Права пацієнтів та лікарів: що важливо знати кожному

 

10 грудня увесь світ відзначав День прав людини.

10 грудня 1948 року  Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.  Це фундаментальний документ, у якому проголошені невід’ємні права кожної людини, незалежно від раси, статі, мови, релігії, національності, політичних або інших переконань. Більшість країн включають основні положення Декларації у своє базове законодавство. Стаття 25 Декларації наголошує, що кожна людина має право на медичний догляд. Концепція “здоров’я для всіх” стала ключовим принципом роботи ВООЗ, а також всіх міжнародних та національних інституцій сфери охорони здоров’я.

В центрі системи охорони здоров’я- пацієнт. Він повинен мати доступ до якісної та ефективної медичної допомоги, право самостійно обирати лікаря та заклад охорони здоров’я.  Реалізація цих базових прав пацієнтів і є кінцевою метою реформи охорони здоров’я.

Права пацієнта

Згідно із законодавства України до основних прав пацієнта належать: право на доступність у галузі охорони здоров’я; право на згоду на медичне втручання та право на відмову від медичного втручання; право на свободу вибору в галузі охорони здоров’я: право на медичну таємницю; право на якісну медичну допомогу; право на безпечну медичну допомогу; право на попередження за можливістю страждань і болю; право на індивідуальний підхід до лікування; право на оскарження неправомірних рішень і дій працівників, закладів та органів охорони здоров’я; право на відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю; право людини на життя та на повагу до гідності при наданні медичної допомоги; право на захист від будь яких незаконних форм дискримінації, пов’язаних зі станом здоров’я.право на медичні профілактичні заходи.

У січні 2019 року МОЗ України розпочало  інформаційну компанію “Пацієнт має право”. Ознайомитись з публікаціями проєкту можна тут: https://moz.gov.ua/article/news/moz-ukraini-provelo-informacijnu-kampaniju-pacient-mae-pravo

Права лікарів

 

 

 

Права медичних працівників також визначені законодавством України. До основних прав лікарів належить: право на належні умови професійної діяльності; право на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до спеціальності та кваліфікації; право здійснювати медичне втручання у виключних випадках без згоди пацієнта та/або його законних представників; право на відмову від подальшого ведення пацієнта; право на підвищення кваліфікації, перепідготовку; право на вільний вибір апробованих форм, методів і засобів діяльності, впровадження у встановленому порядку сучасних досягнень медичної та фармацевтичної науки і практики; право на соціальний захист; право на судовий захист. Матеріали спецпроєкту “Лікар має право” можна прочитати тут.

Якщо ваші права  порушують:

Зверніться із письмовою заявою до головного лікаря медичного закладу; Зверніться до департаменту охорони здоров’я у вашій області; Зверніться на гарячу лінію місцевих органів влади; Зверніться на урядову лінію  за номером 1545. Знати свої права, вміти їх реалізовувати та не боятись відстоювати – це важлива риса сучасною людини, як пацієнта, так і медика.

Джерело: МОЗ

cheline.com.ua

Фото з мережі

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *