Підозрілий банкомат у Ніжині “натякає” на шахрайство

 

Методів шахрайства останнім часом більшає, а отже на гачок аферистів потрапляє все більше людей. Ніжин – маленьке містечко і таких випадків не так багато як у великих містах, проте, уважність є запорукою збереження нервів.

19 серпня один з банкоматів «Приватбанку», що знаходиться по вулиці Гоголівській викликав занепокоєння у ніжинця Кирила, котрий розповів нам про свій випадок: «Я вирішив зняти готівку. Та коли набрав ПІН-код, виявив на своїх пальцях клейку рідину, яка через декілька хвилин кристалізувалась. Я зрозумів, що тут щось «не чисто». Одразу зайшов у «Приват-24», а там мені вже запропонували підтвердити зміну ПІН-коду. Я одразу заблокував карти».

Журналісти сайту “Нежатин” вирішили переконатись, і відправились до банкомату. Дійсно, на ПІН-клавіатурі були краплі прозорої рідини.

Торкнувшись її, зафіксували, що вона вже була твердою. Важко зрозуміти, чи є це частиною системи аферистів, і яким чином вона працює. Але закликаємо ніжинців бути уважними знімаючи готівку і звертати увагу на банкомат, адже існують відомі види шахрайств:

Кеш-трепінг

Суть цього трюку в тому, що шахраї кріплять металеву планку до отвору банкомату для видачі купюр, яка їх блокує. Клієнт знімає гроші, банкомат їх видає, але вони залишаються під планкою і до клієнта не доходять: приклеюються до скотчу, а планка заважає їм вийти назовні. Багато хто при цьому помилково вважає, що в банкомат або несправний, або в ньому просто закінчилися гроші, і йде. Пізніше шахрай і забирає планку разом з грошима.

Явні ознаки кеш-трепінгу: банкомат з характерним звуком відрахував купюри, але ви їх так і не побачили. При цьому на екрані не було повідомлення про його несправність або відсутність грошей (банкомат обов’язково повідомить і про одне, і про інше).

 

 

 

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, то:

  • не відходячи від банкомату, зателефонуйте в банк за телефонами, вказаними на ньому або на картці, повідомте про інцидент і чекайте інструкцій від працівника банку;
  • огляньте отвір для видачі купюр – планки зазвичай вішають так, щоб їх можна було легко зняти.

Скіммінг

У цьому випадку шахраї крадуть дані карток користувачів та ПІН-коди за допомогою зчитувальних пристроїв, які накладають на карткоприймач і клавіатуру банкомату. Підглянути ПІН можуть також через невеличку камеру, яку вішають зверху.

Отримавши всі дані, вони роблять дублікат картки, за яким потім знімають гроші. Такі операції можуть здійснюватися як в Україні, так і за кордоном.

Ось один з недавніх прикладів, описаний користувачем на сайті minfin.com.ua: «8.06.2017 мені прийшла СМС про зняття з моєї банківської картки суми, трохи більшої ніж 3 тис. гривень, в незрозумілій країні, як з’ясується пізніше – у В’єтнамі. Прийшовши до найближчого відділення, зустріла там близько десятка людей з подібною проблемою. Зі слів потерпілих, всі вони днем раніше користувалися банкоматом в цьому відділенні». Але ця історія закінчилася добре. Через три тижні після публікації відгуку, клієнт Привату написала про те, що банк повернув гроші.

Як не стати жертвою скіммінгу:

  • набираючи ПІН-код, прикривайте клавіатуру іншою рукою (або яким-небудь предметом);
  • намагайтеся користуватися банкоматами, які знаходяться у приміщеннях з відеоспостереженням (у відділеннях банку, торгових центрах);
  • порівнюйте зовнішній вигляд банкомату з його екранною заставкою. Часто на екрані показано, як повинні виглядати карткоприймач і клавіатура.

Якщо виявили на банкоматі зчитувальні пристрої вже після того, як зняли гроші, то:

  • терміново заблокуйте картку, зателефонувавши в контакт-центр за вказаним на ній телефоном. Пізніше змініть ПІН-код;
  • повідомте про інцидент в банк

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *