Ніжинському Гоголю – 137

4 вересня 1881 року на головній алеї Ніжина у сквері Гоголя відкрили погруддя Миколі Гоголю. Цей пам’ятник є першим пам’ятником письменнику в Україні.
Пам’ятник спорудили на громадські кошти; всього було зібрано 8 905 крб. Ініціаторами створення пам’ятника були колишні випускники ліцею кн. Безбородька, викладачі та студенти Ніжинського Історико-Філологічного інституту, громадськість Ніжина. Випускники ліцею — член Ніжинського Окружного Суду І.Дейнека, проводир ніжинського дворянства В.Тарновський заручилися підтримкою В.Кочубея та домоглися дозволу Міністерства внутрішніх справ на спорудження у Ніжині бюсту М.Гоголю. У 1880 р. було створено комітет для збирання коштів на пам’ятник, до якого увійшли історик М. Костомаров, письменники М. Гербель, Л. Глібов, Д. Григорович, О. Островський, І. Тургенєв, меценати брати Терещенки. Художники-передвижники на чолі з М. Ге організували виставку картин і виручку від їх продажу передали у фонд спорудження пам’ятника.
Автор проекту — козацький нащадок, скульптор Пармен Забіла (Забелло, 1830-1917).
Парменові Забілі належать найперші зображення Тараса Шевченка: мармуровий бюст (1869) і бронзовий (1872); перший у світі пам’ятник письменнику-українцю Миколі Гоголю в Ніжині (1881 р.).
П. Забіла в усмішці Гоголя виразив творче кредо письменника: “Определено мне чудной властью… озирать жизнь сквозь видный миру смех и незримые неведомые ему слезы”.
Пармен Забіла, наслідуючи давні традиції іконописців, мав особливість там, де художники ставлять свій підпис, праворуч знизу, ховати автопортрет.І у сонячний день у певній точці огляду відкриває лик п’ятдесятирічного Пармена Забіли. Краї складок вимальовують горбоносий профіль: чоло, губи, борідку. Обриси грані окреслюють масивну, гордовито посаджену голову з непокірним волоссям. М’які тіні модулюють опукле чоло, зачіску, широкі вилиці, глибоко посаджене око. Праворуч вгорі — автограф: «П.Забелло», нижче — дата: 1881г. Цікаво, що тогочасна фотографія портрета Забіли збігається в профіль з тим, який можна побачити, вдивляючись у пам’ятник Миколі Гоголю.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *