Сезон комарів: руйнуємо головні міфи про монстрів-кровопивців

Ентомолог розвінчав загальноприйняті міфи, щодо укусів комарів, результат вас здивує.

З приходом тепла і спеки в Україні стартував сезон комарів. Комусь комарі здаються безневинними настирливими комашками, а хтось наляканий “страшилками” і міфами про комарів.

Давайте ж розберемося, наскільки ж страшний “звір”, як його малюють.

Головний науковий співробітник Інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України, ентомолог, Віталій Федоренко розповів про головні помилки, щодо комарів. Передає газета “Сегодня”.

Комарі переносять СНІД

Цю страшилку розповідають так: комар вкусив хворого на СНІД, але, наприклад, був сполохагий ним. Тут комаха сідає на іншу людину, щоб нарешті насититися, – і передає йому ВІЛ-інфекцію. При цьому передача зарази відбувається нібито так само, як і при користуванні одним шприцом.
Насправді: зараження через комара неможливо технічно: через його хоботок в момент укусу виходить не їжа – кров, а слина: вона не дає крові кусає згортатися, щоб “хижак” міг легко її відсмоктати. Тож зараження СНІДом можливо лише при контакті кров в кров.
Крім того, вченими доведено: шлунково-кишковий тракт комара деактивує вірус ВІЛ.

Укуси комарів нешкідливі

Протилежне твердження теж неправдиво. Справа в тому, що комарі, які мешкають в Україні, є переносниками гепатиту і дирофіляріозу (захворювання, що викликається глистами класу нематод).

У нашій країні комарі здатні заражати личинками, що розвиваються під шкірою. Але з урахуванням глобалізації, на територію нашої країни потрапляють і дирофілярії, що живуть в очах.

Вони мешкають в Італії, Іспанії, Франції, Індії. На щастя, в тілі людини ці паразити не стають статевозрілими, а тому не розмножуються. Але в місці їх “дислокації” виникає нагноєння (гнійник, як і самого паразита, доведеться видаляти хірургічним шляхом), а також масштабна інтоксикація організму людини.

Малярійного комара в Україні немає

Україна ж давно живе в умовах глобалізації. “Завдяки” цьому зараз на території нашої країни існує аж сім видів комарів, здатних переносити малярію. Українців рятує лише те і, напевно, лише поки, що в нашій країні немає стійкого вогнища малярії.

Є ще одна погана новина: комар (будь-якого виду) дуже спритний. Саме це дозволяє йому існувати вже не мало не багато 400 млн років! Мутації тривають, і вченим доводиться вигадувати все час нові інсектициди, але навіть вони не допомагають винищити цих комах. Тому питання, чи не будуть переносниками зарази родичі малярійного комара, не такий вже і надуманий.

Комарі воліють кусати дітей

Ви могли помічати, що після пікніка на тілі дітей сліди від укусів комарів у вигляді червоних цяток множинні, в той час як у дорослих – парочка, а то і жодного почервоніння. Насправді це не тому, що кровопивці обирають дітей. Просто в силу недосконалості імунітету дитячий організм частіше й інтенсивніше видає алергічні реакції на слину комарів.

Комарі реагують на тепло

Це міф. В людині їх приваблює запах тіла. При цьому чим більше ви спітніли, тим більше кровопивців на вас сяде, так як “людський дух” став більш концентрованим.
З цієї причини активні обмахивания гілкою тільки посилять атаки комарів, а після рухливих ігор, коли комарі, нарешті, відстануть, як тільки ви сядете відпочити. Запах тіла посилюється і після вживання алкоголю.

Комарі бояться “Зірочку”

Оскільки комар, як уже сказано, летить на запах тіла, відбити в нього бажання покусати можна єдиним способом – заглушити запах людини геть. Мазь на основі ефірних масел здатна це зробити, лише якщо ви обмажетесь нею з голови до п’ят, а й цього все одно вистачить буквально на декілька хвилин. Пізніше вони все рівно “рознюхають” і сядуть на вразливе місце.

Сверблячку зменшує оцет

Хіба що за рахунок відволікаючого дії: при розчісуванні укусів на шкірі з’являються подряпини і навіть мікроранки. Якщо змочити їх оцтом, виникне ледве терпиме щипання. Коли воно нарешті зникає, людина радіє – болю немає! Так що оцет може лише припекти розчесані до ранок шкіру, і ті заживуть швидше.

Вгамувати свербіж (крім, безумовно, аптечних протиалергічних препаратів) допоможе содовий розчин. Змішайте 1 ч. л. соди, півсклянки теплої води і 7-10 крапель одного з ефірних масел або їх міксу: м’яти, меліси, евкаліпта або лаванди. Можна приготувати також пасту з соди. Додайте в 1 ч. л. стільки води, щоб вийшла кашка і теж капніть в неї вказану кількість аромамасел. Протівозудящій механізм наступний: луг знизить масштаби набряку, а масла, створюючи ефект холодку, заспокоять розпалену шкіру.

Комаров лякає запах сигарет

Анітрохи. Любителі подиміти зараз заперечать: мовляв, як тільки випускається клуб диму, комарі розлітаються. Розлітаються, але на декілька секунд, за які дим неабияк розсіється. І розлітаються кровопивці не тому, що їм противний аромат тютюну. Справа в тому, що комарі впадають в анабіоз при температурі нижче 10 ° С і якщо вона вище 30 ° С. В першу мить дим має температуру вище цієї позначки (на виході з сигарети вона взагалі порядку 700-1000 ° С).

Комарі не реагують на колір

Реагують! І подобається їм жовтий і синій колір. Чому, вченим невідомо, але це експериментально доведено ще в середині XX століття німецьким ентомологом Меріке. Він винайшов пастку для комах у вигляді чаші, заповненої рідиною (водою, розчином формаліну і т. д.). Коли використовували чашу білого кольору або хоча б білою була облямівка, то комарів в пастці були одиниці. Найбільший улов був в чашах жовтого і синього відтінків.

 

Портал “Знай.uа” повідомляв, що можна захворіти від укусу, здавалося б, досить нешкідливої крихітної комахи. І, як виявилося, укус комара може привести до серйозних наслідків і навіть смерті.

Автор матеріалу:
Евгения Фрусевич

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.