Що зміниться в Україні з 1 жовтня

 

Українців з 1 жовтня очікує низка важливих змін: виведення з ужитку старих купюр і монет номіналом 25 копійок, призов в армію, а водіїв зобов’яжуть вмикати ближнє світло фар або денні ходові вогні. Що потрібно не забути з початку другого місяця осені, читайте далі.

Більше без 25 копійок і гривень старого зразка

У магазинах і ресторанах більше не прийматимуть гривні зразків до 2003 року та монети по 25 копійок. Так, Національний банк виводить їх з обігу і впорядковує готівковий обіг.

Йдеться про такі купюри:

Гривні старих зразків до 2003 рокусайт НБУ

Нині в обігу їх близько 1,8% від загальної кількості банкнот. Ці банкноти не інкасуються і в банки не надходять. Після їхнього вилучення з обігу громадяни не матимуть незручностей, водночас бізнесу й державі це принесе користь.

Купюри й монети старого зразка з 1 жовтня 2020 року мають припинити брати всі магазини, ресторани, сфера побуту. Залишки таких монет і банкнот до 16 жовтня магазини повинні здати в банки для зарахування на рахунки.

Громадяни можуть безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок і старі банкноти зразка до 2003 року на інші номінали протягом наступних трьох років.

Порядок обміну є таким:

  • у всіх українських банках – до 30 вересня 2021 року включно;
  • у Національному банку та уповноважених банках, а це: “Ощадбанк”, “ПриватБанк”, “Райффайзен Банк Аваль”, “ПУМБ” — протягом трьох років до 30 вересня 2023 року включно.

Водіїв зобов’яжуть вмикати ближнє світло фар

Водії з 1 жовтня зобов’язані вмикати ближнє світло фар або денні ходові вогні при русі поза населеними пунктами в будь-який час доби.

З відкритих джерел

Про це йдеться в п. 9.8 ПДР України. Вмикати ближнє світло фар потрібно з 1 жовтня по 1 травня.

Поліцейський має право зупинити автівку з вимкненими фарами та перевірити наявні документи.

Осінній призов в армію

З 1 жовтня стартує осінній призов до лав Збройних сил України і триватиме до 31 грудня включно. 

Згідно з рішенням Кабміну, у жовтні-грудні поточного року в армію закличуть 13 тис. 570 українців.

Кого заберуть в армію? Призову підлягають хлопці від 18-27 років, які не мають підстав для відстрочки або звільнення (наприклад, здобування освіти, стан здоров’я).

З відкритих джерел

До Збройних сил України призвуть 7500 осіб, до Державної спеціальної служби транспорту — 600, Нацгвардії — 4970, Держприкордонслужби — 500.

Ціна на газ не підвищиться

“Нафтогаз” перед виборами залишив тарифи на газ без змін. Компанія зберегла ціни на газ на жовтень на рівні 4,7 грн/кубометр у межах пакету “Місячний” і 5,24 грн кубометр у межах тарифу “Річний”.

З відкритих джерел

Те саме стосується інших тарифів за комуналку. Міністерство енергетики спростувало інформацію про те, що з 1 жовтня українців чекає підвищення тарифів на електрику, мовляв, ціна на перші 100 кВт/год електроенергії для населення підвищать фактично вдвічі. Про це йдеться на сайті відомства.

Ціна на електричну енергію становить (з ПДВ):

• до 100 кВт/год – 90 коп. за кВт/год;

• понад 100 кВт/год – 168 коп. за кВт/год.

Перехід на “зимовий час”

Ще один важливий момент, на який варто звернути увагу в жовтні, – перехід на “зимовий” час. Це відбудеться в неділю, 25 жовтня, о 4: 00 ранку за київським часом. Стрілку годинника потрібно буде перевести на одну годину назад.

Фото з відкритих джерел
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *