Нова свердловина із якісною водою з’явиться у Ніжині

 

5 липня в м.Києві відбувся круглий стіл на тему: «Фінансування проектів у галузі питного водопостачання. Виконання загальнодержавної цільової програми «Питна вода».

Учасники круглого столу, народні депутати України, міські голови, керівники
підприємств водопостачання та профільні експерти, обговоривши ситуацію, що
склалася з забезпеченням населення якісною питною водою, повідомляє сайт nizhynnews.com.

«Підготувати для споживача воду з поверхневих джерел (а це 80% питної води) стає все складніше. Шукати причини далеко не потрібно. Це стан очисних споруд, збудованих 40-60 років назад, застарілі технології очистки та знезараження, наприклад, використання рідкого хлору та інших морально застарілих реагентів. Сьогодні вони не здатні очистити воду, в якій є залишки всього спектру сучасних досягнень світової хімічної промисловості», – зазначив голова МДО «Питна вода», голова підкомітету Верховної Ради України з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Андрій Река.

Всі учасники круглого столу відзначили динаміку погіршення якості підготовки питної води. За даними щорічних Національних доповідей, у 2015 році питома вага нестандартних проб питної води, відібраної з джерел централізованого водопостачання, за санітарно-хімічними показниками сягала 15,7%, за санітарно- бактеріологічними – 4,6%. У 2016 році ці показники виросли до 18% і 6,4% відповідно, дані за 2017 рік наразі не оприлюднені.

В Україні склалася ситуація, що практично всі поверхневі води, а в окремих регіонах – і частина підземних, за рівнем забруднення не відповідають вимогам санітарного законодавства до джерел водопостачання. Водночас наявні очисні споруди, технології очистки та способи знезараження не спроможні очистити питну воду до рівня показників безпеки. Фінансування програми «Питна вода України» упродовж 2015-2017 років не здійснювалося. У бюджеті-2018 закладені кошти в сумі 200 млн. гривень на її реалізацію.

Метою Загальнодержавної цільової програми «Питна вода» є забезпечення  гарантованих  Конституцією України прав громадян на достатній життєвий  рівень та   екологічну   безпеку   шляхом  забезпечення  питною  водою  в необхідних обсягах та відповідно до встановлених нормативів.

 

 

 

Цьогоріч Мінрегіон отримав пропозицій від областей щодо фінансування інвестпроектів у галузі водопостачання на загальну суму 1,163 млрд гривень, при цьому Держаним бюджетом України  на реалізацію Програми передбачено фінансування в обсязі лише 200 млн. «Одна з умов, на яку комісія з відбору проектів буде звертати увагу, – обов’язкова їхня реалізація у 2018 році, адже перехідних коштів не буде», – зазначив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Едуард Кругляк. При цьому заступник міністра акцентував увагу на тому, що механізм виділення коштів на реалізацію заходів Програми передбачає обов’язкове співфінансування з місцевого бюджету у розмірі не менше 10 % від вартості проекту.

На черговому засіданні міської ради під час розгляду проекту рішення «Про внесення змін до рішення міської ради VІІ скликання від 21 грудня 2017 року №6-34/2017 «Про міський бюджет м. Ніжина на 2018 рік» перший заступник міського голови Григорій Олійник взявши слово повідомив:

«Відповідно до організаційних заходів, які наразі проводяться, а також за підтримки народного депутата України Олександра Кодоли кабміном на відповідній комісії було розглянуто питання щодо організації виконання заходів по бурінню свердловини по вул.Козача в м.Ніжині. Проект на 6 млн 645 тис грн. Всі документи підготовлено та узгоджено департаментом ЖКГ області, про те, для того аби розглянули наше питання на відповідних засіданнях, міська рада має гарантувати співфінансування у розмірі 10% від вартості проекту, а це 665 тис грн.».

Міський голова Анатолій Лінник наголосив на тому, що підтримавши рішення щодо співфінансування даного проекту місто отримає змогу залучити із дербюджету на будівництво нової свердловини 6 мільйонів гривень. До того ж, міський голова доповнив, що будівництво свердловини у місті є вкрай необхідним.

Звідки ж місто візьме таку суму?

Однією із пропозицій є передбачення в резервному фонді за рахунок захищених статей (це статті, які потрібно фінансувати в повному обсязі незалежно від поточного стану бюджету. Це заробітна плата, стипендії, різні виплати і допомоги …) цільові кошти і прописати їх чітке призначення: що це кошти зарезервовані саме на реалізацію даного проекту, так само як із проектом по водовідведенню по вул.Незалежності.

Міський голова Анатолій Валерійович пояснив: “Дійсно ми можемо в резервному фонді таким чином передбачити 665 тисяч гривень цільового призначення. У випадку, якщо по державній програмі буде виділено 6 мільйонів гривень на виконання програми по будівництву нової свердловини, то ці кошти будуть використані згідно цієї програми. Якщо ж ні, тоді ці кошти повернуться на захищені статті”.

Обранці громади підтиримали таке рішення. Тож сподіваємося, що у майбутньому у Ніжині з’явиться нова сучасна свердловина, що дасть змогу ніжинцям насолоджуватися питною водою, що відповідає всім санітарним та екологічним нормам.

Вікторія Коломійченко

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *