На Ніжин насувається «АМБРОЗІЄВА ЧУМА»!

 

 

В Євразії амброзія з’явилася наприкінці XVIII століття: в 1873 році цю рослину завезли з Америки разом із насінням конюшини. У 1914 році амброзію культурно вирощували в Україні в станиці Кудашівка як замінник хіни, а після революції її на колесах студебеккерів рознесли по всій країні.

Полинолиста амброзія – це злісний карантинний бур’ян заввишки 20 – 180 (250) см, з міцною кореневою системою, який проникає в ґрунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тон води. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви. Паростки рослини з’являються в травні або червні, а цвітіння амброзії починається наприкінці липня або на початку серпня і триває до середини осені. Розмножується амброзія насінням.

Росте в посівах різних культурних рослин, а  також по шляхах, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобудови) або завезено новий ґрунт з інших місць, у долинах річок тощо. Цей бур’ян захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.

Амброзія один із найнебезпечніших бур’янів-алергенів. Під час цвітіння ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницєю. Слід додати, що у цей період від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми. Значна частина населення в період цвітіння амброзії відчуває алергічні реакції, причому настільки сильні, що декому доводиться кудись їхати чи впродовж тривалого часу приймати антигістамінні препарати. Особливо небезпечна алергія на амброзію для дітей, оскільки вона може призвести до летального випадку. Пилок амброзії подразнює слизову оболонку й ускладнює дихання. Виникає алергічна реакція при концентрації 25 зерняток пилку амброзії на 1 м² атмосфери, при тому, що одна доросла рослина може дати кілька мільйонів таких частинок, а при сильному вітрі вони долають величезні відстані.

 

Після обстеження Ніжина спеціальною робочою групою управління ЖКГ та Б, був складений перелік місць та площа ураження амброзією. Ліквідація цієї небезпечної рослини розпочато працівниками комунального підприємства “Виробниче управління комунального господарства” шляхом скошування. Була створена спеціальна бригада косарів, які будуть нещадно видаляти цю небезпечну гостю з Америки. Загальна площа вогнищ амброзії склала 5,20 га. Скошування пройде вибірково по вул. Пржевальського, 8 Березня, Об’їжджа, Незалежності, на прилеглій території Святовіденського жіночого монастирю,  Шевченка, Гімназійна/Тургенєва, Ващенка, Покровська, Прилуцька.

Слід окремо нагадати, що згідно Правил благоустрою міста – кожен приватний підприємець, власник приватного домоволодіння, підприємства, організації, тощо, зобов’язані утримувати в належному стані прилеглу територію біля своїх домоволодінь та підпорядковану їм територію. Таке положення стосується й управління Укрзалізниці, де біля колій, що проходять містом, розташувались цілі килими небезпечної амброзії. Межі санітарного прибирання закріпленої прилеглої території коливаються до 25 метрів по ширині – від огорожі домоволодіння до краю проїжджої частини.

Відтак у боротьбі з амброзієвою навалою допоможе знищення її шляхом скошування. Цей спосіб знищення амброзії ефективний тільки в період утворення бутонів: якщо скосити бур’ян у період активного росту, він утворює в 2-3 рази більше пагонів, ніж ви знищили. Тому косити знову відростаючу амброзію доведеться 3-5 разів за сезон, не дозволяючи їй зацвісти і дати насіння. Як альтернатива, є спосіб викопування або виривання з коренем. Знищення амброзії цим способом дає чудові результати, якщо рослина молода та не пустила довге коріння.

Шановні мешканці! Якщо ви виявили неподалік кущик амброзії, знищіть його, поки рослина не дала насіння. Не наражайте на небезпеку дітей, сусідів та свої родини. Незначну кількість заростей бур’яну можна просто скосити, але якщо ви запізнилися, і насіння амброзії просипалося на землю, готуйтеся до важкої, виснажливої боротьби, в якій вам доведеться об’єднати всі доступні методи.

Джерело: unenizh.org.ua

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *