Інтерв’ю з кандидатом медичних наук – Валерієм Якубою

Про стан народжуваності у Ніжині,

проблемні питання, гірку та приємну статистику, а також про

цікаві сторінки автобіографії, про які ви не знали

читайте в інтерв’ю з кандидатом медичних наук, акушер-гінекологом вищої категорії, Заслуженим лікарем України – Валерієм Михайловичем Якубою.

Доброго дня, Валерію Михайловичу. Скажіть, який зараз стан народжуваності в Ніжині? Після ремонту в пологовому будинку чи більше жінок стали народжувати саме в Ніжині?

Доброго дня. Хочу зазначити, що на сьогоднішній день не лише в Ніжині, а й по всій території України стрімко падає рівень народжуваності. Це пов’язано з демографічною ситуацією, також на  Україні скорочується чисельність населення, а кількість померлих перевищує кількість народжених громадян.

(Чисельність наявного населення в Україні, за оцінкою на 1 жовтня 2018 року, становила 42220,8 тис. осіб. Упродовж січня–вересня 2018 року чисельність населення скоротилася на 165,6 тис. осіб. – за даними державної служби статистики. – авт.)

Якщо, приміром, у 84-87 р.р. у Ніжині рівень народжуваності становив близько 2 тис. пологів на рік, то на сьогоднішній день – приблизно 900 річних пологів.

Адже в ті роки працювало безліч заводів у місті, приїздили молоді люди, працювали, отримували житло, залишалися жити у Ніжині, а зараз?… чим можна втримати молодь залишатися жити у рідному місті та, навіть, у рідній країні?…

Які наразі існують проблемні питання в Ніжинському пологовому будинку?

На сьогодні, Ніжинський пологовий будинок надає акушерсько-гінекологічну допомогу жінкам міста Ніжина та Ніжинського району, а також жителькам Борзнянського, Бахмацького, Ічнянського та Носівського районів. Щорічно в закладі відбувається біля тисячі пологів.

Хочу зазначити, що минулого року біля 500 жінок – жителів району, народжували у Ніжині. Але, проблема в тому, що нам за це із районних центрів не відшкодовують кошти. Причому, є відповідний наказ начальника управління охорони здоров’я ЧОДА Петра Гармаша про відшкодування цих коштів. Із районних центрів нам надходять відповіді, що кошти (медичні субвенції) йдуть на утримання або ж на ремонт лікарень в райцентрах.

Ще одна проблема – це невизначеність ситуації у медицині щодо змін та реформування. Приміром, Національна служба здоров’я України оголосила про те, що наступного року платитиме медустановам за програмою медичних гарантій, і  8500 грн – за пологи. Чіткий перелік безкоштовних послуг стає відомий після затвердження Державного бюджету на 2020 рік. Щоб укласти договір з НСЗУ, медустановам треба буде стати комунальними некомерційним підприємствами, мати діючу ліцензію, комп’ютери для підключення до електронної системи охорони здоров’я, необхідне обладнання та персонал. Для укладення договору про надання пріоритетних послуг установа повинна відповідати вимогам, певним НСЗУ. Так наразі планується, але як це буде на практиці – покаже час.

Безпліддя, рак молочної залози

і сумна статистика

Скажіть, а з якими патологіями найчастіше зараз звертаюся жінки до гінеколога?

Найбільша жіноча проблема наразі – це безпліддя. Причому, в Україні зростає як жіноче, так і чоловіче безпліддя. Але є нові репродуктивні технології – екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ, народна назва — «шту́чне запліднення»), — процес, в ході якого яйцеклітини запліднюються спермою поза межами організму. Це прогрес у медицині, проте він не дає 100% результат.

Також дуже почастішали звернення жінок з приводу доброякісних і злоякісних пухлин. На сьогоднішній день на першому місці по захворюваності є рак молочної залози, на другому – рак шийки матки, на третьому – рак тіла матки і четверте місце – рак яєчників.

Причому є гірка статистика, яка свідчить про те, що за рік в Україні помирає 8,5 тис. жінок від раку молочної залози.

За 25 років у Ніжинському пологовому будинку

народилося 25 тисяч дітей!

А якщо говорити про приємну статистику, то за останні 10-20 років скільки народилося дітей у Ніжині? Близнята, двійнята, чи булі трійні?

У грудні минулого року Ніжинський пологовий будинок відсвяткував 25-річчя. За ці роки у Ніжині народилося 25 тисяч дітей. Серед них народжувалися і близнята і двійнята, а от трійня за всі ці роки жодного разу не народжувалася. Причому, раніше, років 7-10 тому за рік народжувалося 15-17 двійнят або ж близняток, а за останні декілька років їх налічувалося 7-8.

Цікаві сторінки автобіографії заслуженого лікаря України

Валерія Якуби, про які ви можете не знати

І останнє запитання: якби повернутися час назад – чи обрали Ви б ту ж саму професію, чи стали б лікарем?

До того, як вступити до мед університету, я закінчив музичне училище з відзнакою. В мене була досить серйозна програма екзаменаційного виступу на 2,5 години, де я виконував на фортепіано 31сонату Бетховена, 6 рапсодію, етюди Шопена № 1; 12; 23.

Після виступу, голова комісії відзначила мене, і дала рекомендацію вступати до Московської консерваторії. І от, коли я відмовився, моя викладачка втратила свідомість прямо на сцені! Адже вона стільки в мене вклала своєї наполегливої праці, енергії, терпіння!

Мені було 17 років, але вже тоді я цікавився медициною, і все ж таки вступив до медичного університету, і закінчив його з відзнакою.

І ось, на сьогоднішній день маю медичний стаж біля 40 років, прийняв не одну тисячу пологів та зробив приблизно 13 тисяч  операцій.

 

Спілкувалася Валентина Ващенко

 

 

 

 

 

Вам може бути цікаво

Одна думка по “Інтерв’ю з кандидатом медичних наук – Валерієм Якубою

  1. Врач от Бога, Спасибо Якубе Валерию Михайловичу за подаренный смысл жизни, Здоровья ему и долгих лет жизни!!!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *