30 серпня у Художньому відділі Ніжинського краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Шлях до себе» талановитого різьбяра, нашого земляка Сергія Олексійовича Святного. Треба зазначити, що ця виставка присвячена 60-річчю з дня народження майстра і 35-річчя його творчої діяльності.
У виставковому залі були представлені експонати вирізблені з дерева. І що тільки не милувало око: від маленьких стільчиків та столиків, до велосипедів, на яких спокійно можуть їздити діти, що вони власне кажучи і робили. Скриньки, деркачі, пташки, коники – вироби вражали майтерністю і відображали патрітичну душу справжнього козака, який чітко знає свій шлях.
Не можливо не відмітити, що Сергій Олексійович є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, засновником одного з перших містерів майстрів на традиційному Ніжинському покровському ярмарку. Він є людиною з широким діапазоном творчості, відомий в таких жанрах як народна іграшка, народний музичний інструмент та традиційного чернігівського посуду.
Аби привітати ювіляра та ще раз подивитись на творіння його золотих рук, на виставку зібрались і рідні Сергія Святного, і його сусіди, і близькі друзі, і народні митці, і працівники музею, і представники міської ради. Серед поважних гостей також були друзі видатного різьбяра з інших міст: старший науковий співробітник Запорізького художнього музею Тамара Гончаренко, кобзар Василь Жованик, голова Чернігівської спілки майстрів Володимир Мороз.
Кожен з гостей у своїх вітаннях згадував життєві історії пов’язані з Сергієм Святним, дарували оригінальні подарунки та слова захоплення від знайомства з таким справжнім патріотом і людиною діла.
Сам Сергій Олексійович у своєму звернені до присутніх наголосив, що кожен є різьбарем свого життя. Тож не треба чекати змін від влади і починати змінювати країну на краще особисто.
З біографії різьбяра:
Народився Сергій Олексійович ЗО серпня 1958 року у селі Селище Носівського району. Вже з самого дитинства у нього відкрилась любов до різьби по дереву, яку привив батько, а мама купивши першого лобзика, підтримала сина у виборі ремесла. Бажаючи навчитись різьби по дереву Сергій Олексійович вступає в гурток з майстрування, який відкривають в його школі. В ці роки він змайстрував свій перший табурет, який потім подарував сусідці.
Після 8го класу вступає до Чернігівського професійного училища, яке закінчує в 1976 році, отримавши одним із небагатьох диплом столяра 4го розряду. Далі були три довгих роки служби у лавах радянської армії звідки Сергій Олексійович повертається до міста Ніжина. Уже в місті Ніжині влаштовується працювати на завод Прогрес столяром станочником де і пропрацював ні багато ні мало 19 років свого життя.
В місті Ніжині Сергій Олексійович створив сім’ю, яка стала йому опорою як в повсякденному житті так і в творчій діяльності.
Постійна праця та вдосконалення не залишились поза увагою. Починаючи з 1983 року, коли відбулась перша виставка Сергія Олексійовича його роботи з’являються на окремих виставках, а от перша персональна вистава відбулась у нашому музеї. 1 з тих пір Сергій Олексійович наш постійний партнер.
Не бажаючи зупинятись на осягненому Сергій Олексійович з відзнакою закінчує у 2008 році Ніжинське училище культури і мистецтва імені Марії Заньковецької з спеціальністю викладач декоративно – прикладного мистецтва.
Результатом всієї діяльності є популярність Сергія Святного, його відомість у творчих колах України. Про це свідчить і величезна кількість дипломів, отриманих у найрізноманітніших куточках України та за її межами, згадка його у таких книжках як «Україна в обрядах» Лідії Орел , « українське художнє дерево» Михайла Станкевича, «Народне мистецтво України на межі тисячоліть» Лідії Орел та Людмили Стогноти.
Марина Волинець за інформацію Художнього відділу НКМ ім. І. Спаського.