Дорого та незручно: прощавайте, українські монети

 

 

 

 

Що сталося?

З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Карбувати центробанк буде лише 10 і 50 копійок. Торгові мережі з цієї дати у випадку відсутності монет дрібних номіналів будуть проводити заокруглення сум у чеку повідомляє сайт Мinprom.

Тобто ці монети вилучать з обігу?

Так, але поступово. Монети дрібних номіналів перебуватимуть в обігу до ухвалення рішення правлінням Національного банку України про їх вилучення.

Усе, в супермаркеті решту цими монетами уже видавати не будуть?

Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими монетами.

Лише у разі відсутності монет зазначених номіналів і в покупця, і в продавця застосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку.

У мене назбиралося чимало монет. Чи можу я обміняти їх на паперові гроші?

Так. Постановою №25 від 15 березня 2018 року Нацбанк зобов’язав усі банки України приймати від клієнтів монети дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, обміну на монети та банкноти інших номіналів.

А як будуть проводити заокруглення?

Як зазначає у своїй постанові НБУ, під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.

Сума, що закінчується цифрою від 1 до 4, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми. Сума, що закінчується цифрою від 5 до 9, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми.

Натиснути для збільшення


Якщо я займаюся торгівлею, чи потрібно мені фіксувати заокруглення в цінниках?

Так, підприємствам сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, які здійснюють готівкові розрахунки із споживачами із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, необхідно зазначати в чеках та інших документах загальні суми до заокруглення та після заокруглення.

Чи треба проводити заокруглення у випадку безготівкових розрахунків?

Ні, при безготівкових розрахунках заокруглення не здійснюється.

Навіщо це робиться?

Оптимізація обігу монет дрібних номіналів — не винахід НБУ. Швеція, Швейцарія, Чехія, Нідерланди теж припиняли карбувати монети і вилучали їх з обігу.

За словами директора департаменту грошового обігу Національного банку Віктора Зайвенка, нинішній ряд банкнот та монет надто великий і не повністю відповідає змінам, які сталися з моменту грошової реформи.

“За рівнем купівельної спроможності 1 гривня дорівнює 7 копійкам зразка 1996 року. Якщо у 1996 році була потреба в обігу дрібних монет, то зараз її нема”, — каже Зайвенко.

Також нововведення дозволить спростити щоденні розрахунки громадян і скоротить витрати держави на карбування та забезпечення грошового обігу на понад 90 млн грн на рік.

Багато в обігу цих монет?

1 червня 2018 року в обігу було готівки (банкнот і монет) на 360,8 млрд грн. З них монет — 2,1 млрд грн.
Натиснути для збільшення

Натиснути для збільшення

Чи може це призвести до зростання цін?

В НБУ запевнили, що припинення випуску дрібних монет не позначиться на зростанні цін. Зміняться лише прикінцеві суми в чеках.

“Ми вважаємо, що будь-який вплив на інфляцію буде відсутній”, — заявив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.