Населення Ніжинщини скорочується найшвидше в області

 

 

 

 

Чисельність населення Чернігівської області з 1967 року постійно скорочується і вже наступної осені може перетнути критичну межу в 1 мільйон.

За останні півстоліття чисельність жителів Чернігівщини скоротилася на третину. Якщо в 1966 році населення області становила 1,586 млн осіб, то станом на 1 квітня 2018 року – тільки 1,016 млн. Такі дані наводить Державна служба статистики України. Найгірші показники демонструє Ніжинський район (без урахування міста Ніжин), де за 50 років населення скоротилося на 59,4%. За ним слідують Ріпкинський (-58,6%), Коропський (-58,2%) і Семенівський (-56,3%) райони. В інших районах області ситуація дещо краща, але не набагато.

В середньому за один календарний рік чисельність населення нашого регіону зменшується на 10-13 тисяч чоловік. Так, за 2017 рік у межах Чернігівщини народилося 7573 дитини, а померло – 18856 осіб. Цього року протягом січня-березня народилося 1 766 дітей, померло -5169 осіб. Статистика більш ніж сумна. І хоча процес депопуляції (переважання смертності над народжуваністю. – Авт.) Спостерігається абсолютно у всіх областях держави, лякає те, що народжуваність в Чернігівській області є найнижчою по всій Україні. а смертність – найвищою.

У селах ситуація ще більш критична, адже тут народжуваність вдвічі менше, ніж в містах. Це пояснюється тим, що сільська молодь, не бачачи перспектив, активно переїжджає в міста. Тільки за останні 15 років на Чернігівщині з державного обліку було знято 29 сільських населених пунктів. Найбільше – в Новгород-Сіверському та Семенівському районах (по 8).

Демографічні проблеми не завжди були притаманні Чернігово-Сіверщині. Навпаки, в стародавні часи наш регіон був густо заселений.

– Напередодні монгольської навали в XIII столітті Чернігів був одним з найбільш заселених міст Європи. У ньому проживало приблизно 25 тисяч жителів. Це більше, ніж в тодішньому Парижі або Лондоні. Але після навали відбувається значне скорочення населення. Тільки площа Чернігова зменшилася з 300до 16 гектарів, – зазначає доцент кафедри археології та краєзнавчо-туристичної роботи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка Олена Черненко.

Дійсно, Чернігівська земля за свою багатовікову історію пережила чимало подій, які негативно вплинули на демографічну динаміку регіону. Чого тільки варта вищезазначене монгольська навала, регулярні татарські набіги, голодомор 1932-1933 рр., Друга світова війна, які спустошили наші землі. Але завжди знелюднення Чернігівщина ніби оживала заново. Хочеться вірити, що «воскресіння» відбудеться знову.

В ТЕМУ:

Середній вік породіль на Чернігівщині – 28 років, а тих, хто народив первістка, – 26 років.

У минулому році в Чернігівській області 13 жінок у віці 45 років і старше народили дитину.

У 1801 році населення Чернігова становило всього 4000 чоловік. Зараз – понад 290 тисяч.

Пік чисельності населення в межах Чернігівської області (створеної в 1932 році) припав на 1941 рік – 1,789 млн осіб. У 1944 році на звільнених землях Чернігівщини проживало лише 1,227 млн ​​осіб.

Середній вік жителів області – 42,7 років.

Олексій Прищепа, “ГАРТ” №25

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.