Чи місце у Ніжині пам’ятному знаку загиблим німецьким військослужбовцям?

 

 

 

 

Встановити на території Троїцького кладовища пам’ятний знак німецьким військовослужбовцям, які загинули під час Другої світової війни, запропонував громадський діяч Сергій Коваленко. Пропозиція була розглянута 22 серпня на містобудівній раді. Члени ради мали неоднозначні думки з даного приводу…

Справа в тому, що наразі достеменно не відомо, де саме на Троїцькому кладовищі були захороненні німецькі солдати. Проте в книзі Андрія Медвідя «Гром над Нежином», на одній зі світлин американського фотографа чітко видно пантеон на території Троїцького кладовища, біля якого були поховані військовослужбовці.

Підтверджує це і Німецьке посольство. Про те є відомості, що поверх них, після були захороненні бійці Червоної армії, а отже ставити поблизу цих могил пам’ятний знак німцям вже якось недоречно. Та як було оголошено на засіданні, Народний союз Німеччини зв’язувався з ніжинськими діячами і повідомляв, що готовий займатись цими похованнями  і вкладати кошти в облагородженні території навколо. На пам’ятному знаку пропонується зробити надпис «На цьому місці поховані німецькі військовослужбовці, які загинули в Україні в 41-43 роках». Поряд же зробити ідентичний надпис на німецькій мові.

Радник міського голови Сергій Зозуля зауважив, що німецькі військові в часи Другої світової війни прийшли в Україну за наказом, і «не вишні їсти». У них чітко був визначений статус агресорів. До того ж можна представити ситуацію, що через кільканадцять років у країні постане питання щодо встановлення подібного каменю загиблим на Донбасі  військовослужбовцям з Росії, хоч нині їх президент не визнає наявність там їх війська.

Та в цій ситуації є ще одна сторона медалі, адже після розгрому Нацистської Німеччини, вона була поділена на дві частини, одна з яких  стала підконтрольна радянському війську. А це також на думку німців того часу прирівнювалось до окупації. Проте, радянським воїнам на території Німеччини було встановлено пам’ятний знак.

Оскільки Україна офіційно підтримує європейську політику загального примирення, адже всі без винятку народи сильно постраждали у 1939-1945 рр., встановлення загиблим німцям пам’ятного знаку не сприймається деким як щось недопустиме. Але є  й ті, хто вважають інакше.

Архітектурна ж рада вирішила вивчити це питання більш ретельно, а саме виїхати на територію Троїцького кладовища, отримати відомості про захоронення німецьких військо службовців та визначитись з виглядом пам’ятного знаку та надписом на ньому.

ФОТО з сайту Північний вектор

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.