Пити чи не пити колодязну воду на Ніжинщині

Згідно останніх результатів моніторингових досліджень по Ніжинському району за 8 місяців 2018 року у колодязній воді виявлено перевищення вмісту нітратів.
Ніжинський міськрайонний відділ ДУ “Чернігівській обласний лабораторний центр МОЗ України” кожного місяця з метою профілактики метгемоглобінемії, досліджує колодязну воду з джерел водопостачання вагітних та дітей до 3-х років на вміст нітратів.
З 8 відібраних проб, у 5-ти пробах встановлено перевищення вмісту нітратів. Це такі населені пункти:
– село Талалаївка – 284,5 мг/дм3,
– село Вертіївка – 53,9 мг/дм3; 232,7 мг/дм3,
– село Зруб – 155,2 мг/дм3,
– село Терешківка – 56,9 мг/дм3.
Згідно Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (ДСанПіН 2.2.4-171-10), вміст нітратів у колодязній воді має бути менше або дорівнювати 50,0 мг/дм3.
Тобто перевищення допустимого вмісту нітратів подекуди становить п’ять з половиною разів (найбільший вміст нітратів у воді виявили в селах Талаївка і Вертіївка).
Весною цього року повідомлялося, що у Вертіївці через отруєння нітратами померло немовля.
Чим же небезпечні нітрати?
Потрапляючи до організму ці сполуки перетворюють гемоглобін крові на метгемоглобін – сполуку, що не здатна переносити кисень, і спричиняють дефіцит кисню в клітинах (гіпоксію). Особливо небезпечним це є для дітей. Цьому сприяє цілий ряд факторів:
– незрілість захисної системи організму (особливого ферменту – метгемоглобінредуктази, який відновлює гемоглобін)
– наявність особливого дитячого гемоглобіну, який значно легше перетворюється на метгемоглобін,
– низька кислотність шлункового соку,
– споживання більшої кількості рідини на кг маси тіла тощо.
Рівень метгемоглобіну вище 50 % може бути смертельним. У менших концентраціях це проявлятиметься млявістю, втомлюваністю, розвитком вегето-судинної дистонії, серцево-судинних порушень, зниженням працездатності і адаптаційних резервів організму, ціанозом, а у дітей, крім цього, порушенням фізичного розвитку, зниженням уваги та концентрації під час навчання. Нітрати здатні викликати хронічну інтоксикацію.
Отримані незаперечні факти про імунодепресивну дію нітратів, яка проявляється значним зниженням стійкості організму до дії канцерогенних та мутагенних агентів. Дослідження, які проводились в Іспанії, Китаї та Тайвані свідчать про те, що тривале вживання питної води з підвищеним вмістом нітратів значно збільшує ризик розвитку раку шлунку, також доведена роль хронічної нітратної інтоксикації у формуванні виразки шлунка.
Нітрати пригнічують функцію щитоподібної залози, що є особливо небезпечним у регіонах із йододефіцитом.
Крім того, нітратна інтоксикація у вагітних жінок може спричини викидні і мертвонародження, а у чоловіків негативно впливає на функцію сім’яників, тобто може бути однією з причин безпліддя.
Профілактика
Якщо Ви вживаєте воду з колодязя чи джерела – перевірте її на рівень нітратів. Це можна зробити в багатьох хімічних лабораторіях.
Допустима концентрація нітратів у питній воді складає 50 мг/л. Дуже важливим є розташування і обладнання джерела та/або колодязя (вище по рельєфу та на достатній відстані від джерел забруднення (вбиральні, хліву, сільськогосподарських угідь, на яких застосовуються органічні та азотні добрива), наявність герметичного відмощення, кришки, регулярність чистки тощо). Зазвичай, чим глибшим є рівень джерела води – тим вона чистіша.
Також, важливо знати, що нітрати – це термостійкі сполуки, тобто вони не знищуються при кип’ятінні. Крім того, концентрація нітратів у воді зростає з часом (за рахунок активності нітрифікуючих бактерій), тому вживайте питну воду свіжою, а відкриті пляшки зберігайте у холоді.

Особливою групою ризику є немовлята, які перебувають на штучному вигодовуванні. Тому варто ще раз нагадати мамам: грудне вигодовування – найкраще для Вашої дитини! Але якщо воно виявилось неможливим – ніколи не використовуйте для приготування суміші неперевірену колодязну воду!

Як нітрати потрапляють до води?

Нітрати потрапляють у воду через надмірне споживання і неправильного зберігання мінеральних та органічних добрив у сільському господарстві, через роботу великих промислових об’єктів, де використовують нітратні сполуки солей азотної кислоти, через недостатньо очищені стічні води, через недотримання санітарно-гігієнічних норм при облаштуванні колодязів (адже відходи життєдіяльності тварин і людини містять значну кількість нітратів).

Будьте обережними при вживанні колодязної води і бережіть своїх дітей!

Джерело: mynizhyn.com

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *