Фінансові підсумки 2019 року: що особливого було в Україні

 

Українська економіка у 2019 році дарувала сюрпризи демонструючи, наскільки різною та динамічною вона може бути. Визначаючи цікаві факти про українську економіку у 2019 році, ми вирізнили ключові, які запам’ятаються українцям.

Перекази та трудова міграція

Україна є один з лідерів Європи за обсягом переказів з-за кордону. Досліджуючи економічний феномен українського заробітчанства на шпальтах Financial Times в статті було розкрито проблему цього явища.

Рисунок 1 – Обсяги переказів з-за кордону, % ВВП

Джерело: Світовий банк, ICU.

За оцінкою Світового банку, у 2018 році українці переказали з-за кордону понад $14 млрд або 11.4% всього ВВП України. Багато заробітчан розглядають роботу за кордоном, як шлях накопичення капіталу, який дозволить відкрити власну справу в Україні. Відтак, з одного боку, кошти з-за кордону інвестуються в  українську економіку, з іншого – відбуваються стрімкі освітні процеси. У своєму коментарі аналітик Mykhaylo Demkiv наголошує й на освітньому ефекту заробітчанства, — досвід роботи за кордоном підвищує ефективність робітників, які повертаються додому, пише Financial Times.

Водночас, існують і негативні наслідки — українським підприємствам стає дедалі важче знайти кваліфікованих працівників, які повсюдно надають перевагу роботі за кордоном.

Недооцінені рейтинги України

«Сміттєвий» кредитний рейтинг України не відповідає багатьом позитивним показникам держборгу й вже настав час його переглянути, пише Bloomberg.
Україна має краще співвідношення боргу до ВВП (62% за даними МВФ) та нижчий дефіцит бюджету, аніж багато схожих країн, кредитний рейтинг яких вищий (Єгипет, Бахрейн, Кіпр).

Рисунок 2 – Обсяги переказів з-за кордону, % ВВП

Джерело:  BloombergS&P, ICU.Аналітик Марк МакНамі з дослідницької компанії DuckerFrontier називає дивним той факт, що український кредитний рейтинг настільки низький для країни, в якій співвідношення боргу та ВВП помітно покращилося, гривня увійшла в топ валют, курс яких укріпився до долара з початку року, валютні резерви зростають, дефіцит поточного рахунку — контрольований, пише ICU.

Інвестиційний бум

Ще не так давно важко було б повірити, що нерезиденти збільшать інвестиції в українські ОВДП до 100 млрд грн у рік подвійного електорального циклу. Наразі – це офіційна статистика.

Рисунок 3 – Інвестиції іноземців в ОВДП

Джерело:  Мінфін, ICU.Висока дохідність, діяльність НБУ щодо розбудови інфраструктури ринку, ефективна боргова політика Мінфіну та впевненість іноземців у фундаментальних показниках української економіки разом перетворили ОВДП на привабливий фінансовий інструмент.

З початку року портфель нерезидентів зріс в 16 разів. Інвестиції в ОВДП також стали однією з причин істотного зміцнення гривні у 2019 році. З початку року гривня стала лідером по зміцненню до долара зміцнившись  на 12,7%.

Кредитні рейтинги

Нещодавно Fitch покращила кредитний рейтинг України на один щабель з позитивним прогнозом.

Рисунок 3 – Кредитні рейтинги України

Джерело:  ICU.

Варто зазначити, Україна вже мала рейтинг «В» в першій половині 2010-х, коли штучно утримуючи курс долара, спалювали офіційні резерви, а економіка в цей час перебувала в стагнації. Надалі був економічний спад, а  у 2015 році Україна сягнула «дна», й змушена була реструктурувати борги.
Відтак, до інвестиційного (не сміттєвого) рейтингу попереду довгий шлях — він починається з «ВВВ-», для досягнення якого потрібно на три щаблі перевищити історичний максимум піднявшись на п’ять східців.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *