На Ніжинщині відновлюють роботу “пропащі” кооперативи?

 

Не так давно нашою редакцією було висвітлено ситуацію щодо проблемою з реалізацією проектів “Clima East: Збереження та стале використання торфовищ” та створення двох сільськогосподарських кооперативів «Калина» та «Вертіївський» на території Ніжинського району. Після чотирьох років зусиль, котрі в результаті призвели до запуску виробництв, маємо результат швидкого зупинення роботи кооперативів. Жителі Кукшина зневірились у перспективності кооперативу «Калина», адже їм обіцяли робочі місця та процвітання села, а в результаті – повний застій. Вкладено великі європейські кошти, з якими місцеві управлінці не справились.

До депутата Чернігівської обласної ради від ВО «Батьківщина» Сергія Охонька звернулись жителі сіл Вертіївка та Кукшин щодо занепокоєння по даній ситуації. Депутат у свою чергу направив звернення до обласної прокуратури, Чернігівської обласної держадміністрації та ради. Досить оперативно відреагувала прокуратура Чернігівської області і наразі розпочато кримінальне провадження № 4201271180000179 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 191 КК України. Здійснення ж досудового розслідування доручено слідчому відділенню Ніжинського відділу поліції.

 

 

 

Не пройшов й місяць, як на обласних сайтах почала майоріти інформація щодо відновлення роботи ОСОК «Чернігівщина екологічна», у підпорядкуванні якого знаходяться вищезгадані кооперативи.

«Як повідомлялося раніше, об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів «Чернігівщина екологічна» створене в 2014 році в Ніжинському районі Чернігівської області в рамках реалізації проекту «Clima East: Збереження та стале використання торфовищ» (впроваджувальна агенція – Програма Розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні). Для успішної реалізації проекту об’єднанню була надана технічна допомога від Європейського Союзу для створення переробних підприємств (лінія переробки молока та лінія виготовлення паливних брикетів), та техніка для заготівлі кормів. ОСОК «Чернігівщина екологічна» об’єднує кооператив «Калина» (с. Кукшин) та кооператив «Вертіївський» (с. Вертіївка).
Обладнання по виготовленню паливних брикетів спочатку було розташоване в с. Вертіївка в приміщенні, що було взято в оренду у приватного підприємства. На початку 2017 року на території заводу по виготовленню паливних брикетів була вчинена крадіжка обладнання та приведене в неробочий стан як сама лінія, так і техніка (а саме трактор), що призвело до повного зупинення будь-яких робіт на лінії по виготовленню паливних брикетів. Аби вирішити проблему Ніжинською районною радою запропоновано розмістити виробництво в с. Колісники, але приміщення на даний час не відповідає необхідним технічним параметрам для роботи такого виробництва, а саме: приміщення розпайоване, земельна ділянка не оформлена, відсутнє підключення до електромережі.
Тому на даний час обладнання та техніка, що обслуговує лінію по виробництву паливних брикетів, передане в оренду та знаходиться в Ріпкінському районі, де йде налагодження роботи.
Зазначимо, що в разі вирішення питання і віднайдення відповідного приміщення експлуатаційної готовності, ОСОК «Чернігівщина екологічна» готове відновити роботу кооперативу в Ніжинському районі.
Обладнання для переробки молока розташоване в с. Кукшин. Приміщення для молокоприймального пункту і територія були надані Кукшинською сільською радою в оренду ОСОК «Чернігівщині екологічній» на 49 років. З початку створення в 2014 році підприємства і до травня 2018 року молокоприймальний пункт працював, приймалось молоко у населення. Частково молоко перероблялось для виготовлення дослідних партій продукції, все інше збувалось Куликівському молокозаводу на підставі договору.
На даний час молокоприймальний пункт відновлює свою роботу. Днями кооператив відвідав технолог нині діючого маслосирзаводу для перевірки готовності лінії до роботи. За попередніми погодженнями кооператив працюватиме три дні в тиждень, переробляючи кожного разу по 1,200 тони молока. Також нині йде налагодження співпраці із заводами, що займаються закупівлею молока, одним із варіантів є співробітництво через місцевого підприємця. Отже, повноцінна робота молочного кооперативу найближчим часом буде відновлена. Заборгованості за молоко перед населенням відсутні.
Крім того, ОСОК «Чернігівщина екологічна» займається заготівлею кормів для населення. Вся необхідна для заготівлі кормів техніка, яка також була передана в рамках реалізації проекту «Clima East: Збереження та стале використання торфовищ» знаходиться в селі с. Кукшин. Протягом цьогорічного заготівельного періоду об’єднання співпрацювало з місцевим населенням, використовуючи потужності наданої техніки. За рахунок заготівлі сіна заборгованість за здачу молока перед населенням повністю відсутня, також виплачені кошти Кукшинській сільській раді за оренду приміщення для молокоприймального пункту та території, що розміщена поруч. До того ж технікою кооперативу здійснювався благоустрій населеного пункту.
Тож нині робота об’єднання не стоїть на місці, і зовсім скоро буде відновлено роботу всіх виробничих потужностей», – йдеться у повідомленні.

Але в статті говориться лише про готовність, але не про конкретні дії, які вже робляться задля відновлення підприємств. Зазначимо, що кримінальне провадження по даним кооперативам не закрите. Тому, як вирішиться дана ситуація, покаже час…

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *