Верховна Рада може заборонити давати дітям незвичайні імена

Моді на незвичайні і рідкісні імена для новонароджених в останні роки піддалися чимало українців. Проте є батьки, які вигадують для своїх малюків зовсім химерні й неіснуючі імена, що може стати приводом для образ і знущань над дитиною з боку однолітків. Аби врегулювати це питання, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект, яким пропонується заборонити давати дітям деякі імена. Це також нагода згадати, а як живеться сьогодні тим дітям, яким батьки раніше вже дали дивні імена.

В Україні щороку визначають найпопулярніші імена, які найчастіше дають новонародженим. Проте дедалі частіше трапляються і цілком чудернацькі.

Міністерство юстиції України повідомляє, що за попередні роки в Україні були зареєстровані такі імена, як Черешня, Золушка, Атлантида, Таймер, Сервер та Космос, Кукла, Мерседес, Алейна, Книгиня, Ізраїль, Мілорд, Сероп, Султан, Панна, Кітті, Янукович – і це далеко не повний перелік незвичайних імен.

Наприклад, у столиці тепер живуть маленькі Скай і Оушен – «небо» і «океан» у перекладі з англійської. У Київській області є Цезар і Атлантика, у Луганській – Володар і Слов’ян, у Волинській – Періс і Данте, а на Дніпропетровщині – Донья, Буян і Тіматі.

Проте бажання батьків присвоїти дитині певне «екзотичне» ім’я не повинно порушувати законні права дитини, зазначається у пояснювальній записці до щодо законопроекту №9092, автором якого є нардеп Володимир Мисик.

Він вважає, що сучасні реалії вимагають уточнити правила визначення імені дитини та зміни ім’я, і наводить приклади, як до цього питання підійшли в інших країнах світу.

Скажімо, у Румунії заборонено давати ім’я, що містить нецензурну лексику або ображає суспільну мораль. Проте Румунія є не першою країною, в якій існують заборони до вибору імені дитини.

Так, у Новій Зеландії за підсумками аналізу запитів на реєстрацію імен новозеландських новонароджених складений список імен, які заборонено давати дітям. Всього до переліку потрапило 102 імені. Серед них – Месія, Люцифер, Адольф Гітлер, Містер, Суддя, Справедливість і багато інших.

Малайзія ввела перелік заборонених імен як для новонароджених, так і для дорослих громадян при зміні імені. До таких належать 007, Гітлер, Божевільний, Пахуча голова, Смердючий пес тощо.

У Німеччині є звід правил і постанов про те, як можна назвати дитину, а спірні випадки обговорюються на спеціальному засіданні суду. В Англії молодим батькам пропонується спеціальна послуга, де лінгвісти перевіряють звучання і значення імені всіма мовами світу, щоб бути переконаним, що обране ім’я в жодній країні світу не буде читатися немилозвучно чи мати несподіване значення.

Законопроектом пропонується передбачити, що дитині не може бути дано:

ім’я, що складається з назв неживих предметів, вигаданих персонажів, географічних назв, титулів, хвороб, абревіатур;
ім’я, що містить одночасно букви, символи та (або) цифри;
ім’я, що містить нецензурну лексику або ображає суспільну мораль.
Ці обмеження мають застосовуватися і при зміні імені.

Водночас законопроектом передбачається право батьків оскаржувати у суді рішення органів реєстрації актів цивільного стану про відмову у присвоєнні дитині імені.

Як живеться дітям з незвичайними іменами, пише видання Znaj.ua.
Янукович Іванович
У селищі Середнє Закарпатської області проживає… Янукович. Точніше, його тезка – Янукович Іванович Бережанський. У селищі з такого імені ніхто не дивується – всі знають, що Бережанські багатодітні роми. Втім, тут таких більшість і химерними іменами нікого не здивуєш.

«У 2009 році, коли син тільки народився, якраз була інавгурація Віктора Януковича. Мені особисто Віктор Федорович дуже подобався – великий такий, ставний, дебелий. Такий, яким повинен бути справжній чоловік. Ось я і вирішила назвати сина на його честь. А що – може виросте і теж чогось доб’ється в житті. Віктор Федорович теж був з простої сім’ї і нічого – вибився… Голова сільради нас із чоловіком, правда, відмовляв. Але ми не піддалися «, – розповіла мама малюка Олена Бережанська.

Відтоді її ставлення до колишнього президента змінилося. Тепер малюка всі намагаються звати просто Ян.

Маленький Янукович свого імені нітрохи не соромиться, і якщо кликати його скорочено – Ян або Янек – не відгукується.

«Відгукується тільки на повне ім’я – Янукович, або якщо звуть Янукович Іванович», – говорить мама дитини.

У сім’ї, крім Януковича, підростають ще четверо дітей – Ігнасіо, Віталій, Іван і Власта.

На питання – чи були проблеми з ім’ям у хлопчика після втечі екс-президента, мати запевняє, що ні.

«Тут до нашого Януковича всі звикли. Ім’я міняти йому вже пізно, підросте і сам вирішить – міняти чи ні. До того часу все ще може помінятися дуже здорово – люди і забути можуть, що був колись президент Янукович. Так що я не переживаю», – каже Олена.

«Вчителі всі місцеві, його знають, діти теж. Може, буде на Яна відгукуватися «, – каже мама.

Сам малюк ще не в курсі, хто такий Янукович і що він накоїв. Але знає, що його назвали на честь президента, який чомусь втік з країни.

Ісус Христос Володимирович
Таке ім’я від батьків отримав у 2002 р. новонароджений житель Житомира. Правда, прізвище у хлопчика звичайнісіньке – Радзюк. Його батько – Володимир Радзюк – священик Української апостольської церкви Христа православного спрямування. Ісус – четверта, наймолодша дитина в сім’ї. Батьки і хлопці у дворі Ісуса називають скорочено Масик.

«За два роки, перед народженням молодшого сина – мені приснився дивний сон. Нібито йду я, стоїть на дорозі діва Марія з коляскою і Іоанн Богослов. Підкликали мене до себе і сказали, що незабаром у мене народиться син, сказали мені точну дату і попросили назвати його Ісусом. Я цю дату на листочку записав собі. І правда – 18 вересень 2002 року у мене народився син. Хоча дружина спочатку думала, що буде дівчинка», – розповів Володимир Радзюк

«Начальниця РАГСу мене переконувала, що це поганий варіант імені для дитини, навіть кричала, щоб я подумав про онуків, але я був непохитний – немає такого закону, який заборонив би мені назвати сина Ісусом», – зазначає Радзюк-старший.

У школі в хлопчика з однолітками проблем не виникає – адже він перебуває вдома. На домашньому навчанні. При першому знайомстві вчителі були злегка шоковані незвичайним ім’ям хлопчика, але потім звикли. Правда, скаржаться, що батько свідомо завищує самооцінку хлопчика, постійно переконуючи його в винятковості і якійсь особливій місії, яка йому призначена.

Сам Володимир впевнений, що йому приснився віщий сон і у маленького Ісуса велике майбутнє, для якого він повинен берегти сили.

«Коли Ісусу виповниться 18 років, він очолить єдину соборну апостольську церкву. А далі видно буде, яку стежку йому підготував Господь «, – уже розпланував батько майбутнє для сина.

Сам Ісус Христос, переконаний у своїй винятковості, поки що поводиться, як звичайна дитина – він захоплюється футболом та іншими рухливими іграми, любить мультфільми про трансформерів і малювання.

Правда, у дворі оптимізму сім’ї Радзюк сусіди не поділяють.

«Вони релігійні фанатики і богохульники. Вся сім’я слухається виключно батька, який схиблений на свої секті. А малий – хороший хлопчина, тільки батько його затуркав своєю релігією…», – переконують сусіди Радзюків.

Євромайдан Євгенович
Якраз у самий розпал Майдану в Києві в сім’ї львів’ян Марії та Євгена Тихунів народився син. І відразу ж отримав ім’я – Євромайдан. Тепер малюка офіційно звуть Тихун Євромайдан Євгенович. Інформація про це широко облетіла не тільки українські, а й зарубіжні ЗМІ.

«Вся справа в тому, що я практично з перших днів стояв на Майдані. Я і тоді, і зараз дуже підтримую ідею Майдану, всі ті принципи, які там проголошувалися, і вважаю, що Україні потрібно йти в Європу. Я за Майдан обома руками», – розповів журналістам батько хлопчика.

Тому коли на світ з’явився малюк, Євген вирішив назвати його саме Євромайданом. Дружина і рідні заперечувати не стали.

«Вважаю, що ім’я має відображати епоху. Були ж за часів СРСР всякі Владлени і Сталініни. Але совок залишився в минулому, разом із іменами. Зараз на вулиці інша епоха. І я вважаю, що Майдан – це не те що сторінка, це ціла глава в історії нашої молодої держави. Я був на Майдані, сам бачив на власні очі все, що там відбувалося – скажу більше: я ніде і ніколи ще не бачив скільки доброти, самовіддачі, підтримки і ніколи не бачив більшої трагедії, ніж там. Тому спогади у мене про цей період життя – найприємніші, звичайно до лютневої трагедії», – розповів Євген Тіхун.

Щоправда, знайти сім’ю Тихунов зараз виявилось неможливо – батьки ховаються від журналістів. А деякі особливо завзяті ЗМІ встигли назвати цю інформацію фейком.

О Миколайович Лазарєв
Житель Маріуполя Микола Лазарєв стверджує, що може спілкуватися з інопланетянами і що вперше на контакт з позаземним розумом вийшов у 1989 році. Відтоді спілкування з інопланетним розумом Микола не припиняє. Себе він гордо іменує Колею Око і разом з дружиною Мирославою вони народили сімох дітей. Імена дітям, як запевняє Коля Око, йому підказав інопланетний розум. А звати малюків – Оріон, Вогос, Антарес, Фелікс, Аура, Ера і просто О.

У школу молодші Лазарєви не ходять. Більше того, батьки намагаються мінімізувати їх контакти із зовнішнім світом.

«Освіта походить від слова образ. Якщо батьки віддають своїх дітей в школу – це просто спроба позбавиться від них на час. Адже хто краще зможе створити у дітей образ, якщо не батьки?», – запевняє Коля Око.

Героям Слава!
У Львівському РАГСі було зареєстровано незвичайне ім’я – Герослава. Щасливі батьки пояснили, що ім’я дочки з’явилося від гасла «Героям слава!»

Ім’я батьки вибрали випадково. Всю вагітність мама Герослави не могла вирішити, як назвати дитину. Батьки дуже хотіли хлопчика, і не вірили результатами УЗД. Навіть коли доктор втретє сказав, що все-таки буде дівчинка, вони сподівалися, що це помилка.

«Коли я народила, доктор сказав: «дівчинка» і запитав як назву? За вікнами пологового залу я почула – «Героям слава» і відразу ж ім’я з’явилося само собою – Герослава. Доктор посміхнувся і нічого не відповів. Уже в палаті, коли годувала вперше доньку, остаточно вирішила, що назву Герослава. Чоловік відразу погодився на це ім’я», – розповідає мама Марина.

Батьки дівчинки думають, що проблем у дитини не буде через таке ім’я. Навіть навпаки – воно повинно їй допомогти в житті. Поки Герослава зовсім маленька і не ходить в садок. Батьки і бабуся називають її ласкаво-зменшувально Герочка. Розповідають, що в поліклініці дільнична здивувалася, коли у неї на дільниці з’явилася новонароджена з незвичайним ім’ям. Доктор пожартувала, що коли Герослава виросте, стане першою жінкою-президентом в Україні.
Коментар психолога
Інна Кукуленко-Лук’янець, кандидат психологічних наук, доцент:
Ім’я дуже важливе для кожної людини – великої і маленької. Адже це те, що буде з дитиною все життя – звичайно, якщо не зважитися його поміняти, ставши повнолітнім. Тому батькам потрібно дуже обережно підходити до вибору імен дітям – потрібно, щоб ім’я гармоніювало з по батькові та прізвищем, щоб у майбутньому дитину не дражнили, враховувати, що хлопчик виросте і сам стане батьком. Рідкісні та незвичайні імена – це радше спроба виділиться із загальної маси, підкреслити унікальність свою і своєї дитини, або ж спроба висловити власні почуття, емоції і переживання. Зазвичай стандартні імена для дітей вибирають люди, які задоволені і собою, і своїм життям. І навпаки – чим незвичніше ім’я малюка, тим більше батьки хочуть виділити дитину і себе заодно.

Джерело: zik.ua

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *