День будівельника: історія, традиції і прикмети свята

 

 

 

 

Щороку в другу неділю серпня прийнято відзначати професійне свято будівельників – День будівельника, який випадає в 2018 році на 12 серпня.

У другу неділю серпня працівники будівництва відзначають своє професійне свято – День будівельника. Будівельників вважають представниками однієї з найбільш мирних, творчих професій у світі. Вони не тільки зводять нові будівельні об’єкти, але ще і реконструюють, відновлюють старі.

Історія Дня будівельника

Історія цього свята починається ще з часів Радянського Союзу. Вперше професійне свято працівників будівельних галузей відзначалося в СРСР 12 серпня 1956 року. А встановлений він був Указом президії Верховної ради СРСР «Про встановлення щорічного свята “Дня будівельника”» (на другу неділю серпня) від 6 вересня 1955 року.

Після розпаду СРСР День будівельника продовжують відзначати у другу неділю серпня будівельники України, Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану.

Професійне свято День будівельника 2018 будуть відзначати всі ті, хто так чи інакше причетний до будівництва – будівельники, муляри й теслі, архітектори та проектувальники, загалом, всі працівники будівельної галузі та її ветерани.

День будівельника встановлений в незалежній Україні Указом президента в 1993 році.

Традиції в День будівельника

Як і у будь-якого свята, у Дня будівельника є свої традиції. Мабуть, найприємніша – це здача нових об’єктів.

Варто зазначити, що багато традиції, закладені ще на початку святкування Дня будівельника, дійшли і до наших днів: і нагороди до свята, і урочисті засідання за участю представників влади, і просто застілля.

Так, наприклад, в Україні існує нагорода «Кращому будівельнику», «За заслуги», іменна нагорода від Міністра та багато інших.

Традиція святкувати широко День будівельника в Україні все ж відроджується. Традиційно до цього дня здаються нові об’єкти. В цей день проходять різні урочисті зустрічі будівельників, вітальні концерти для працівників даної галузі, з врученням державних нагород кращим з них і вшануванням будівельників-ветеранів. Читайте також Компанія-забудовник дитячого спортивного центру в Одесі заявляє, що мала право переносити паркан військової частини

Крім того в День будівельника є і досить незвичайні традиції. Наприклад, був розповсюджений звичай посвяти новачків у професію. Досвідчені будівельники пропонували “молодому” відкусити шматочок хліба з сіллю — це означало “пуд солі”, який треба з’їсти, щоб опанувати свою спеціальність. Наступне випробування – потримати руки над чашею з вогнем, так можна відчути, як “горить” майбутня робота. Ну і в фіналі ритуалу новонавернений виголошував клятву будівельника. При цьому на його голову одягали каску, по якій іноді били цеглою – на щастя, лише символічно. День будівельника 2018 відзначають 12 серпня

Прикмети в День будівельника

Одна з найдавніших будівельних прикмет – оберіг під першим вінцем будинку. Вважалося, що залишений під першим вінцем предмет захистить будівлю від катаклізмів, а його жителям подарує добробут. В якості оберега часто виступала срібна монета, іноді зерна. З зовсім екзотичних варіантів під зруб клали крило качки або голову щура. Зараз щурів у фундамент, звичайно, не ховають, але традиція відзначати старт будівництва залишилася. Так, починаючи нову серію будинків, об першу плиту розбивають пляшку шампанського – прям, як при спуску на воду кораблів.

Також у слов’ян вважалося, що найкращий день для початку зведення нового будинку – вівторок або четвер. Християнство наклало на це повір’я свій відбиток: важливо, щоб будівництво не випадало на дату пам’яті святих мучеників (а то житло так і не добудують). Ну і роботи краще починати при повному місяці, щоб будівля вийшла міцнішою.

Важливо також правильно вибрати місце для майбутнього будівництва. За прикметами, це, по-перше, ні в якому разі не повинен бути перетин доріг (а то щастя піде з дому), місце чиєїсь могили або вбивства (обіцяє смерть господарів). Крім того стародавні будівельники недолюблювали бузину. Вважалося, якщо побудувати будинок поруч із заростями цього чагарнику, все подальше життя буде гірким.

Варто зазначити, найприємніша для будівельників прикмета, коли господарі всіляко намагалися їх задобрити: пригощати починали до початку будівництва і потім ще в процесі кілька разів влаштовували щедрі застілля. Вважалося, що якщо плотників і пічника погано пригостили, то і жити в побудованому ними будинку буде погано.

Будівельники під мостом – ця прикмета вже досить сучасна і не про житлові будинки. Вона, швидше за все, про відповідальність. Після зведення мосту будівельники, що працювали над об’єктом, збиралися під ним і чекали першого поїзда або колони машин, що проїдуть по цьому мосту. Це означало, що за надійність конструкції вони готові відповісти в прямому сенсі слова головою. Таке “приймання” мостів подекуди живе до цих пір.

Джерело: unian

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.