Роздадуть гроші за землю: в “Слузі народу” підготували законопроєкт

 

Щоб отримати гроші треба буде відмовитися від права на безкоштовну землю.

Замість землі – гроші. Депутати від “Слуги народу” пропонують платити українцям, які відмовляться від землі. По закону, кожен громадянин України може безкоштовно отримати шість земельних ділянок. Але землю отримують одиниці: процедура оформлення складна і часто не обходиться без хабарів.

Скільки землі в Україні можна отримати безкоштовно

Кожен українець може безкоштовно отримати землю. Загалом можна приватизувати 2,28 га. Це право прописане в статті 121 Земельного кодексу України.

Під будівництво житлового будинку можна отримати 0,1 га в місті, або 0,25 га в селі. Під дачу можна отримати 0,1 га і під гараж 0,01 га. Для ведення особистого селянського господарства можна отримати до двох гектарів, а під садівництво – до 0,12 га.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Згідно із законом, процес отримання землі повинен займати два-три місяці, каже юрист практики земельного права Андрій Григоренко. А насправді можуть можуть минути роки. Річ у тім, що сфера безоплатної приватизації землі залишається однією з найбільш корумпованих, починаючи від рівня місцевої влади і закінчуючи Держгеокадастром, “не обходиться і без судових розглядів неправомірних дій відповідного органу – розпорядника земельної ділянки”, – зазначає Григоренко.

 

Скільки заплатять

У парламенті пропонують давати гроші за відмову від землі. Тоді ніхто не буде обділеним, вважають депутати. Свої пропозиції депутати від “Слуги народу” прописали в законопроекті №2616.

Якщо громадянин відмовляється від земельної ділянки, він має право на компенсацію, йдеться в проєкті. Для цього потрібно буде написати заяву до місцевих органів влади. Отримати відшкодування можна буде за відмову від права на одну з ділянок землі, або навіть всі. А сума буде залежати від ринкової вартості землі, а також від цільового призначення ділянки та регіону, де вона знаходиться.

 

 

 

/ Фото: Сьогодні

А ось платити компенсацію доведеться територіальним громадам. Місцева влада повинна закладати щороку бюджет на відшкодування. При цьому жодних вимог до розміру бюджету немає – це вже залишають на розсуд місцевої влади.

Очевидно, що бажаючих отримати гроші замість землі буде багато. У проєкті це передбачали. Хто отримає компенсацію – вирішить жеребкування.

“Це значно зменшить можливості для корупційних правопорушень, пов’язаних з виділенням землі, оскільки надасть людям більше можливостей для реалізації своїх прав законним способом”, – коментують автори законопроєкту свою ініціативу в пояснювальній записці.

Юрист Юрій Грек, навпаки, вважає, що хабарництво посилиться. Якщо закон ухвалять, українці стануть в чергу за компенсацією. А бюджети на відшкодування обмежені. Цілком ймовірно, що чиновники будуть “просити” частку за виплати.

“Механізм відшкодування погано прописанй. Громадянину треба йти до чиновника і писати заяву – це вже корупційний ризик. Якщо держава взяла курс на цифровізацію, то потрібно зробити весь процес електронним. Ще незрозуміла ситуація з бюджетом. У законопроєкті йдеться, що місцеві органи влади самі визначають його. Тобто, це може бути і одна гривня, тоді можна буде всім відмовляти”, – зауважує юрист.

Але сама ідея не погана, вважає Юрій Грек. Компенсація дійсно створила б рівніші умови. При цьому він вважає, що компенсація може бути не лише грошима.

“Україна – бідна країна. Я не думаю, що знайдеться місто або село, здатне виплатити компенсації за землю всім бажаючим. Але держава може відмову від землі компенсувати в інший спосіб, наприклад, навчанням в університеті за кошти держбюджету і так далі “, – додає юрист.

Джерело: Сьогодні

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *