Забуті символи Ніжина

Якщо вас запитають, який символ ототожнюють з Ніжином? То впевнена, кожен подумає про засолений ніжинський огірок – той самий, який започаткували місцеві греки у далекому  XVII столітті. Але не треба забувати, що Ніжин багатогранний у своїх проявах та культурних особливостях і тому обмежуватися одним брендом досить банально для такого різнобічно розвиненого міста.

Чи чув хтось із вас про Ніжинську кахлю? В  XVII – IX століттях кожен регіон України виробляв унікальні кахлі, які використовувалися для оздоблення домашніх печей.

«Подібні цеглинам такі кахлі гарно зберігали тепло, а також оздоблювалися унікальним орнаментом, що слугувало своєрідною прикрасою інтер’єру будинку.

На всю Україну тоді прославилася ніжинська кахля, яка мала зображення неперевершеної, синьої фіалки, що досі зростає на берегах Остра», – розповідає  науковий працівник Ніжинського краєзнавчого музею Лілія Руденко.

Деякі фрагменти оздоблення печей з зображенням Ніжинської фіалки збереглися в Ніжинському краєзнавчому музеї імені І. Спаського в Історичному відділі та «Поштова станція».

Ще одним знаним в XVI- XVIII століттях  брендом в Україні була  «Горобинівки» – міцна настоянки на горобині. Виробляли цей напій в Ніжинському жіночому монастирі. Також горобина йшла на виготовлення варення, яке було зварене на меду. Судячи з того, що спогади про ці ласощі дійшли до наших днів то варення було дійсно смачним. Цим варенням ласували навіть у Санкт-Петербурзі.

В Чернігівському заповіднику можна також побачити колекцію ніжинських ікон, які розшиті річними перлинами. Цим виробом також славився Ніжин в древні часи. Вишивали ці ікони юні дівчатка, що навчалися при Ніжинському жіночому монастирі.

Історія Ніжина наче безмежний океан, наповнений цікавими історичними моментами. Скільки надзвичайних відкриттів чекає на нас важко уявити, адже кожна сторінка минулого цього неперевершеного міста захоплює своєю енергетикою.

Всі бажаючи зануритися у історичне буття Ніжина можуть відвідати Ніжинський краєзнавчий музей ім. І. Спаського, в відділах музею представлені різноманітні та автентичні експонати з минулого цього міста.

Саме в Історичному відділі та “Поштова станція” Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського ми знайшли зразки унікальної Ніжинської кахлі з зображенням фіалки (представлені на фото).

Лілія Журко

 

 

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.