Перший пішов: нові страшні дорожні штрафи

 

На 1 квітня у Козелецькому суді призначено розгляд адміністративної справи стосовно 33-річного Сергія Пархома. Він перший в області, на кого за новими штрафами склали протокол за керування у нетверезому стані.

Підвищені штрафи діють з 17 березня.

Саме цього дня його зупинили козелецькі поліцейські на дорозі Надинівка – Красилівка.

Пархом їхав на «ВАЗ-2103». Виявилося, що чоловік не мав при собі прав і, на думку поліцейських, був «під мухою». Різкий запах спиртного, нестійка хода «насторожили» правоохоронців. Вони запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння у присутності двох свідків. Він відмовився.

На нього склали протокол за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адмінправопорушення (керування у нетверезому стані) та постанову за частиною 1 статті 126 (відсутність прав).

Протоколи розглядає суд, а рішення за постановами поліцейські виносять на місці. Тобто протокол лише фіксує ймовірний факт порушення Правил дорожнього руху, а постанова безпосередньо притягує до адмінвідповідальності.Тепер не відмажешся?

Раніше перебування водія у нетверезому стані в момент смертельної ДТП вважалось обтяжуючою обставиною і могло вплинути на вирок суду (а могло і не надто вплинути). Велика кількість нетверезих аварій (навіть смертельних) закінчувалась тим, що водіїв звільняли від відповідальності і призначали іспитовий термін до трьох років. Винуватець мав можливість визнати свою провину, примиритись з потерпілими і підписати угоду з прокурором, погодившись на умовний строк. Також нерідко таких водіїв брали на поруки колеги або впливові люди.

Тепер все змінилося. Якщо водій вчинив ДТП у п’яному стані, його не зможуть взяти на поруки, і він не зможе підписати угоду, щоб отримати умовно. Раніше норми про звільнення від відповідальності не застосовувались лише до корупційних злочинів. Тепер водії, які вчиняють ДТП нетверезими, отримуватимуть реальний строк.

Кримінальний кодекс доповнено статтею 286-1, що передбачає покарання за скоєння ДТП в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння, у результаті якого потерпілий отримав травми середньої тяжкості, ув’язнення до 3 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 3 до 5 років.

Якщо потерпілий отримав тяжке ушкодження, водієві загрожує від 3 до 8 років та позбавлення прав терміном від 5 до 8 років.

Якщо в аварії загинула людина, то водія, який був п’яним, посадять у тюрму від 5 до 10 років і позбавлять прав на такий же термін.

За ДТП з декількома жертвами кермувальник отримає покарання від 7 до 12 років з позбавленням прав терміном від 7 до 10 років.

— Якщо хтось схоче обманути поліцейського чи нарколога, нібито він їв цукерки з коньяком чи лікером і т. д., — не вдасться. Запах спирту після їх вживання може бути, алкотестер покаже незначне перевищення (допускається 0,2 проміле). Та якщо це були цукерки, алкоголь вивітриться. Вже за декілька хвилин його і признаку не буде, — пояснює 34-річний Петро Седень, лікар-нарколог Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні. — Коли є сумніви згідно протоколу огляду, повторну перевірку проводять через 20 хвилин. У разі, коли були цукерки, алкотестер повинен показувати нулі.

Я на собі проводив дослідження. Поїв мочених яблук, дихнув у «Драгер», показало 0,4 проміле. Переміряв за кілька хвилин — нуль.

— Петре Петровичу, а якщо людина рот полоскала чимось спиртовмісним?

— Те ж саме буде. З рота все швидко вивітрюється. В тестер повітря потрапляє з легень.

— Якщо водій не довіряє приладу, а віддає перевагу огляду у лікаря, і у нього в крові і сечі виявиться більше 0,2 проміле?

— Це лабораторні дослідження, які вказують на факт вживання.


Лейтенант Сергій Стеченко на територіальному посту поліції «Кіпті»

Під час зупинки: руки на кермі, не виходити з машини

Крім підвищення штрафів, розширені повноваження правоохоронців. Зокрема, тепер у випадку подання поліцейським сигнала про зупинку, водій зобов’язаний зупинити транспортний засіб, тримати руки в полі зору поліцейського і не виходити з автомобіля без дозволу. Поліцейський має право вимагати у водія пред’явлення документів, що посвідчують особу, в спосіб, який дає можливість прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах. Мета цього правила — уникнути ситуації, коли водій на секунду показує права і одразу ховає, а після цього каже, що вже надав документи. Пасажир при цьому також зобов’язаний перебувати на своєму місці до відповідного розпорядження або вимоги поліцейського, а за необхідності — вийти з машини.

— Основні документи, які повинен пред’являти водій: посвідчення водія, техпаспорт та страховий поліс, — каже 40-річний Віталій Копистко, речник Патрульної поліції області.

— А якщо людина забула права вдома? Водії у телефоні можуть показувати патрульним електронне посвідчення в додатку «Дія». Але ж не всюди на дорогах області є інтернет.

— Можна скачати електронне посвідчення на телефон. І при потребі показувати, головне, щоб усі дані збігалися. І їх легко можна було перевірити.

— Обговорення викликає, що нібито тепер не потрібні свідки для складання протоколу. Достатньо, аби весь процес був зафіксований на відеокамеру (у патрульних є нагрудні).

— Залучення свідків залишається. Адже камера працює, потім раптово може вимкнутися. І як потім довести, що все робилося в рамках закону?

Багато хто відмовляється від перевірки на алкотестері і від проходження медогляду у закладі. Залучення інших осіб потрібно, щоб засвідчити це. І довести справу до логічного завершення.

Віталію, багато водіїв стурбовані тим, що в старих радянських авто немає підсвітки номера. Їх будуть штрафувати?

— Якщо конструкцією вона не передбачена, то нічого страшного. За це не каратимуть. Та якщо вона є, але розбита або заклеєна пластирем, чи людина пожаліла 20 гривень на заміну лампочки, це вже інше питання.

— Непослух водія вважається непокорою?

— Невиконання законних вимог патрульних може стати підставою для застосовування статті 185 КУпАП. Саме ця норма дозволяє працівникам поліції складати протоколи про адміністративне правопорушення за злісну непокору: «Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов’язків передбачає штраф від 136 гривень до 255 гривень, або громадські роботи від 40 до 60 годин, або виправні роботи від одного до двох місяців, або адміністративний арешт на строк до 15 діб».

Керування ТЗ у стані сп’яніння Було раніше
Стало зараз
Керування ТЗ у стані сп’яніння 10200 грн
+ППК на 1 р.
17000 грн
+ППК на 1 р.
Вдруге протягом 1 року
20400 грн
+ППК на 3 р.
34000 грн
+ППК на 3 р. з оплатним вилученням ТЗ чи без такого або адмінарешт 10 діб з ППК на 3 р. з оплатним вилученням ТЗ чи без такого
Втретє протягом 1 року
40800 грн
+ППК на 10 р.
51000 грн
+ППК на 10 р. з конфіскацією ТЗ або адмінарешт на 15 діб + ППК на 10 р. з конфіскацією ТЗ
Вживання алкоголю, наркотичних засобів особою, яка керувала ТЗ після ДТП
20400 грн
або адмінарешт 15 діб + ППК на 3 р.
34000 грн
або адмінарешт 15 діб + ППК на 3 р.

*ППК – позбавлення права керування

Швидкість, ремені безпеки та номерні знаки
Було раніше Стало зараз
Перевищення швидкості на 20-50 км/год
255 грн 340 грн
Перевищення швидкості >50 км/год
510 грн 1700 грн
Невикористання ременів безпеки або мотошоломів
51 грн 510 грн
Брудні, неосвітлені чи встановлені з порушенням номерні знаки
170 грн 850 грн
Повторне протягом року порушення щодо номерних знаків
255 грн 1700 грн

 

ДТП
Було раніше Стало зараз
Залишення місця ДТП
255 грн
або громадські роботи 30-40 год
або адмінарешт 10-15 діб
3400 грн
або ППК на 1-2 р.
або адмінарешт 10-15 діб
Порушення, що спричинили створення
аварійної обстановки
680 грн
або ППК на 6-12 міс.
1445 грн
або ППК на 6-12 міс.

*ППК – позбавлення права керування

Пішоходи і велосипедисти
Було раніше Стало зараз
Перехід пішоходом у невстановленому місці або на заборонений сигнал світлофора/регулювальника
51 грн
або попередження
255 грн
Порушення правил велосипедистом
85 грн
340 грн
Порушення правил пішоходом чи велосипедистом у стані сп’яніння
136 грн
680 грн
Повторне порушення пішоходом чи велосипедистом
170 грн
або громадські роботи від 20 до 40 год
850 грн
або громадські роботи від 20 до 40 год


• Попереду на водіїв чекає ще багато жорстких новацій. Одна з них —«полювання». Поліція зможе використовувати автомобілі без розпізнавальних знаків та написів. Замасковані. Вже закуплено чотири автомобілі. На них встановлюється обладнання. Скоро вони будуть працювати у тестовому режимі. Виявляти правопорушення безпосередньо у русі, їздячи дорогами загального користування. В проєкті — і зупинка авто без причини, як профілактична дія. Отож ті, хто має транспорт, не розслабляйтеся!


Підготувала Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №13 (1820), 1 квітня 2021 року. 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *