Точкове відключення від централізованого опалення в Ніжині призведе до “колапсу”?

 

 

 

 

Чи потрібно в місті зберігати централізоване опалення? Останнім часом це питання досить часто піднімається в засобах масової інформації, активно обговорюється серед населення і в органах державного та місцевого управління. При цьому полеміка на цю тему триває протягом усіх років незалежності України. Особливої ​​актуальності вона набула в останні роки, що безпосередньо пов’язано зі значним зростанням тарифів на газ, електроенергію і в кінцевому підсумку – на централізоване опалення. Однак, не дивлячись на тривале обговорення, однозначної відповіді це питання так і не знайшлось. Розглянемо питання уважніше.

Що ж до Ніжина, то в місті люди поступово починають надавати перевагу відновлювальним видам палива. Так за останні декілька років від централізованого опалення відключились всі промислові підприємства, а це 35 000 квадратних метрів. Звісно, це вплинуло на здорожчання тарифу для населення. Відключилися професійний. аграрний ліцей та агротехнічний інститут, що також прямим чином вплинуло на цифри у платіжках. Цього року відключиться ще декілька навчальних закладів, серед яких і Ніжинський державний університет, перейшовши на інші джерела енергії, аби економити порядком 10% витрат на опалення. Разом з ним на них перейдуть і сусідні об’єкти: музична школа, житловий будинок, лабораторний центр. Тож нового опалювального сезону ніжинцям доведеться платити за опалення значно більше.

Звісно, що тенденції переходу на альтернативні види палива є свої причини.

Після розпаду СРСР, коли в Україні стала відчуватися гостра нестача власних енергоресурсів, а їх вартість стала регулюватися ринковими принципами. Застарілі системи централізованого опалення, що дісталися нам у спадок, не могли адекватно реагувати на нові реалії без відповідної модернізації, впровадження нових енергоефективних технологій і, звичайно ж, величезних фінансових ресурсів, яких в той момент просто не було. Це зумовило пошук нових альтернативних рішень і як наслідок – розвиток індивідуальних систем опалення. Широке застосування в новому будівництві багатоквартирних будинків отримують так звані дахові котельні. Для опалення індивідуального житла і квартир в багатоповерхових будинках ринок пропонує величезний вибір автономних багатопаливних котлів з високим ККД, і населення починає їх активно застосовувати. Багато міст, особливо малі й навіть середні, відмовляються від централізованого опалення і переходять на індивідуальне. Централізовані системи стають обтяжливою спадщиною соціалістичного минулого і тримаються тільки за рахунок поточних, а в більшості випадків – аварійних ремонтів.

Застаріле теплогенеруюче обладнання, зношені тепломагістралі, розвідні тепломережі і головне – низькі теплотехнічні характеристики внутрішньобудинкових систем опалення та зовнішніх огороджувальних конструкцій існуючих житлових будинків призвели до величезних тепловтрат, які в 2-3 рази перевищують необхідну кількість теплової енергії на опалення житла.

Які ж наслідки точкового відключення від централізованого теплопостачання та переходу на індивідуальне опалення?

Перше – це тариф для населення, який зростає, коли зменшується навантаження на систему теплопостачання. Більш детально про це ми запитали в заступника директора  ТОВ «НіжинТеплоМережі» Володимира Школьного.

«Краще газу, як палива, нема, адже це і екологія, і висока калорійність, відносна простота транспортування та обладнання для спалювання, точність регулювання, високий коефіцієнт корисної дії. Що ж до 10% економії від альтернативних видів палива, то їх можна досягти, реконструювавши  існуючі котельні, наприклад,  встановивши там конденсаційні  котли. І хоча зараз всі бажають замістити газ, скоріш за все років через 10-15 років, а може й раніше, буде видно, що децентралізоване опалення – нерентабельне, і почнеться зворотній шлях до централізованого опалення.

Перехід на відновлювальні види палива актуально для приватних будинків.

В випадку з багатоповерховими будинками може бути сумнівний результат. Вже зараз намітилась тенденція до вирівнювання ціни на потенційну теплову енергію, яку можна отримати від різних видів палива. Отже, говорячи про майбутнє, є вірогідність, що через декілька років все таки буде прийняте рішення на рівні держави про те, що всі види палива матимуть однакову рентабельність, адже вартість енергії буле приблизно однакова.

Не можна допускати зменшення навантаження на систему централізованого тепло постачання. Закони економіки ніхто не відміняв. Чим більше реалізується продукції тим вона дешевша. Величина реалізованої теплової енергії  впливає на тариф, який складається з витрат на енергоносії, втрат теплової енергії в мережах, заробітної плати працівникам підприємства, витрат на утримання  мереж.

Якщо до прикладу взяти Хмельницький, то по відстані котелень одна від одної, система схожа на Ніжин, але там набагато більша густина забудови та вища поверховість будинків . Отже менший тариф за рахунок того що така ж кількість персоналу продукує більше теплової енергії.

Зараз необхідно не піддатись тимчасовій кон΄юктурі ринку й зберегти в місті комунальну централізовану систему теплопостачання, це буде запорукою того, що місто з року в рік залишатиметься з теплом»  – розповів Володимир Петрович.

З даною думкую погоджуються і європейські спеціалісти. За кордоном перевага, як правило, віддається системам централізованого теплопостачання. На одному зі спільних заходів міністр будівництва Данії назвав системи централізованого теплопостачання національним надбанням кожної країни. Подібну характеристику можна почути і в Німеччині, Польщі, Швеції. Це багато в чому говорить про ставлення до таких систем в європейських країнах.

Таке ставлення до централізованого теплопостачання не випадково. Прагматичні європейці постійно працюють над вдосконаленням цих систем, завдяки чому мінімізували тепловтрати до рівня, що забезпечує їх економічну ефективність по відношенню до будь-яких інших систем опалення.

 Тож, Ніжину на даному етапі не потрібно прискорювати темп переходу на альтернативні види палива, і можливо треба подумати про стратегію модернізації існуючих систем централізованого теплопостачання. З такою пропозицією на засіданнях депутатської комісії з житлово-комунальних питань виступав колишній депутат міської ради Володимир Башинський, але зараз про цю пропозицію, мабуть, забули.  Та чи можливо це?

Як показує досвід інших країн, яким довелося зіткнутися з подібними проблемами, відповідь на це питання однозначна: не просто можна, а необхідно. Сьогоднішні технології дозволяють кардинально змінити ситуацію і зробити системи енергоефективними і економічними. Заходів з модернізації систем централізованого теплопостачання не багато. А саме всього три: реконструкція джерел теплопостачання – 5-8 % економії, реконструкція теплових мереж – 10-12 % економії, термомодернізація житлових будинків 15-20 % економії енергоресурсів.

Марина Волинець

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.