Вклад «НіжинПромЖитлоБуду» в розвиток комунальної галузі Ніжина

 

 

До дня комунальника України

У березні 1972 року на виконання наказу міністра промислового будівництва України В. Д. Арешковича було організовано і задіяно будівельно-монтажний трест «НіжинПромЖитлоБуд» для промислового і цивільного будівництва в Ніжині та в південній частині Чернігівщини. Відтоді почалося створення, крім будівельно-монтажного управління «ПромБуд-3» в Ніжині, ще другого генпідрядного управління «ПромЖитлоБуд-1», а також «СпецБуд», «ОпорядБуд», управління виробничо-технологічної комплектації, дільниці малої механізації та ряду спеціалізованих монтажних субпідрядних організацій.

Згодом був змонтований асфальтнобетонний завод на промисловій базі (це шостий в місті на той період), а протягом 2-ох років вводились потужності промислової бази почергово в Ніжині, якої сьогодні немає.

Аналогічна промислова база була збудована також і в Прилуках.

Почалося активне будівництво об’єктів — промислових, соціальних, а також комунальних.

В кінці 1972 року були споруджені і задіяні тимчасові очисні споруди потужністю в 1500 куб. метрів очищення за добу побутових стоків (до цього в Ніжині їх взагалі не було).

А вже в кінці 1975 року були побудовані очисні споруди потужністю 14 300 куб. метрів на добу при НВК «Прогрес», які пізніше були передані Ніжинському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства.

До речі, після закінчення Полтавського інженерно-будівельного інституту, по приїзду на ударну комсомольську будову, я розпочав працювати майстром на спорудженні при Сєверодонецькому хімічному комбінаті очисних споруд потужністю в 150 000 куб. метрів очистки стоків на добу.

До запуску в дію очисних споруд в Ніжині завершено укладку центрального колектора по вул. Синяківська до головної каналізаційної насосної станції, що збудована на території біля пивзаводу. Також було споруджено декілька насосних станцій.

При реконструкції заводу «Ніжинсільмаш» прокладено колектори від насосних станцій побутової та зливової каналізації по вул. Шевченка – перша прокладена великого діаметру до вул. Синяківська із підключенням до головного колектора, а друга – до військової частини на вул. Шевченка, де на її території (біля прохідної) споруджені очисні споруди з послідуючим зливом стоків у канал водовідвідний через Бобичівку.

Одночасно із спорудженням промислових підприємств у місті були просвердлені свердловини: на водозаборах НВК «Прогрес» із резервуарами запасу води, на території заводу «Ніжинсільмаш» – артсвердловина глибиною понад 700 м. і два резервуари запасу води ємкістю по 1000 куб. метрів.

На самій території водозабору «Червона Гребля» були споруджені резервуари запасу води ємкістю 1000 та 3000 куб. метрів. На території колишнього заводу продовольчих товарів просвердллено глибоководну артезіанську свердловину.

 

При спорудженні житлових об’єктів, згідно технічних умов, було прокладено 5 км. водопроводу діаметром 400 мм. від водозабору «Червона Гребля» до мікрорайону №3 по вул. Шевченка.

До нього від заводу «Ніжинсільмаш» прокладено високовольтну електролінію, тепломережі від спорудженої на його території котельні із трьох котлів та побудовано бойлерну у мікрорайоні №3.

Проведено реконструкцію всіх котельнь міста з переводом їх на природний газ.

У ті роки було споруджено АГРС в кінці вул. Коцюбинського, прокладений головний газопровід до міста, до промислових підприємств, по вулицях до об’єктів та низького тиску до житлових будинків.

Особливих зусиль довелось докладати при монтажу магістралей газопроводу середнього тиску поверх залізничних колій та по вул. Прилуцька, середнього тиску до мікрорайону по вул. Космонавтів.

Газифікація міста в основному завершена повністю до 2005 року.

У 70-ті – 90-ті роки велось масштабне будівництво житла – по суті виріс новий Ніжин. Окрім того відбулось спорудження соціальної та інженерної інфраструктури.

Промжитлобудівці внесли величезний вклад у соціально-економічний  і комунальний розвиток тисячолітнього Ніжина, що розмістився вздовж тихоплинної річки Остер.

У цьому велика заслуга будівничих: Олександра Лисенка, Віктора Григорова, Віктора Переднього, Віктора Іванова, Володимира Литовченка, Миколи Литовченка, Івана Людкевича, Івана Охтіменка, Володимира Пузиренка, Володимира Миколаєнка, Миколи Осипенка, Романа Штанкера, Юрія Іваненка, Миколи Вастюка, Михайла Сидоренка, Дмитра Юрченка та інших. Честь Вам і пошана, хвала і подяка, шановні Ніжинпромжитлобудівці за натхненну працю та за неоціненний вклад у розвиток тисячолітнього Ніжина!

У роки бурхливого будівництва в стародавньому Ніжині здійснено розширення вулиць: Генерала Корчагіна, Шевченка, Набережної, Московської, що дозволило задіяти для пасажирського перевезення спарені автобуси («Ікаруси»). Де вони зараз?

 

Михайло Харчук, екс керуючий будівельно-монтажним трестом «НіжинПромЖитлоБуд», почесний громадянин м. Ніжина, ветеран праці

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *