Романова стукала кулаком по столу, бо область скочується в боргову прірву

 

Чернігівщина нарощує борги із заробітної плати. З 10-ти мільйонів гривень на початку року до 17 мільйонів на сьогодні! Заборгували 27 підприємств, 70 відсотків з яких – економічно активні. Ситуація з невиплатами поставила в незручне становище і виконавчу владу. Заступниця голови Чернігівської ОДА Наталія Романова навіть по столу грізно застукала, коли дійшло до словесної перепалки за борги шахтарям. Чиновниця жартома (або не зовсім) закликала голову Борзнянської райдержадміністрації очолити бунт працівників дитсадочків проти діючого міського голови. Мовляв, саме він винен у ситуації з заборгованістю. Зрештою, борги – тема серйозна, адже ті люди, які вчасно не отримують заробітну плату, не матимуть можливості оформити субсидії, а отже – програють двічі.

Борги захмарні, але не все втрачено

Комісія з заборгованості із заробітної плати при облдержадміністрації пройшла не поміченою більшістю ЗМІ. А шкода, бо звучали не тільки сухі цифри, але й гарячі емоції, підігріті не менш гарячим темпераментом заступниці голови облдержадміністрації Наталії Романової.

Очевидно, чернігівські чиновники отримали «на горіхи» від заступника міністра соціальної політики України Наталії Федорович, котра присвятила свій нещодавній візит саме темі зростання боргів із заробітної плати в нашій області, особливо «мінімалки».

«Нам хоча б утриматися на рівні 10 мільйонів, – розмірковує вголос Наталія Андріївна. – Щодня долар зростає на 20 копійок, от і порахуйте, скільки втрачають люди!».

А втрачають чимало.

За словами директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олега Русіна, сума боргу підприємств складає 17,3 мільйона гривень, з них 12 мільйонів – невиплачені зарплати. Окреме питання – заборгованість зі сплати суб’єктами господарювання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

За словами заступника начальника Головного управління ДФС в області Олега Шуби, борг з ЄСВ складає понад 73 мільйони гривень.

«Найбільшими боржниками з виплат заробітних плат є ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» (2,4 мільйона гривень), – називає їх поіменно директор департаменту соціального захисту населення. – З початку року ситуація з виплатою зарплатних боргів тут не змінилася. Сума боргу ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» складає 2,3 мільйона гривень. Готель «Градецький» заборгував 700 тисяч гривень, – продовжує чиновник. – ДП «Чернігівторф» та його філія «Смолинський торфозавод» заборгували 1,7 мільйона гривень. У липні цього року зарплатні борги на заводі зросли ще на 0,2 мільйона гривень».

При таких боргах не все настільки печально, як здається на перший погляд. Деяким підприємствам вдається викручуватись і гасити заборговане. Статисти з ОДА відзначають, що у липні борги зменшилися на 8 відсотків. Так, згаданий паном Русіним готель «Градецький» скоротив борг на один мільйон, повністю ліквідували борги «Ірванцівський торфозавод» філії ДП «Чернігівторф» і комунальне підприємство Прилуцької міськради «Муніципальна поліція».

Якщо не помагаєте, то хоча б не заважайте

Але бюджетна заборгованість не залишає байдужим обласне начальство, яке викликало «на килим» керівника ДП «Чернігівторф» та директора його філії – Смолинського торфозаводу.

Дійшло до словесної перепалки. Наталія Романова, стукаючи кулаком по столу, сказала представникам державних підприємств, що в умовах ринкових відносин їм треба навчитись виживати. А Олег Русін взагалі звернувся до правоохоронців з дуже дивним питанням: чому заводи не беруть участі в тендерах. На що отримав відповідь, що заводи не мають статусів юридичних осіб, а ДП «Чернігівторф» через борги не має права брати участь у тендерних процедурах.

Відтак програють всі: бюджетні установи змушені купувати торфобрикет у посередників, а заводи – продавати товар за невигідними цінами. Змінити ситуацію може держава, надавши заводам статус юридичних осіб та списавши борги попередників, що зумисне доводили галузь до банкрутства, штучно нарощуючи борги. Тепер ці борги тягнуть трудові колективи і перспективи торфовибодувної галузі донизу. Утім, як зауважили шахтарі, держава в особі Чернігівської ОДА не спромоглася навіть відповісти на їхні звернення. Не просто не зробила жодних кроків для скасування боргів попередників, але й спустила на підприємства численні перевірки саме в той момент, коли вони почали самостійно вилазити з боргової ями.

«У нас існує графік погашення зарплати, ми плануємо розрахуватися з працівниками у найближчі кілька місяців, – пояснила директор Смолинського торфозаводу Валентина Огієнко. – З 1,7 мільйона гривень, які були донедавна, нам залишилося виплатити 700 тисяч гривень. На все це були об’єктивні причини, адже завод стояв і прес не працював. Тепер ситуація змінилася».

Війна триває, заручники – все ті ж

Ще одне болюче питання для влади – питання Борзни! Як відомо, там критична ситуація з невиплатами зарплат працівникам дитячих садочків. Фактично ці люди стали заручниками політичних інтриг та неоголошеної війни між районним керівництвом і міським головою.

В невиплатах гуманітарна заступниця голови облдержадміністрації звинуватила міського голову Борзни Анатолія Койду, який «з незрозумілих причин» не виплачує 418,8 тисячі гривень. Мовляв, гроші надходять в місто з позначкою «на виплату заробітних плат», а він їх скеровує на інші цілі.

«Я мала розмову з головою Борзнянської РДА Вірою Проскурою, – розповідає Наталія Романова. – Вони відправляють кошти з позначкою «на виплату заробітної плати», але міський голова вважає, що може виплачувати ці гроші так, як хоче і не спрямовує кошти на виплату заробітних плат. Я вперше бачу, щоб міський голова заручниками ситуації робив вихователів. Ми будемо писати на СБУ і прокуратуру, бо не може бути такого, щоб на нього не знайшли управу. Там вже і рахунки заблокували. Не розумію, як здорова людина може не реагувати на такі речі».

На переконання гуманітарної заступниці голови ОДА, саме міський голова Борзни через своє власне трактування Бюджетного кодексу доводить працівників до страйку.

«Я вчора розписувала протоколи, вони збираються оголошувати страйк, – продовжує тему чиновниця. – Голова РДА вже і статтю подала в газету. Я гадаю, що їй лишилося тільки очолити цей страйк».

З цього приводу ми поцікавилися думкою міського голови Борзни Анатолія Койди.

«Нам дійсно перерахували 125 тисяч гривень з позначкою «для виплати зарплат», – каже голова. – Це подачка і порушення законодавства, бо бюджетні трансферти можуть бути надані на утримання дитячих садків, тобто вони не мають права писати «для виплат». І пані Романова не права, бо ми ці кошти все-таки перерахували на зарплати працівникам садочків, але це – крапля в морі, бо загальна сума боргу вже складає близько 2 мільйонів гривень. Ці кошти мали б закласти в бюджеті, а вони в бюджеті зумисне заклали менше», – обурюється Анатолій Койда.

Відтак, щонайменше дивною є позиція державного службовця, який пропонує в порушення Бюджетного кодексу витягнути гроші з міського бюджету і спрямувати на виплату зарплат, що є прямим обов’язком РДА. 30 мільйонів гривень ПДФО, які район забрав у міста у 2015 році, мало б вистачити не лише на виплату зарплат. У такому випадкові саме ставлениця нардепа Валерія Давиденка, команда якого збирається зайти в приміщення на Красній площі, нагнітає соціальну напругу. В одному можна погодитись з пані Романовою: не по-людськи робити заручниками дітей і вихователів. Хай навіть напередодні виборів до ОТГ.

Віталій Назаренко, “Чернігівщина” №35 (696) від 30 серпня 2018

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *