитимуть мед, пектимуть хліб та печиво. Нам обіцяли «золоті гори» і ми вірили, адже нам здавалось, що це реальність, бо сама Європа на те виділила мільйони. Такий зроблено ремонт в колишньому дитячому садку, закуплено таке дороге обладнання. Але згодом вияснилось, що наш кооператив «Калина» зупинив діяльність».

Вдалося нам поспілкуватися і з засновниками кооперативу Людмилою Микитенко, Галиною Винник та Галиною Басанець.

«Ми, зробили статут, зареєстрували види діяльності, підготували всі юридичні документи необхідні для створення кооперативу, і це звісно вартувало часу та великих зусиль. Але на рахунок кооперативу «Калина» не поступило ні копійки грошей. А все тому, що вони створили ще кооператив «Вертіївський», де виготовляли пелети, і було створено об’єднання кооперативів ОСОК «Чернігівщина екологічна» і всі кошти, і все обладнання числилось там. Коли почала спілкуватись з керівництвом, зрозуміла, що тут нічого не буде. Від мене все приховувалось. Не було жодної інформації та звітності, а отже ми не розуміли, куди розподіляються кошти. Тож всі засновники, були в стороні. Чи може в такому випадку бути довіра?» – розповідає Галина Миколаївна.

«Вони відкрили кооператив і спочатку кошти виділились на молокозавод і переробку молока, а тоді брались кредитні кошти під цех розливу меду. Приїжджали комісії, яким показували, що обладнання стоїть і виробництво запущене. Був розлитий бетон меду по баночкам, аби показати роботу кооперативу і на тому все», – розповідають жінки.

Безробітними залишились і люди, які працювали в кооперативі, але давати коментарі з приводу зупинки його роботи не стали. І нам стало зрозуміло чому… На територію кооперативу нікого не пускають, та ми вирішили все ж відвідати. На щастя ворота були відкриті, і ми побачили охоронця Миколу. Журналістам він ходу не дав: «Сюди не можна», – сказав, як «відрізав», і жодних коментарів… Але що ж приховувати?

Виконавчого директора підприємства Юрія на робочому місці не застали. Зазначимо, що він є переселенцем з Криму, і раніше мав досвід керуванням кооперативу по виробництву сільськогосподарської продукції. У нього в самого, як і у інших 5 працівників з Кукшина є надія, що робота підприємства відновиться. Хоча, за три місяці роботи, люди так і не змогли отримати заробітної плати і «вибити» її, як самі говорять, не можливо. Розрахувались з жителями Кукшина лише за молоко. А з ним то взагалі окрема історія. Коли керівництво кооперативу знизило ціну на закупівлю молока, людей це дуже збентежило і вони почали відстоювати свою позицію. На що їм сказали: «Не влаштовує ціна, обійдемося без вашого молока». І це при тому, що продукція поставлялась не аби куди, а до Києва, де погоджувались купувати молочні продукти за велику ціну. Звісно, це розвивало б підприємство та, мабуть, зацікавлених у тому немає. Самі ж люди схиляються до думки, що діяльність кооперативу була зупинена в Кукшині через те, що хтось, щось між собою не поділив. Все, що вдалось побачити нам з діяльності кооперативу, це трактор, який працює над викачуванням з вигрібної ями відходів. Село залишилось лише з очікуваннями та надіями…

Марина Волинець

 

 

Вам може бути цікаво

Одна думка по “Ситуація з «пропащими» кооперативами Ніжинщини «набирає обертів»

  1. Пивовары (голова сельсовета Кукшина)
    победил в номинации “местное самоуправление” и получил награду от Бузюна. Уважаемый Сергей Охонько, обратите внимание на этого Пивовара Александра, это волк в овечей шкуре и шестерка Бузюна. Розвалил Кувшин и Зруб, местных мелких фермеров просто ВЫЖИВАЮТ со “СВОЕЙ” территории . Понаберали земли на родственников и знакомых и сидит там что царь. Очень надеюсь что этим ПИВОВАРОМ АЛЕКСАНДРОМ ЗАЙМЁТСЯ ПРОКУРАТУРА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *