Дуже важливою є підтримка ніжинських письменників та істориків

Починаючи з 2010 року в Ніжині та Батурині відбувається вже гарно знане, насамперед у вітчизняних наукових колах, вельми представницьке зібрання – міжнародні Спаські читання. Цей краєзнавчий форум об’єднує провідних вчених, спеціалістів в галузі пам’яткознавства, музеології, історичної регіоналістики, етнології, церковної історії та наукову молодь, серед якої аспіранти, здобувачі та студенти-магістранти. Протягом трьох днів, з 12 по 14 вересня у Ніжині та Батурині відбуваються ювілейні V Спаські міжнародні наукові читання, присвячені 100-річчю музейної діяльності І.Г. Спаського та 25-річчю створення Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Учасниками читань були представники з різних міст України, зокрема з Чернігівщини. Завітали і гості з ближнього зарубіжжя.

Досить цікавою була презентація книги «Подволочиск». Упорядник Наталія Дмитренко, завідуюча історичним відділом Ніжинського краєзнавчого музею, котра півроку працювала над рукописами, розповіла, що два роки тому онука Євгенії Спаської Наталія Анохіна передала музею на постійне зберігання мемуари «Подволичиск», які дозволяють дослідити вплив Першої Світової війни на подальший розвиток світоустрою та на кожну людину окремо. Для Ніжина дана книга має велике історичне значення, адже в ній відбивається слід історії родини Спаських представники якої відіграли значну роль у культурному житті не лише України, а й інших держав світу.

На сторінках книги, через призму долі молодої 23-річної Євгенії Спаської постають картини життя прифронтового шпиталю, і читачі можуть прослідкувати як під впливом від усього побаченого змінюється її світогляд. Мемуарні записи проливають світло на організацію медичного персоналу, побут шпиталю, дають можливість скласти психологічний портрет автора. Дане видання написано на двох мовах: російській (мова оригіналу) та українській. Аби надрукувати книгу Наталія Дмитренко звернулась за допомогою до депутата Чернігівської обласної ради Сергія Охонька, котрий завжди підтримує розвиток освітньої і культурної галузі Ніжина. У коментарі журналістам депутат розповів, що дуже важливою є підтримка ніжинських письменників, а тим більше істориків, які віддають свій час, аби показати нинішньому поколінню, який вплив минуле зробило на сьогодення, і які висновки кожен має зробити. «Родина Спаських зробила великий вклад у культуру Ніжина і ніжинцям потрібно знати про сторінки історії цих великих людей», – зауважив Сергій Миколайович. Наталія Дмитренко зазначає, що даний рукопис допоможе читачам, яким цікава історія Першої Світової війни, побачити події тих часів через призму людського життя. Знаковим є і те, що частину примірників буде передано родині Спаських на згадку про Ніжин.

Марина Волинець

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *