Нацбанк ввів в обіг нову монету номіналом 5 гривень

 

 

 

 

«Холодний Яр» — пам’ятна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена історичній місцевості, сповненій славними козацькими традиціями, у центрі якої розташована одна з її окрас — Свято-Троїцький Мотронинський монастир. Холодний Яр — реліктовий лісовий масив (Кам’янський район Черкаської області), де серед пам’яток природи найвідомішою є тисячолітній дуб, названий на честь Максима Залізняка. Ця територія зберегла багато археологічних пам’яток різних епох. Саме з Холодного Яру навесні 1768 року почався соціальний та національно-визвольний рух 1768—1769 років у Правобережній Україні — Коліївщина. У 1840-х роках тут побував Тарас Шевченко, який згадує про Холодний Яр у поетичних творах «Гайдамаки» та «Холодний яр». У 1919—1922 роках під прапором Української Народної Республіки діяли повстанці Холодноярської Республіки.
Монету введено в обіг 15 квітня 2019 року. Вона належить до серії «Інші монети».

«На аверсі монети в центрі на матовому колі розміщено малий Державний Герб України, над яким напис півколом УКРАЇНА, під гербом позначення номіналу 5 та на дзеркальному тлі вертикальний напис ГРИВЕНЬ, літери якого донизу розширюються, по обидва боки від напису — зображення стовбурів дерев; угорі на дзеркальному тлі стилізований напис півколом — ХОЛОДНИЙ ЯР (сформований з гілок, жолудя, листя); унизу ліворуч — рік карбування монети 2019; логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (праворуч на дзеркальному тлі).

На реверсі монети розміщено композицію, що символізує реліктовий ліс: угорі і внизу, з ракурсу погляду людини вгору, зображено дерева, вершини яких тягнуться до жовто-зеленого кола (використано тамподрук) у центрі монети, що символізує листя та сонце; ліворуч і праворуч — коні з вершниками, які символізують визвольну боротьбу часів гайдамаччини та Холодноярської Республіки; унизу серед дерев — Троїцька церква Мотронинського монастиря.

 

 

Вам може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.