Ніжинська “Поштова станція” святкує 25-ту річницю

25 років тому у вересні 1993 р. в Ніжинський краєзнавчий музей поповнився новим і досить незвичним відділом. Він став відомий і ніжинцям і далеко за межами нашого міста під назвою «Ніжинська поштова станція». За чверть століття новий музей перетворився у найбільш популярне місце як серед гостей Ніжина так і серед його жителів.

А починалось все так…

Робота над створенням експозиції  розпочалася у 1986 році з серії статей у місцевій пресі наукового співробітника музею Юрій Сергійовича Москаленка та пошукової роботи у архівах старшого наукового співробітника музею Ольги Петрівни Пономар. Через передчасну смерть Юрія Сергійовича всю подальшу роботу по створенню нової експозиції продовжила Ольга Пономар. Вона розшукала в архівах Києва та Санкт-Петербурга низку цінних документів про появу та функціонування в Ніжині кінної пошти, згуртувала дружній творчий колектив, керувала всім процесом роботи. Згодом вона очолила відділ і була його незмінною завідувачкою без малого чверть століття.

Художній проект експозиції розробив член Спілки художників України Степан Брік (Київ). Над виготовленням обладнання та вітрин працювали ніжинські майстри Борис Рогозкін і Юрій Ахтирський, а художнє їх оформлення виконав художник Валерій Ісаєнко, підведення електрики зробив Леонід Пономар. Старовинні меблі реставрував художник-реставратор музею Юрій Галай. Збором та підготовкою експонатів займалися працівники відділу фондів Лілія Руденко та Марія Майборода, а, також наукові працівники музею Фаіна Лапіна і Світлана Саволєй.

У жителів міста була зібрана колекція старовинних меблів, дорожніх скринь, посуду, поповнилася колекція дореволюційних поштових листівок. Була придбана унікальна колекція поштових марок, зібрана викладачем Ніжинського Державного педагогічного інституту Володимиром Юрійовичем Назаровим та колекція художніх поштових марок Юрія Михайловича Гердова.
Меморіальний розділ експозиції вирішено було присвятити життю та творчості видатного українського та російського художника-баталіста, академіка, професора Петербурзької Академії мистецтв Миколи Самокиша, який у 1860-му р. народився у цьому будинку у родині поштового службовця.

Відомі художники України, учні академіка Миколи Самокиша – Сергій Бесєдін, Володимир Яценко передали до музею свої картини та фотографії, а Леонід Чернов надіслав свої спогади про роки навчання у майстра. У співака Дмитра Гнатюка була придбана оригінальна робота кисті М.Самокиша – «Трійка». У київських художніх майстернях замовлені були копії робіт художника.

У процесі збору експонатів для картинної галереї Миколи Самокиша сформувалася значна колекція художніх творів відомих майстрів: картини Сергія Шишка, Валентини Шишко, Ірини Беклемішевої, Петра Басанця, Володимира Ємця, Юрія Савченка та ін., роботи молодих сучасних художників Ніжина. Науковий співробітник Олександр Морозов умовив дочку художника – члена об`єднання «Мир искусств» Олександра Якимченка подарувати Ніжинському краєзнавчому музею близько 70-ти малюнків і картин батька початку ХХ ст. Художню колекцію доповнили ікони народних майстрів Ніжинщини. На базі цього зібрання було вирішено створити окремий Художній відділ музею, який відкрився 14 вересня 1991р.

Значну допомогу у створенні та відкритті музею – моральну, фінансову, допомогу будівельними та оформлювальними матеріалами – надав тодішній голова виконкому Ніжинської міської ради народних депутатів Анатолій Платонович Романенко. Він же домігся відкриття 3-х штатних одиниць для нового відділу.
У травні 1993 році уродженець Ніжина, краєзнавець і меценат Олександр Миколайович Лазаренко передав рідному місту унікальну колекцію предметів дорожнього побуту й документів з історії вітчизняних доріг та кінної пошти XVIII—XIX століть, яку збирав протягом свого тривалого життя і, яка гармонійною складовою увійшла до нашої експозиції .

Експозиція « Ніжинська поштова станція» була урочисто відкрита у дні святкування 1000-ліття Ніжина 16 вересня 1993 року і стала вагомим подарунком жителям міста та численним туристам. Вона міститься на базі унікального – єдиного в Україні архітектурного комплексу поштової станції кінця ХУІІІ ст.

Особливості експозиції музею. 

Музей “Поштова станція” неодноразово входив до різних загальноукраїнських музейних рейтингів. Востаннє це був рейтинг 10 найбільш незвичних музеїв України.

Безсумнівно такий статус повязаний з особливостями музейної експозиції.

У першу чергу заслуговує на увагу власне архітектурний комплекс у якому розміщується відділ. Його було зведено у 70-ті роки XVIII ст. як приватну садибу. З 1785 р. тут розмістилася Банкова контора, а з 1787 р. будівлі садиби переобладнали під Поштову станцію. У ХVІІІ – ХІХ століттях Ніжинська поштова станція була однією з найбільших на перетині головних поштових трактів із Західної Європи через Київ на Москву та із Санкт-Петербурга до Криму.

Первісно комплекс складався з двоповерхового будинку самої контори, двох симетрично зведених одноповерхових флігелів, а також господарських приміщень – конюшні та каретної. На першому поверсі Поштової контори знаходилися приміщення для прийому посилок, великогабаритних вантажів та готельні номери. На другому – квартира ніжинського поштмейстера та канцелярія.

Лівий флігель призначався для станційного доглядача. Тут було обладнане його робоче місце та квартира. У правому флігелі (не зберігся) – знаходилися приміщення для вартових та ямщиків.

Музейна експозиція розміщена у флігелі станційного доглядача та розкриває історію кінної пошти України від періоду Київської держави до кінця XIX ст. У музейних вітринах представлено оригінальні колекції речей дорожнього побуту, письмового та поштового приладдя ХІХ-ХХ ст., перші випуски поштових марок Російської імперії. Чільне місце займає унікальна по повноті колекція поштових марок надрукованих в Україні у 1918-1945 роках. Тут можна побачити поштові марки випущені Центральною Радою та марки-гроші, марки уряду гетьмана Скоропадського (1918р.), марки уряду Української Народної республіки під керівництвом С.Петлюри, окупаційні марки Австро-Угорщини ( 1919 ) та Германії 1941-1944 рр. та ін. Також представлені перші випуски поштових марок Незалежної України.
На особливу увагу заслуговує колекція з 30- ти поштових листівок з фотографіями вулиць Ніжина на порозі ХХ ст. На старих фото можна роздивитися пам`ятні куточки міста: – Гімназію вищих наук кн.. Безбородька, де навчався Микола Гоголь; – Окружний суд, який відвідували Микола Ге та Лев Толстой; – драматичний театр, у якому грала Марія Заньковецька; – торгову лавку діда конструктора космічних кораблів Сергія Корольова купця М.Москаленка. Не менш цікаві колекції тематичних поштових листівок: «Поштова трійка», «Мисливство» та ін..

У другому залі відділу відтворено інтер’єр кімнати станційного доглядача з його робочим місцем та куточком для проїжджаючих. На стіні висить «Карта поштова Російська 1793 року». Під картою стіл станційного доглядача, на якому заповнювалась подорожня документація. Можна ознайомитися з копіями двох «подорожніх» Миколи Гоголя(1851) та Тараса Шевченка(1859). По залу розставлені дорожні скрині та валізи пасажирів. Приїжджих чекає накритий стіл з самоваром та чайним посудом. Колекція порцеляни представлена зразками заводів Кузнєцова, Храпунова, Межигір`я. Мідний посуд для кави був привезений із Греції купцями ніжинської грецької громади

На Ніжинській поштовій станції зупинялося багато відомих діячів культури: Г. Сковорода, С. Гулак-Артемовський, Т. Шевченко, А. Міцкевич. Марко Вовчок, М. Гоголь, Є. Гребінка, М. Афанасьєв-Чужбинський, В. Штернберг, М. Ломоносов, Ф. де Міранда, О. Пушкін, О. Грибоєдов, В. Даль, М. Лисенко, М.Глінка, Г. Керн, І. Рєпін, Л. Глібов, М. Лєсков та ін.

Завідувачка відділу «Поштова станція» Ніжинського краєзнавчого музею ім. Івана Спаського – Л.Руденко

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *