Українцям хочуть заборонити критикувати владу

Рада внесла до порядку денного законопроект, що дозволяє блокувати сайти без рішення суду.

Це вже друга спроба депутатів від «Народного фронту» і БПП “протягнути” до законів норму, яка вводить в країні фактичну цензуру, повідомляє ifpost

Якщо цей документ ухвалять і його підпише президент — то будь-який сайт в Україні можна буде заблокувати за рішенням слідчого або РНБО, чого не було навіть у «диктаторських» законах часів Януковича.

Називається документ — «Про протидію загрозам національній безпеці в інформаційній сфері».

Такими загрозами пропонується вважати «надання впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій органами державної влади, або органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами».

Ще в списку загроз — дії, спрямовані на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста)».

Останній пункт взагалі за гранню: виходить, не можна розповідати про «терористів» нічого, крім самого факту їх «тероризму». Їх погляди і переконання ЗМІ аналізувати не мають права.

«Автори законопроекту пропонують вважати це частиною технологічного тероризму»»,

— пише Червакова.

У відповідь на погрози СБУ отримує право без рішення суду за допомогою провайдера блокувати доступ до будь-якого інформаційного ресурсу. Підставою для цього може бути рішення прокурора, слідчого, погоджене з прокурором, або РНБО.

Штраф для провайдерів за невиконання цього припису — 1% річного доходу, при повторному порушенні — 5%.

За її словами, під «впливом на органи державної влади» підпадає будь-який громадський контроль — рядовий пікет, мітинг, публікація в ЗМІ. Якщо закон приймуть, то всі ці безневинні речі пройдуть під грифом «інформаційний тероризм».

Внесення документа до порядку денного забезпечили в основному голоси чотирьох фракцій — БПП, НФ, Радикальної партії та «Волі народу». Причому з першого і другого разу рішення прийняти не вдалося.

Спроба номер два

Вперше віддати блокування сайтів на відкуп СБУ намагалися ще влітку минулого року. Як привід влада обрала атаку вірусу Petya, який «поклав» багато відомств, установ, фірм і банків.

Тоді нардепи від «Народного фронту» спочатку зареєстрували і спробували внести до порядку закон №6676, але він провалився. Тоді і з’явився його брат-близнюк — обговорюваний зараз законопроект 6688.

У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що ресурси можна буде блокувати на час, щоб захиститися від кібератак. Для цього в Кримінальний кодекс пропонується додати статтю 213-1 «Тимчасове блокування доступу до певного ресурсу в інформаційно-комунікаційних системах».

Також документ покликаний полегшити блокування сайтів, які підпадають під дію санкцій президента та РНБО.

Цікава фраза зустрічається у пояснювальній записці до законопроекту: «У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень». Хоча очевидно, що загроза заблокувати будь-який сайт в будь-який час простим рішенням слідчого і прокурора — потужний корупційний важіль. Особливо для бізнесів, які спілкуються з клієнтами через інтернет.

Взагалі головним чином у пояснювальній записці йдеться про кіберзагрози. Організувати хакерську атаку — справа нескладна. Як і заява від «потерпілих» від такої атаки на певному сайті. Теоретично — після цього сайт вже можна блокувати. Нехай і тимчасово на 48 годин (як зазначено в законопроекті) — але за цей час ресурс втратить багато грошей і клієнтів.

Тому проект №6688 є сенс розглядати не тільки в контексті цензури, але і в напрямку тиску на інтернет-бізнес. Про що, до речі, ще минулого літа заявляли представники IT-індустрії України.

«Нова атака на свободу слова»

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко назвав те, що відбувається «новою атакою на свободу слова», а законопроект — «диктаторським». Він підкреслив, що документ навіть не проходив експертизи комітету по свободі слова (який також очолює представник «Народного фронту» Вікторія Сюмар).»

Базовий — Комітет з питань свободи слова — повністю проігноровано! Його навіть немає серед комітетів, де мав розглядатися законопроект. Перший заступник голови Комітету Ольга Червакова вже називає проект «сталінським»!», — пише Томіленко в Facebook.

Головний редактор «Країни» Ігор Гужва назвав законопроект спробою «забетонувати інформпростір» під голову комітету з нацбезпеки Сергія Пашинського, який останнім часом став об’єктом розслідувань в ЗМІ за крадіжки в армії:

«Депутати «Народного фронту» і БПП намагаються протягнути законопроект про позасудове блокування сайтів.

Якщо його приймуть, будь який слідчий і прокурор за наказом згори чи ж просто за гроші можуть заблокувати будь-який сайт в країні і це рішення буде обов’язковим для всіх провайдерів.

 

 

 

Вам може бути цікаво

Одна думка по “Українцям хочуть заборонити критикувати владу

  1. Шановні журналісти! Ну а навіщо вводити читачів в оману?! Ви не розумієте різницю між законопроектом і законом? Ще, як кажуть, ” вилами по воді”- а новина подається, як факт!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *