Сесія Ніжинської міськради: “повернутись обличчям до людей”

 

 

 

 

ПОВЕРНУТИСЯ ОБЛИЧЧЯМ ДО ЛЮДЕЙ – саме до цього, тривалою дискусією була примушена Ніжинська міська рада.

Кошти виділені на виготовлення проектної документації, гарантована сума в міському бюджеті 2018, шість місяців запевнень, а в результаті — ніхто й не збирався реалізовувати обіцяне. Така доля могла спіткати проект водовідведення по вулиці Незалежності. Адже його поставили в ряд тих, на які немає коштів у ніжинській казні. І навіть 3,5 мільйони з обласного екологічного фонду як співфінансування та можливість добавки коштів і безпосередньо з обласного бюджету, не були переконливим аргументом для ніжинських обранців. Дискусія, що розгорілася навколо цього питання на засіданні 41 сесії міської ради, все ж дала надію мешканцям вулиці Незалежності.

Розподіл коштів перевиконання бюджету міста за І півріччя. Пункту по співфінансуванню проекта водовідведення по вул. Незалежності у переліку навіть немає. Як немає і згадок про нього у виступах депутатів міської ради. І це при тому, що практично весь 2018 рік керівництво міста запевняло всіх — кошти у міському бюджеті на цей проект є і чекають свого часу у резервному фонді. Реальність відкрилася доволі грубо. 41 сесія міської ради поінформувала громаду — у резервному фонді міста аж 50 тисяч гривень. Все. Жодної згадки про можливість фінансування проекту, який має убезпечити людей від трагедій, що трапляються через систематичне підтоплення будинків.

Питання водовідведення по вул. Незалежності «мусується» вже не один рік, і не однією командою міських очільників. Додало жару і будівництво багатоповерхівок, що зросли тут кілька років тому. Тоді міські керманичі вихвалялися, що розбудовують місто. Та у захваті від самих себе, таких гарних і дбаючих про громаду, ніхто й не подумав про систему водовідведення коли надавали дозволи на будівництво. А кожного сезону, кожен більш-менш потужний дощ, танення снігу, заливали вулицю по самі вінця. Машини плили дорогою, люди з острахом заглядали у підвали своїх будинків. Було багато фото, статей, а ще комісій, засідань, паперів, розмов і обіцянок. Коли доходило до критичних меж, були ще й спроби вирішити питання власними коштами та  точковими діями. Збудували зливні колодязі, три. Та як виявилося, вони здатні здолати лише мрякотиння, а не дощі.

Надія на комплексне і фахове вирішення проблеми прийшла тоді, коли за справу взялися депутати обласної ради від Ніжина. Першим кроком було лобіювання виділення коштів міського бюджету на виготовлення проектно-кошторисної документації. Це зробили у 2017. Саму ж реалізацію запланували на 2018р. Численними перемовинами і настійливим лобі в обласних владних кабінетах й профільних інстанція, депутатам обласної ради вдалося внести проект водовідведення по вул. Незалежності в перелік тих, що реалізовуватимуться за кошти обласного екологічного фонду. Вперше, 30% цього фонду були спрямовані саме Ніжину. 3,5 мільйони та ще й реальна можливість дофінансування у 1,5 мільйони з обласного бюджету. Від ніжинської громади потребувалося наявність проектно-кошторисної документації та доля співфінансування у 3,5 мільйони гривень. І це міська влада гарантувала. Управління житлово-комунального господарства та будівництва отримало кошти на проектну документацію і мало опікуватися нею. У міському бюджеті 2018 р заклали мільйони на фінансування своєї частки. Реалізовувати проект має обласне управління капітального будівництва. Ніжинська громада має контролювати виконання. Щоб розпочати роботи, треба провести тендерні процедури на визначення виконавця робіт. Для цього потрібна заявлена сума коштів і проект що пройшов експертизу та перерахунок кошторису (адже складений був у 2017 році). От тільки ні першого, ні другого місто й досі не надало обласній структурі. Щоправда, вже є інформація про те, що вартість самого проекту стрімко і підозріло зросла: з 8 мільйонів 300 тисяч до 11 мільйонів 700 тисяч гривень (це майже 40%).

Ще не так давно, під час свого звіту, міський голова запевнив громаду, що питання можливості фінансування водовідведення буде розглядатися за результатами І півріччя. А на цей час, 12 липня (день проведення звіту), гроші в резервному фонді міста частково є. Обласна рада прийме рішення по своїх 5 мільйонах, тоді будемо вирішувати і ми. Цікаво вийшло. Все в силі, якщо слухати міського голову. От тільки як швидко ці запевнення розчинилися в повітрі та стали паперовою обіцянкою. Вже 8 серпня, ні про кошти, ні про проект мова не йшла. Раптова амнезія, викликана підозрами, що обласний бюджет коштів не виділить. А незначна сума, що сформувалася до розподілу у міському бюджеті, як наголосив міський голова має бути спрямована на забезпечення безпеки життєдіяльності міста та підготовку до осінньо-зимового періоду.

Повернути до тями депутатів взявся їхній колега, депутат Чернігівської обласної від ВО «Батьківщина» ради Сергій Охонько: “Кожну сесію міської ради, говорили про те, що на наступну сесію, при перевиконанні бюджету спочатку за 3 місяці, потім за 6, та кошти обов’язково віднайдуться. Чому мали віднаходити, коли ще при формуванні бюджету заклали 6 мільйонів на проект і спокійно чекали його реалізації? А віднайти обіцяли тому, що вже через три перші місяці року ці зарезервовані кошти розтягли на інші потреби. І сьогодні у нас резервного фонду як такого просто немає. Далі ще цікавіше. За всі 7 місяців року так і не спромоглися належно підготувати проектно-кошторисну документацію. А сьогодні заявляється, що вартість проекту рекордно зросла. 30% екологічного фонду області, вперше, виділені нашому місту. І це завдячуючи роботі, які провели депутати обласної ради від Ніжинщини. Всі як один спрацювали на те, щоб цей проект був підтриманий до реалізації. Що маємо? Сьогодні ми повинні були вже працювати над тим, щоб залучати додаткові кошти і з того самого екологічного фонду, і з обласного бюджету. Та натомість, ми демонструємо повну відмову від запропонованого фінансування у 5 мільйонів, показуючи неспроможність виконати свою частину спільного проекту. Ці мільйони не пропадуть, вони повернуться до екологічного фонду. Та скажіть, хто наступного разу повірить нам і піде назустріч? Хто допомагатиме у вирішення проблем тим, хто сам не переймається ними? Всі наші наступні прохання просто будуть не варті уваги, бо виділяючи кошти, які не задіюються, ми віднімаємо їхню можливість працювати на потреби людей. Вони просто «висять» у повітрі і демонструють повну бездіяльність тих, хто їх дуже просив. Шановні депутати, зрозуміймо і усвідомимо, що наступного такого шансу у 5 мільйонів вже не буде. У нас є перевиконання бюджету, давайте діяти. Сьогодні можна перерозподілити кошти і забезпечити фінансування проекту. Потрібно проводити тендерні процедури, визначатися з виконавцем і проводити роботи. Ми вже втратили багато часу. Невдовзі осінньо-зимовий період, і що це означає, пояснювати не треба. Давайте діяти. Інакше, окрім часу і можливостей, ми втратимо довіру тих, хто допомагає фінансуючи та поставимо під реальну загрозу життя і здоров’я мешканців вулиці Незалежності. Невже чекаємо, щоб завалився будинок, аби на тлі трагедії демонструвати власну вправність у пошуку рішень? Сьогоднішня наша доля співфінансування – 3,5 мільйони. Переконаний, їх можна віднайти. Ми не піднімаємо питання, які потребують 100% фінансування з міського бюджету. Ми віднаходимо можливості залучати кошти ззовні. Від міста лише співфінансування, вслухайтесь. І за таких умов місто відмовляється від такої співпраці, ігнорує її. Як таке можливо? Про яке дбання про громаду іде мова? Навіщо обдурювати людей? ”

Під час обговорення, склалася дивна ситуація. Ніхто не спростовував нагальної потреби у вирішенні проблеми і при цьому були спроби всіляко відтягти момент фінансової співучасті. Одні стверджували, що сьогодні такий проект не по кишені місту. Інші намагалися з’ясувати, а чи не можна сьогодні, через існуючий брак коштів у міському бюджеті, обійтися тимчасовими попереджувальними діями за власний рахунок і власними силами. Ну хоча б почистити зливні колодязі, а вже наступного року, щось робити суттєве. Майже 40 хвилин на дискусію. Надія з’явилася. Компромісне рішення: кошти в сумі 3,5 мільйони перерозподілять із захищених статей видатків міського бюджету у резервний фонд. Там їх зафіксують як цільові на співучасть у реалізації проекту на водовідведення по вул. Незалежності. До області направлять гарантійний лист про готовність фінансування за умови виділення обіцяних 5 мільйонів. У разі, якщо не вийде з реалізацією проекту, міські кошти з резервного фонду повернуть на захищені статті.

Таке рішення це все ж можливість. Мешканці вул. Незалежності, які делегували на засідання свого представника із засторогою міським обранцям, в разі ігнорування проблеми піти на крайні заходи аж до перекриття доріг, отримали надію що їх таки не залишать наодинці з бідою, в якій вони заручники непрофесійних рішень.

Громаді міста можна порадити одне — не дрімайте, і не дуже розкривайте рота, ловлячи гарячі запевнення. Контролюйте владу, контролюйте її рішення. Якщо вас ігнорують — дійте і не займайтеся паперовим обміном з владними коридорами впродовж років і років.

Міська влада і у своєму депутатському представленні, і у виконавчій гілці влади має затямити — обіцяючи робіть, не в змозі — кажіть про це чесно і з самого початку. Не дуріте людей, навіть якщо вам дуже то треба для рейтингів. Відкритість означає чесність.

Оксана Кравчук

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.