Небезпеки на природі. Як їх уникнути?

 

Сонечко гріє, вітерець повіває, пташки щебечуть. Природа вабить — і на відпочинок, і на город. А там на нас чигають небезпеки. Як їх уникнути? Розмовляємо з сімейним лікарем, заступницею головного лікаря Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Оксаною Логвинчук.


Оксана 
Логвинчук

1. Кліщі.
Підступна і хижі. Вони смокчуть нашу кров

— Коли виходимо на природу, треба максимально закрити усі ділянки шкіри, — радить Оксана Логвинчук. — Косиночка або панамка на голові. Штани, заправлені у чоботи. Або у шкарпетки, якщо ви взуті у кросівки або кеди.

Коли вертаємося додому, треба обдивитися шкіру на предмет нових «родимок». Зазвичай ця нова «родимка» супроводжується почервонінням шкіри навколо неї. Якщо вчасно не помітити, кліщ ссатиме кров і ростиме.

— Неодноразово видаляла кліщів, капаючи на них олією, акуратно беручи пінцетом. Витягувала, ще й лапки дригались.

— Часто люди намагаються видалити кліщів самостійно. Цього робити не слід. Можемо не побачити, що частинка кліща залишилася. Голова, лапки. Це і алерген, і небезпека для здоров’я. Треба звернутися за допомогою у приймальні відділення лікарень, до чергових лікарів.

Укус кліща не несе особливої загрози, якщо у людини нема алергічної реакції. Але кліщ може заразити людину кліщовим енцефалітом, хворобою Лайма (бореліозом). Енцефаліт — це запалення мозку. Хвороба Лайма, або бореліоз, — поліорганне захворювання, вражає увесь організм. Один із проявів — еритема, червона пляма на тілі. Хвороба Лайма, якщо її не лікувати, може призвести до інвалідності і навіть до смерті.

Який укусив кліщ, заразний чи незаразний, дізнатися практично неможливо. Тому лікар призначає лікування для профілактики. Антибактеріальні препарати з групи антибіотиків. Є й інший варіант (3). Молитися і думати, пронесе чи не пронесе.

2. Змії.
Найнебезпечніші — гадюки

— Змія сама по собі не нападає, — нагадує сімейний лікар. — Тільки якщо відчує небезпеку.

Пік активності змій — на початку літа. Але кусають протягом усього теплого періоду.

При укусі не потрібно робити надрізи, розрізи, вичавлювання, видавлювання, висмоктування, бо це може призвести до ускладнень. У лікарню — чим швидше, тим краще.

Кусають усі змії. Вуж теж може, якщо його спровокувати. Найнебезпечніші укуси гадюк. Це й оніміння ділянки тіла, і почервоніння, некротизація (омертвіння) навколо укусу.

— Кажуть, що спеціальні лікувальні сироватки непотрібні при укусах наших змій.

— Можна обійтися, якщо надати невідкладну допомогу в плані дезінтоксикації. Але це має оцінити лікар. Якщо стан не тяжкий, можна обмежитися загальною дезінтоксикаційною терапією. Та підтримуючою терапією для органів і систем, які страждають найбільше. Серце, нирки, печінка, яка переробляють і виводять усі токсини з організму. У тому числі і ці.

3. Комахи.
Маленькі, але злі

— Це небезпечніше, ніж змії, — зазначає Оксана Олександрівна. — Бувають серйозні алергічні реакції. Розвиток кропивниці, набряк Квінке зі стенозом гортані. Це дуже сильний набряк, коли перекриваються дихальні шляхи.

— Чому одного вкусить — і нічого, а інший і померти може?

— Особиста непереносимість комах. Людина зазвичай знає про цю свою особливість. Дуже рідко буває, що перша зустріч з комахою призводить до такої алергії. Як і в будь-яких алергічних реакціях, має відбутися процес так званої сенсибілізації. Тобто накопичення. Кожна подальша реакція буде сильніша, ніж попередня. До цього треба бути готовим і намагатися уникнути. Або мати при собі антидот. Спеціальні ліки, які призначить лікар. За кордоном це індивідуальний шприц-тюбик на випадок екстреної ситуації. Колеться у стегно.

— Якщо вкусила комаха і не проходить сильне почервоніння, болить, свербить?

— Звернутися до лікаря. Назначать або антигістамінні препарати (специфічна група протиалергічних ліків) або місцеві мазі. Гормональні чи просто протиалергічні.

4. Секс на природі.
І хочеться, І колеться

— Кохатися на природі. Це може бути небезпечно для здоров’я?

— Так. Це і різні курйозні випадки, які можуть закінчитися госпіталізацією в плані переляку. Якийсь собака, або якась людина завадила процесу. Або кліщі. Або змія. Або інфекція. Несанітарні умови. Для гостроти відчуттів, можливо, це і добре, але якщо розглядати у плані здоров’я, треба зважувати «за» і «проти».5. Сон просто неба.

Міцний та кольоровий…

— Розбудиш людину — злякається, побіжить у воду.

— Так. Можливо. Це індивідуальне.

6. Ой, юшечка та з петрушечкою.
Можна брати воду з річки?

 

— Це шкідливо, — вважає лікарка. — Вода необроблена. Треба взяти бутильовану воду, магазинну. Або воду з дому. Ми ж варимо їжу з води з-під крана. Або зі свердловини, з колодязя.

— Руки хоч можна мити у Десні, Сеймі, Снові, Сожі?

— Якщо забруднилися у піску, то можна сполоснути. А сподіватися, що помив руки, і тепер вони чисті — такі, щоб їсти… Після миття у річковій воді бажано попирскати антибактеріальним спреєм або рідиною (продається у супермаркетах, аптеках).

7. Сонце.
Без нього темно і сумно. З ним — небезпечно

— По-перше, це передчасне старіння шкіри, — нагадує Оксана Логвинчук. — По-друге, багато онкологічних захворювань, які провокуються сонцем. Меланома. Майже у всіх є родимки. Які необстежені, за якими люди можуть і не спостерігати, і не бачити, якщо вони розташовані десь на спині. Тривало перебуваючи на сонці, люди провокують переродження цих родимок у меланоми. Найзлоякісніше онкологічне захворювання, яке дуже швидко прогресує.

Ще одна небезпека — ураження щитовидної залози. Вона не любить сонця. її треба прикривати на відкритому сонці косиночкою на шию. А під прямими сонячними променями взагалі не бажано перебувати. Це може призвести до сонячного або теплового удару, до опіків.

— Якщо опік не сильний, шкіра тільки почервоніла.

— Є народні методи для лікування. Обробка кефіром, кисляком, сметаною. Воно підживлює шкіру. А якщо зберігалося в холодильнику, то ще трошки й охолоджує. І, звичайно, є медичні препарати.

— Якщо дуже свербить після сонця?

— Це індивідуальна реакція. Це шкіра каже, що висушена і потребує обробки, живлення.

— Як провести межу між користю сонця і його шкодою?

— Прокидаємося вранці — визирнуло сонечко, розкриваються квіточки. Коли сонце яскраве, вони похиляють голівки. їм воно важке. Увечері квіточки знову піднімаються, розкриваються. Ранок і вечір — це корисне сонце, у тому числі для людини. Це і загартування, і отримання вітаміну Ц, якого у нас не так багато, ми ж не на морі живемо.

8. Купатися
чи не купатись?

— Людина лежить на березі річки, гаряча від сонця. Водичка манить. Піду занурюся, думає. Буде приємно, прохолодно. Але контраст температур викликає спазм судин, і це дуже часто призводить до інфаркту, — попереджає співрозмовниця. — Особливо у людей, які мають серцево-судинну патологію. Людина пірнула у воду і не випірнула. Чому? Тому що в неї стався раптовий інфаркт.

Якщо людина п’яна і пірнає, це загрожує травматизмом.’Знову ж таки, спазмом судин, які і так уже потерпають від алкоголю. Доходить навіть до утоплення. Бо переоцінені свої сили. Заплили далеко і не допливли до берега. З власної необережності, глупства.

9. Утоплення. Найстрашніше, коли тонуть діти

— Треба дивитися за дітьми. Якщо батьки ідуть з ними на річку, діти повинні гуляти на березі. Якщо ідуть купатися, то батьки не мають займатися своїми справами. Вони мусять стояти у воді і дивитися за дитиною. Або плавати разом з нею.

Будь-яка річка небезпечна. І Десна, і Дніпро, і Сож, і Снов. Може бути яма. Невідоме дно. Якийсь корч. Дитина може злякатися, вдаритися. Може наступити на якусь пляшку, порізати ногу. Злякатися і впасти. І це такі випадки, рахунок в яких іде на секунди. Побачив і врятував. Або не побачив і вже не врятував.

Зараз є у містах у деяких дитячих поліклініках басейни. Де діток вчать плавати з двомісячного віку. Це дуже гарно, дуже красиво. Якщо у вас є можливість навчити дітей, онуків плаванню з раннього віку, не втрачайте цей шанс.

10. У голову пече, а з носа тече.
І весною можна змерзти

— Весною, якщо удень 20, а вночі 6 чи 7 градусів, а людина заснула на землі, то, звичайно, вона змерзне.. У подальшому це може призвести до розвитку пневмонії, бронхіту, запальних хвороб нирок.

11. Болить поперек, спина, ноги.
Це теж ознаки весни!

— Біль, кріпатура, загострення остеохондрозів. Це все може бути від праці на природі понад силу. Але я хочу звернути увагу на інше. У нас люди починають пити препарати, які «помогли сусідці». Усі ліки проти болю у суглобах, попереку призводять до дуже серйозних впливів на шлунок. Навіть до розвитку виразкової хвороби шлунка, і навіть до виразки, яка може ускладнитися кровотечею. Хоч ці ліки у таблетках, хоч в уколах. Навіть у мазі. Все одно є токсична дія на шлунок. Особливо, якщо у людини ще й схильність до захворювань шлунково-кишкового тракту або були виразки, гастрити.

— Скільки можна працювати на землі без шкоди для здоров’я?

— Працювати треба, щоб робота приносила задоволення. Прислухатися до організму. Якщо людина працює до знемоги, ця робота не принесе ніякої користі. Не тільки на землі, а будь-де.

12. Пікнік:
як їв, то впрів

— Є люди, які дотримувалися посту. А після посту відразу починають їсти жирне, смажене, паски, яйця, які взагалі важкуваті на шлунок. Виходять на пікніки, святкуючи Паску. Після Великодня є небезпека загострень панкреатитів (запалення підшлункової залози), функціональних розладів травлення. Крім того, ми звикли готувати відрами, а потім його доїдати. Навіть коли воно вже й не дуже придатне. Це призводить до інфекційних хвороб. Наприклад, до сальмонельозу. Або просто до харчової токсикоінфекції. По-простому, до отруєння.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №18 (1720), 2 травня 2019 року

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *