Чистий понеділок і початок Великого посту: що потрібно зробити в цей день?

 

Сьогодні, 11 березня, розпочинається Великий піст, який завершиться в суботу 27 квітня.

Великодній піст є найсуворішим та найголовнішим постом, у період якого варто утримуватися від веселощів, радощів і приділити час на духовний розвиток.

Історія Великого посту:

Церква встановила Великий піст в пам’ять про поневіряння пустелею Ісуса Христа, який протягом 40 днів, попри спокуси, відмовляв собі в їжі. Час Великого посту потрібен для роздумів. Під час нього християни згадують, що Господь був відданий своїм учням і був розіп’ятий на хресті. Після оплакання Богородицею Дівою, Ісуса Христа поклали в труну, але на третій день він воскрес із мертвих.

Традиції:

Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею.

Перший день посту вважається одним із найсуворіших. Ченці намагаються взагалі нічого не їсти в Чистий понеділок, але для мирян діють більш м’які правила. У цей день віруючі намагалися завжди їсти вперше після полудня. Зараз же церква відзначає, що утримання від тваринної їжі буде досить.

Це день суворого посту, тому що необхідно більш ретельно молитися. Потрібно намагатися повністю відмовитися від усього, що може вас відволікти від думок про Бога, за винятком, звичайно, роботи.

У Чистий понеділок потрібно займатися очищенням не тільки душі, а й житла. Варто викинути зайвий мотлох, зробити прибирання. Раніше люди неодмінно відвідували баню в цей день.

Потрібно постаратися відвідати церковну службу, по можливості відмовитися від розважальних передач і не відвідувати розважальні заходи. Священики радять відмовлятися від шкідливих звичок.

Для тих, хто хоче відзначати піст більш строго, буде актуально сухоїдіння – потрібно старатися вживати тільки сиру їжу, не приготовлену на вогні, без рослинної олії. Це можуть бути фрукти, овочі, ягоди, каші на холодній воді. Користуйтеся допомогою календаря харчування по днях, щоб не забувати про те, які правила діють в той чи інший день.

В давнину у перший тиждень їли гриби, квашення, солонощі і рибу. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг.

Третій і четвертий тиждень посту називається Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста «хрести» з родзинками посередині. Через те, що на хресті прийняв смерть Ісус Христос заради порятунку людей, хрест став особливо шанованим. В давнину хрести прикрашали перлинами і носили на шовкових шнурках.

П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицеюШостий тиждень – Вербна неділя, а субота у Вербну неділю Великого посту називається Лазаревою суботою. Назвали цей день на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого воскресив з мертвих Ісус Христос.

Правила дотримання Великого посту:

– Перед початком посту обов’язково треба посповідатися і причаститися.

– Протягом 48 днів посту дотримуйтеся повної відмови від їжі тваринного походження та м’яса.

– Під час посту треба допомагати людям.

– Не влаштовуйте гучні вечірки.

– Обмежте свої шкідливі звички. У Великий піст забудьте про вживання спиртних напоїв і відмовтеся від куріння.

– Кожну неділю йдіть до церкви на літургії та щодня присвячуйте час молитвам.

– Стримуйте себе у тілесних втіхах.

– Не конфліктуйте та не сваріться з колегами, друзями чи близькими.

– Не тримайте ні на кого злість та не думайте про погане.

– Позбудьтеся заздрощів та не брешіть. Будьте чесними з собою та оточуючими людьми.

Закінчується піст у неділю, 28 квітня. У світле свято Христового Воскресіння можна вживати будь-які страви та продукти, однак до звичного раціону треба повертатися дуже ретельно.

Звичні продукти в меню рекомендується додавати поступово, невеликими порціями. Таким чином, ви вбережете організм від переїдання і зробите піст корисним для фізичного здоров’я та духовного розвитку.

За матеріалами з відкритих джерел.

Джерело: uezd

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *