Принцип доміно: після здорожчання газу ціни підвищать і на всю комуналку?

Вартість газу може зрости вже від 1 жовтня.

Ціна на газ для українців найближчим часом може зрости на чверть. А відповідно підвищиться ціни і на опалення. В уряді таке рішення називають вимушеним, без нього країна не отримає черговий транш від МВФ.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН .19:30.

Вчителька початкової школи Ганна Ляшенко демонструє сплачені квитанції за газ та опалення минулого опалювального сезону. У лютому родина отримала за трикімнатну квартиру рахунок за опалення – на суму 1581 гривня. Дівчина зізнається, для освітянської зарплатні – сума не мала. А якщо вона збільшиться, платити стане вкрай важко.

“Це відчутно для сімейного бюджету. Якщо підвищення планується принаймні на 20%, то це безмежно, не те, що складно, це поставить в ще більш обмежені рамки, а мені здається вони доволі і так складні”, – каже вчителька Ганна Ляшенко.

Для того, щоб Україна отримала черговий транш на два з половиною мільярди доларів, необхідно виконати кілька умов, кажуть експерти. Одна з них – зробити ціну на газ для промисловості та населення однаковою. Наразі ринкова ціна тисячі кубометрів газу становить близько 11 тисяч гривень. Ціна для населення – близько 6900. Наскільки зросте вартість газу, стане відомо днями. Єдине, про що уряд домовився з МВФ, – це поступове підвищення ціни в кілька етапів. За прогнозами експертів, уже від 1 жовтня вона може зрости на чверть.

“Здорожчання опалення за таких умов станеться на рівні 20-25% від тієї ціни, що ви сплачували раніше. Якщо ви сплачували 2000 гривень, у вас буде 2400-2500 гривень за опалення вашої квартири”, – говорить директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

 

А відповідно підвищаться ціни й на опалення. В уряді таке рішення називають вимушеним, без нього країна не отримає чергового траншу від МВФ.

“Ситуація критична і це означає, якщо країна не забезпечить закачування валюти до себе з якої-небудь зі статей, за статтею кредити, за статтею інвестиції, можна досягти реального дна”, – прогнозує економіст Олег Устенко.

Золотовалютні резерви знижуються шаленими темпами, власних коштів у Нацбанку бракує. Все що, є – 17 мільярдів доларів. 11 з них попередні кредити, розказує економіст Олег Устенко. Альтернатива черговому траншу, каже експерт, – іноземні інвестиції. Їх потрібно багато, а інвестиційний клімат у країні несприятливий. Існують й інші варіанти подолання кризи.

“Ти можеш не підвищувати ціну на газ, але ти повинен показати, звідти ти взяв ці гроші. Наприклад, ти можеш знизити рівень корупції”, – каже Олег Устенко.

Зростання ціни на комуналку потягне за собою збільшення кількості родин, які прийдуть за субсидіями. І хоча на наступний рік у проект бюджету на субсидії для населення закладено майже на 20 мільярдів гривень менше, ніж у поточному році – 55 мільярдів гривень, у Мінсоцполітики запевняють, що грошей усім вистачить. З іншого боку обіцяють ретельніше перевіряти документи подавачів на пільги.

 

“Все підвищення, яке буде мати місце, в принципі покриється житловими субсидіями. І ті, хто оформили субсидії, їм взагалі немає чого хвилюватися”, – говорить керівник Директорату сім’ї і соцпідтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

У родині Ляшенків кажуть, якщо виплати підвищать, почнуть ще більше економити, щоб вчасно сплачувати рахунки. Експерти ж твердять, що єдина ціна для промисловості та населення, яку вимагає МВФ, зможе в перспективі подолати корупцію в енергетиці і ціна на газ знизиться автоматично.

Іван Воробйов для ТСН

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *