За бездіяльність заплатимо більше: скоро газ для українців може різко подорожчати

Українські компанії вже зараз можуть вибирати, у кого і за якою ціною купувати газ. “Нафтогаз” і інші постачальники регулярно оприлюднюють цінові пропозиції, а промислові споживачі вибирають, у кого купувати.

А ось з газом для потреб населення ситуація кардинально відрізняється. Кабінет міністрів спеціальною постановою зобов’язав державні компанії продавати блакитне паливо “Нафтогазу”, а сам “Нафтогаз” – продавати це паливо населенню за спеціальними цінами. На даний момент це 6,9 грн за куб. Постанова втрачає свою силу вже з 1 червня. І якщо до того моменту уряд не прийме рішення по газу, українці, як і компанії, будуть купувати блакитне паливо за ринковими цінами.

Нічого не робити – дорожче

Держдеп США, МВФ, ЄБРР, ЄС наполягають: ринок газу для населення не повинен регулюватися державою. За якою ціною компанії готові продавати, за такою ціною українці і повинні купувати. Кабінет міністрів у минулому році частково з таким твердженням погодився. У постанові №187 прописали формулу розрахунку тарифу. Його прив’язали до цін на німецькому хабі. Кожні півроку, згідно з документом, уряд повинен був перераховувати тариф за формулою і якщо він відрізняється від чинного як мінімум на 10%, оновлювати його. Але і в жовтні, і в травні перерахунок проігнорували.

Зараз же, як заявив після засідання уряду міністр енергетики Ігор Насалик, якщо нічого не зробити, то вже в червні термін дії постанови №187 закінчиться, і українці будуть купувати блакитне паливо на тих же умовах, що і підприємства. Для прикладу, “Нафтогаз” пропонує газ для комерційних підприємств за ціною понад 10 грн за куб. Це майже на 45% вище тарифу для простих українців. У такому випадку опалення будинку площею 100 квадратів, якщо витрачати суворо в межах соцнорм, обійдеться родині в 4,5 тис. грн.

Єдина підстава для “Нафтогазу” продавати українцям дешевий газ – постанова, термін дії якої закінчується вже 1 червня. Після цього компанія не матиме права занижувати ціни. Але головна складність – переписати постанову таким чином, щоб ціни для населення не підскочили, а після цього розрахунок узгодити з МВФ.

Як розповіло джерело OBOZREVATEL.UA в уряді, на даний момент чиновники пропонують ввести два тарифа. Один – на соціальний норматив споживання; другий – на все, що вище норми. Головний аргумент Кабміну – газ українського видобутку коштує дешевше європейського, тому є можливість не весь обсяг палива продавати за імпортним паритетом. Крім того, поступова монетизація субсидії і обов’язкова установка лічильників дозволить чітко відстежувати, скільки газу витрачають українські сім’ї.

У Міністерстві енергетики висунуть пропозицію не змінювати тариф для населення. Швидше за все, такий варіант означає, що вартість газу на соціальний норматив хочуть залишити незмінним, а ось ті, хто витрачає більше, повинні будуть платити, як і комерційні споживачі. Тобто понад 10 грн за куб. До такого варіанту уряд вже підготувався, скоротивши соцнормативи споживання газу з 5 до 4,5 кубометрів на опалення квадратного метра площі.

Так, на будинок площею 100 квадратів можна буде витратити 450 кубів газу за ціною 6,9 грн, а за кожен наступний куб доведеться платити вже близько 10 грн. Але і цей варіант – неостаточний. У МВФ, як заявляє українська сторона в переговорах, готова йти на поступки, але тільки після того, як в Україні приймуть закон про запуск Антикорупційного суду.

У МВФ можуть не піти на контакт

Як уже писав OBOZREVATEL.UA , Україні необхідний черговий транш МВФ. Без нього вже в наступному році можуть виникнути проблеми з обслуговуванням зовнішнього боргу та утриманням стабільного курсу національної валюти. І щоб отримати транш, доведеться запустити Антикорупційний суд (АС) у тому форматі, як це пропонує Венеціанська комісія, і вирішити питання з тарифом на газ. Причому в МВФ готові піти на поступки по другому питанню після того, як Україна запустить АС.

Експерти Міжнародного валютного фонду вже кілька разів відмовлялися від пропозицій Кабміну щодо газу. Раніше наближені до переговорного процесу джерела говорили про те, що уряд планує прибрати з формули розрахунку газу вартість транспортування, змінити розрахунковий період обліку середньої ціни на німецькому хабі.

Зараз представники МВФ та інших міжнародних партнерів офіційно говорять лише про те, що Україні потрібно дотримуватися тих зобов’язань, на які погодилися раніше. Тобто зрівняти ціни для промисловості та побутових споживачів. А ось в уряді з такою тезою не погоджуються. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман неодноразово заявляв, що “ціни повинні бути справедливими”. Однак при цьому до можливого подорожчання українців вже готують. Так, у кінці опалювального сезону прем’єр заявив, що свою обіцянку вже виконав: протягом опалювального сезону тарифи не підвищували, але при цьому в червні вартість газу переглянути доведеться.

Можливе подорожчання торкнеться приблизно 60% українців, іншим зростання цін компенсують субсидії. Але щоб прийдешнє подорожчання не стало ударом по сімейному бюджету, економити доведеться навіть субсидіантам. Нормативи споживання, судячи з даних НКРЕКУ, дійсно були завищені. Українці і до скорочення норм витрачали менше. Також варто розуміти, що за дешевий газ або великі субсидії все одно заплатить кожен українець. Держава на компенсацію витрачає бюджетні кошти, а це гроші всіх платників податків.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.