Українцям на замітку: хто і як зможе відкликати депутатів

иборці більше зважають на те, що відбувається у Верховній Раді, та майже не звертають уваги на роботу місцевих рад, які відповідають за якість освіти, медицини, комунікацій та доріг. Дуже рідко трапляються випадки, коли громада таки вирішує перезавантажити місцеву владу.

Інструмент для відкликання місцевих депутатів, який надали громадам законотворці, не сприяє формуванню активної позиції виборців. Він недолугий та заточений під потреби партій, а не громадян. По суті, людям дали паличку-копачку і сказали: “Лупайте цю скелю”, передає НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на матеріал УП.

Партії можуть позбавити місцевих депутатів мандатів. Для цього вони самі ж запускають “народну” ініціативу з відкликання депутата. Під прицілом у радах ті, хто не голосує за партійною вказівкою. А от депутатів-прогульників при цьому партії, як правило, не чіпають.

У громад міст немає мотивації відкликати депутатів за реальною народною ініціативою, бо наступним заходить по списку представник цієї ж партії. Громада натомість не може висунути свого кандидата. Навіть після гучного скандалу – нападу депутата БПП на школяра в селищі Гатному (Київщина) – ініціатива з відкликання депутата від громади не надходила.

У селах і селищах, де ще можливе самовисування, на заваді відкликанню депутатів може стати територіальна виборча комісія (ТВК), яка формується за партійними квотами. У містах теж є така проблема. Навіть якщо процедуру в селищі запущено, відкликаний самовисуванець, який не відвідував сесії і не звітував, може “засіяти” округ і переобратися знову. Закон йому не забороняє балотуватися повторно.

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував, як нові зміни в законі щодо відкликання депутатів місцевих рад вплинули на оновлення влади. Адже з часу останніх чергових виборів 2015 року минуло майже три роки.

До 2015 року процедура відкликання депутатів застосовувалася в Україні вкрай рідко. Після зміни законодавчого поля ЧЕСНО перед виборами наголошував, що депутати стали заручниками партій. За своєю природою відкликання депутатів, яке відбувається зараз на місцях, є не народною, а партійною ініціативою.

Хто і як може відкликати депутата?

Депутата відкликати можна не раніше, ніж через рік після обрання. До цього діє імунітет. Після вказаного періоду можна ініціювати збори, сформувати ініціативну групу і запускати збір підписів виборців.

У 2018 році майже в усіх депутатів місцевих рад, окрім тих, які менше року тому сформували об’єднання територіальних громад, цей імунітет закінчився.

Варто зазначити, що депутатів міських, районних та обласних рад можна відкликати, зібравши підписи не на тому окрузі, де безпосередньо балотувався депутат, а серед виборців усього міста чи області. Це суттєво спрощує задачу партіям, бо рейтинг депутата в іншому окрузі може бути практично нульовим.

Кількість підписів, які треба назбирати, є доволі незначною. Вона має бути більше виборчої квоти, яка розраховується за такою формулою: сума голосів за всі партії, які подолали 5% бар’єр, ділиться на кількість депутатів у раді.

Коли партія має на меті відкликання депутата, то підписи здаються до ТВК, де їх перевіряють члени ТВК разом з поліцією. Тут постає ще одна проблема – як залучити правоохоронців до перевірки документів у ТВК.

Парламентарі, які голосували за закон “Про статус депутатів місцевих рад”, не внесли відповідних змін у законодавче поле, яке регулює роботу правоохоронних органів. Тому в правоохоронців є підстави не перевіряти підписи виборців разом з членами ТВК , посилаючись на відсутність такого обов’язку в законах.

Варто зауважити, що списки виборців для перевірки підписів ТВК з держреєстру теж отримати не може. Бо держреєстр їх надає тільки в період виборів. А оскільки виборчого процесу в містах де-факто не виникає, адже має зайти наступний депутат з партійного списку, то списки виборців нададуть не раніше 2020 року, коли будуть чергові вибори.

Якщо ТВК пощастило залучити правоохоронців, і перевірка підписів пройшла успішно – виборці підтвердили, що вони відкликають депутата, то ТВК має проголосувати.

Для того, щоб ТВК ухвалила рішення, треба мати більшість з-поміж членів комісії, а отже необхідно домовлятися з різними партіями. Тервиборчком, по суті, перетворили на політичний орган, а не на інструмент, який діє в інтересах виборців і закону.

Якщо ТВК ухвалює позитивне рішення, далі партія має розглянути це питання. Якщо партія згодна з відкликанням депутата – до ради потрапляє наступний кандидат з партійного списку.

Як відкликати депутатів у селах та селищах

Здавалося б, найпростіша ситуація з відкликанням депутатів саме в селах і селищах. Саме тут закон дозволив балотуватися самовисуванцям. Тому партія для кінцевого ухвалення рішень не потрібна.

Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя наголошує, що слід назбирати 50% + 1 підпис від кількості виборців, які взяли участь у виборах на окрузі депутата.

Таким чином, механізм прямого відкликання депутатів за ініціативою народу залишився виключно на низовому рівні місцевого самоврядування.

Але є випадки, коли партії вирішили захистити своїх представників від процедури відкликання навіть на рівні селищ.Так у Приірпінні, де земля вкрай дорога, у селищі Коцюбинське, де всі кандидати в депутати могли балотуватися як самовисуванці, партія мера Ірпеня “Нові обличчя” висувала своїх кандидатів партійно.

У підсумку, партії блокують механізми відкликання депутатів з рад навіть найнижчих рівнів – сіл та селищ, які мають бути підвалинами місцевого самоврядування.

Навіть якщо депутат є самовисуванцем, а всі підписи громада зібрала правильно, їх перевірили з поліцією, і держреєстр встиг надіслати відмову в доступі до списку виборців ТВК – не факт, що члени комісії, яка формується за партійними квотами, проголосують в інтересах громади.

Політичні партії можуть змінювати своїх представників у ТВК в найвідповідальніший момент, і народна ініціатива ставиться під загрозу. Партії навіть можуть віддавати квоти в ТВК прихильникам інших партій. Так, квоти “Самопомочі” в Коцюбинській ТВК опинилися, по суті, підконтрольними партії “Нові обличчя”, яка стоїть за дерибаном Біличанського лісу.

Навіть якщо виборцям самовисуванця вдалося вистояти в судах і відкликати свого депутата через незвітування і невідвідування сесій, він знову може балотуватися. І якщо питання розподілу ресурсу в громаді стоїть доволі серйозно – його можуть переобрати завдяки непрямому підкупу виборців або адмінресурсу.

Більше того, оскільки відкликаний депутат має змогу отримати доступ до списків виборців, які виступили за його відкликання, політики можуть тиснути на активних громадян.

Перелік осіб, що відкликають депутата, можна отримати через несумлінних членів ТВК або під час судового засідання, якщо депутат оскаржує рішення комісії та процедуру відкликання. Особливо гостро тиск на виборців відчувається в малих громадах.

 

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.