Чому у Ніжині так багато церков?

 

 

 

 

Ніжин – місто церков і це не просто гарний вислів. Приїжджаючи до нашого міста, перше на що звертають увагу туристи – кількість церков у центральній частині Ніжина. Вони приковують погляд, і нагадують про необхідність відвідувати святиню, де людина може зосередитись на розмові з Богом. Маючи багату на події історію та заможне минуле, містяни розбудовували храми та вкладали кошти у їх устаткування. Більшість храмів зберегли свою активну діяльність і до сьогодні. Самі ж ніжинці задаються питанням: чому ж так багато церков? І пояснення знаходяться різноманітні: від історичних до містичних…

 

Чим обумовлена така кількість церков, ми вирішили запитати у Геннадія Дудченка директора Ніжинського краєзнавчого музею. За його словами існує кілька теорій, що пояснюють велику кількість церков на території нашого міста. Серед них є як наукові, яких притримуються дослідники, так і містичні, які особливо подобаються туристам та гостям міста.

«Однозначної відповіді немає, є лише версії, які можна запропонувати для розгляду.

Найбільш вірогідною, та найпоширенішою у краєзнавчому середовищі є версія, що спирається на історичні факти.

Достовірно відомо, що у 17-18 столітті Ніжин був найбільшим містом України за кількістю населення. Кожна церква – це приход, який об’єднує певну кількість людей. Відповідно, тенденція до зростання населення зумовлювала збільшення кількості храмів. Спочатку церкви будувалися з дерева. Якщо прихожани були достатньо заможними людьми, храм перебудовувався у камені.

Абсолютна більшість церков на території Ніжина – це не просто самі по собі церкви – це храмові комплекси. Вони зазвичай складались із головної великої неопалюваної церкви, богослужіння у якій проходили в теплі сезони року, невеличкої теплої церкви, що використовувалась для служб у зимовий період, дзвінниці, капличок, прихрамової церкви та лікарні, будинку священика, різноманітних господарських будівель, частина з яких могла здаватись в оренду. По мірі зростання заможності приходської общини, невеличкі теплі церкви перебудовувалися у повноцінні, великі, кам’яні, але опалювальні храми. Прикладом може буди храмовий комплекс Миколаївського собору. У самому соборі богослужіння проводились переважно влітку, а поруч стояла спочатку невеличка дерев’яна церква, котру потім перебудували у камені – церква Святої Варвари. Сьогодні будівля цього храму слугує ніжинській громаді у якості будинку культури.

Майже кожен храм, кожна церква Ніжина пройшла саме цей шлях: від невеличкої дерев’яної церкви до повноцінного храмового комплексу.

У 17-18 столітті Ніжин був не лише найбільшим містом, але й найзаможнішим. Ось так виникають один за одним, протягом цих століть муровані храми Ніжина. На початку 19 століття, коли населення Ніжина починає біднішати, у місті залишаються храмові комплекси періоду розквіту. Нових церков тоді майже не будували, а лише добудовували та ремонтували існуючі.

Прикладом містичного пояснення є історія про чортове болото. Ніжин був збудований у низині на краю обширних смоленських боліт. У віруваннях наших предків болото то було пропаще місце, в нетрях якого водиться нечиста сила. Аби унеможливити згубний влив проклятих трясовин, віряни мусили забудовувати місцевість православними храмами, освячуючи тим самим територію для майбутнього поселення. Ці храми оберігають ніжинців та гостей міста від нечистої сили, яка в минулому панувала на болоті, адже чим більше храмів тим безпечніше».

Також один із громадських активістів Ніжина Андрій Андрусенко спробував підсумувати актуальний список церков та церковних приміщень Ніжина та виклав інформацію у спільноті «Наш город Нежин»:

Православні УПЦ КП:

 1. Покровська (діюча);
 2. Миколаївська (діюча);
 3. Всіхсвятська (діюча);
 4. Спасо-Преображенська (реставрується, діє облаштований притвор);
 5. Михайлівська (недіюча, використовується як склад);
 6. Костянтина і Олени (недіюча);
 7. Будинок Спаського (не діє, використвується як житловий).

Православні УПЦ МП:

 1. Миколаївський (діючий);
 2. Благовіщенський (діючий);
 3. Богоявленська (діюча);
 4. Петра і Павла (діюча, на території Благовіщенського монастиря);
 5. Івана Милостивого (діюча);
 6. Хресто-Воздвиженська (діюча);
 7. Вознесенська (діюча); 7а. Каплиця на Ветхе
 8. Василівська (діюча);
 9. Свм. Георгія (діюча, будується);
 10. Церква Віри, Надії, Любові і Софії (діюча, новобудована по Прилуцькій);
 11. Івана Тобольського (діюча);
 12. Введенська (діюча);
 13. Іллінська (недіюча, перетворена на келії).

Римо-католицькі:

 1. Костел Петра і Павла (діючий).

 

Греко-католицькі:

 1. Церква Володимира та Ольги (будується).

 

Протестанти:

 1. Молитовний будинок адвентистів (діюча);
 2. Молитовний будинок євангельських християн-баптистів (діюча) 3. Зал Царства Свідків Єгови (діюча).

Іудейські:

 1. Синагога по вул.Гребінки 12 (діюча).

Будівлі, які не передані релігійним громадам

 1. Церква Івана Предтечі (Будинок Культури);
 2. Церква Івана Богослова (сховище відділу обласного архіву в Ніжині);
 3. церква Троїцька (сховище відділу обласного архіву в Ніжині);
 4. Синагога Золотницького (різні служби державних послуг);
 5. Синагога Шнеєрсона, Московська 22 (магазини);

Ще згадуються Синагога Рубінка (Франка, 3) та синагога “Кам’янка” (Бородіна)

підготувала Лілія Журко

Фото з спільноти “Наш город Нежин”

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.