Чому з роками ми гладшаємо та набираємо зайву вагу?

 

 

 

 

У чому ж справа — в генетиці, харчуванні, способі життя чи психологічних особливостях нашого організму?

 

Японці – найбільша струнка нація в світі – проблем із зайвою вагою не відчувають, причому ні в молодості, ні в старості. Ураїнок також зараховують до струнких націй, але якщо в молодості більшість красунь має гарні форми, то з віком точно так само більшість набирає зайву вагу, інформує Ukr.Media.

Чому ми гладшаємо?

Причина перша – зниження витрат енергії

Приблизно кожні 10 років витрата енергії людини зменшується на 10 % (тобто не так активно працюють функції дихання, серцево-судинна система і сповільнюється обмін речовин). За ці ж 10 років середня вага людини збільшується на 10 %.

Зв’язок очевидний: якби з віком рівень обмінних процесів в організмі не сповільнювався, такої тенденції, швидше за все, не було б. Поправляються через це в рівній мірі і чоловіки і жінки. Але у жінок є й інші «причини» для набору ваги.

Причина друга – гормональна перебудова

Збільшення ваги відбувається під час вагітності і годування грудьми, коли відбувається зміна гормонального статусу, і організм починає запасати жир. Особливо потерпають від цього жінки, схильні до повноти. Ризик погладшати значно підвищується і при клімаксі, причому це актуально не тільки для жінок, але і для чоловіків.

Як показують дані неупередженої статистики, жінки з роками набирають вагу швидше за чоловіків. Це пов’язано з тим, що у багатьох жінок знижується активність щитовидної залози і зменшується вироблення гормону естрогену. Це також провокує набір ваги.

Причина третя – психологічна

Про неї відомо набагато менше, ніж про дві попередні. Ім’я її – занепокоєння. До 20-30 років людина постійно розвивається: їй багато треба, треба вчитися, заводити сім’ю – словом, в наявності всі умови для підтримання високого психологічного, а отже, і загального тонусу. У такому стані великі енерговитрати неминучі.

З віком життя, як правило, набуває рутинний, циклічний характер: діти – дім – робота – сім’я. Одноманітність не сприяє ентузіазму і заважає розвитку. Наслідок – зниження тонусу і обмеження рухової активності. Якщо радощів і захоплень замало, їжа може взагалі стати одним з основних джерел задоволення. Їжі, причому насиченої – солодкої і жирної, тепер потрібно багато. Зрозуміло, до чого це веде.

Причина четверта – запрограмована природою

Всі, навіть здорові люди, запрограмовані, на вікову надбавку у вазі. В юності стреси змушують нас худнути. Гормони адреналіну руйнують в організмі клітини і тканини. Деякий час організм протистоїть атаці адреналіну, але чим старшими ми стаємо, тим складніше йому це робити. І ось вже приблизно до 35 років, потрапивши в стресову ситуацію, ти, навпаки, починаєш набирати вагу. Чому? Організм не в силах справлятися з адреналіном самостійно, він виробляє гормони інсуліну, які в свою чергу будують жир. До сорока років хронічні стреси призводять до інтенсивного набору ваги.

Причина п’ята – дієти

Дієти допомагають нам підтримувати себе у формі. Вони рятують нас в екстрених ситуаціях – перед відповідальним побаченням, святом, весіллям. У всьому світі немає, напевно, жодної жінки, яка хоч раз у житті не сиділа на дієті. Але, якщо в молодості дієта – помічник і друг, то в старості вона зіграє з тобою злий жарт. Чим частіше ти сидиш на дієтах, тим більша ймовірність, що з віком ти будеш набирати зайву вагу. Механізм процесу такий: дієта провокує відчуття голоду і дискомфорту, що в свою чергу викликає в організмі сигнал тривоги, в відповідь на який запускається своєрідний механізм захисту, суть якого в скороченні витрати енергії. Активність обмінних процесів знижується в середньому на 40%!

Після дієти раціон харчування стає колишнім, але організм не встигає перебудуватися на новий лад і все так само повільно спалює калорії. У людей до 25 років обмінні процеси в організмі працюють в повну силу і змінюються швидше. З віком витрата енергії і так сповільнюється, а часта зміна дієт уповільнює її ще більше. В результаті з’являються зайві кілограми, скинути які власними зусиллями вже неможливо. Ще одна причина, по якій дієти призводять до збільшення ваги – перерозподіл жиру. Процес цей досить складний, тому повір на слово: часто міняти дієти – дуже шкідливо і для здоров’я і для фігури. Помірне харчування протягом всього життя і розвантажувальні дні – ось шлях до стрункої фігури і зараз, і в майбутньому.

Шоста причина – втрата м’язової маси, пов’язаної з віком

Погіршення стану м’язів може початися в 25, і у віці від 25 до 50 років людина втратить до 10 відсотків м’язової маси. Між 50 і 80 роками життя, людина втратить ще приблизно 40 відсотків. Найбільш малорухливим людям загрожує прискорене патологічне старіння, а не нормальне старіння.

Вчені також виявили, що це може спіткати людей, які ведуть здоровий спосіб життя, особливо людей, які займаються бігом і аеробікою і людей, що займаються на бігових доріжках. Аеробіка нічого не робить для нарощування або відновлення м’язової маси. Тобто необхідна комбінація тренувань з аеробіки та силових навантажень.

Починати ніколи не пізно. Збільшення м’язової маси та сили у вас може стати першим кроком до активного довголіття і дієвим способом підтримки функціональних можливостей організму та соціальної незалежності.

Як протистояти збільшенню ваги?

1. Якщо хочеш зберегти стрункість, з віком твоє харчування повинне ставати менш жирним, але як можна більш різноманітним і смачним.

2. Як виявилося, важливо не тільки те, що ти їси, але і з якою швидкістю. Японські вчені зробили цікавий висновок про взаємозв’язок швидкості поглинання їжі і маси тіла. Виявляється, щоб зберегти на довгі роки стабільну вагу, необхідно їсти повільно. Дослідження проводилося на основі даних про чотири тисячі здорових людей. Хтось мав звичку їсти дуже повільно, хтось – просто повільно, інші приймали їжу в нормальному темпі, була група, представники якої їли швидко або дуже швидко.

Вчені порівняли вагу представників всіх категорій і виявили прямий зв’язок між швидкістю поглинання їжі і індексом маси тіла. Ті, хто їсть повільно, як правило, з’їдають менше, оскільки мозок встигає дати сигнал про насичення організму. Крім того, їжа краще пережовується і, відповідно, краще перетравлюється. Так що їсти повільно корисно в будь-якому віці!

3. Спорт допоможе позбутися зайвої маси тіла, але чим старшим ти стаєш, тим менш інтенсивними повинні ставати навантаження! Надлишок тренувань веде до перевтоми, поганого настрою і підвищенню апетиту. Важливіші помірність і регулярність: постійні прогулянки, невелика зарядка, плавання, тобто щось, що підвищує м’язовий тонус і збільшує працездатність. Якщо ж ти почнеш стежити за собою і займатися спортом до настання проблем з вагою, то цілком зможеш їх уникнути. Натреновані м’язи знаходяться в тонусі і споживають набагато більше енергії, ніж мляві. Головне – не кидати тренування з віком, а зробити їх менш інтенсивними.

4. Середній вік – не привід зупинятися в розвитку. Сучасний спосіб життя в цивілізованій країні дає можливість вчитися і змінюватися всім, так що приділяй більше уваги власному душевному та фізичному стану, і результат неминуче позначиться на фігурі. Чим довше ти будеш зберігати звичний ритм життя – тим довше твоя фігура виглядатиме ідеально!

5. І ще про їжу! Поки організм молодий – всі процеси в ньому протікають з однаковою швидкістю в будь-який час доби. З віком, у другій половині дня всі процеси в організмі сповільнюються. Відповідно, багато чого з того, що ми з’їдаємо після обіду – не засвоюється і відкладається у вигляді жиру. Не хочеш товстіти? Привчи себе снідати.

Доведено, що люди, які регулярно снідають, їдять протягом дня менше. У ході наукових досліджень було встановлено, що після досягнення сорокарічного віку потрібно зменшити свій денний раціон харчування на 100 ккалорій. І так треба робити кожні наступні десять років, тобто, скорочувати раціон на все ті ж 100 калорій

6. Хороша спадковість, безумовно, дає відмінний шанс не поправитися. Але навіть дочка худорлявих батьків може стати пампушкою, якщо її почали перегодовувати в ранньому дитинстві. Кількість жирових клітин в організмі дитини збільшується, і у дитини з’являються всі шанси мати зайву вагу.

7. З вище зазначеної причини (кількість жирових клітин в організмі), на збільшення ваги з віком впливає кількість набраного тобою жиру під час вагітності. Ті, хто стежить за собою і не дозволяє собі сильно поправлятися, мають більше шансів зберегти струнку фігуру до самої старості.

8. Застосування силового тренування з наукової точки зору:

– силове тренування перешкоджає руйнуванню м’язів;

– зменшує негативний вплив старіння і артрози;

– підвищує щільність кістки;

– покращує обмін вуглеводів;

– стимулює травлення;

– знижує артеріальний тиск у спокої.

– підтримує рухомість;

– зміцнює поставу;

– захищає суглоби і хребет

– захищає від остеопорозів;

– розвантажує серце і кровообіг;

– поліпшує стан нервової системи та психіки.

Отже, якщо подивитися на список причин, по яких ми поправляємось з віком, стає зрозуміло, що багато з них не пов’язані з фізіологією. Вік – красі і активному способу життя – не перешкода!

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.